YKPYKPfemYKP-fem Erkek adaleti değil gerçek adalet talep ediyoruz
yazarın tüm yazıları:

YKP-fem Erkek adaleti değil gerçek adalet talep ediyoruz

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykpfem7 Ocak 2014 tarihinde meydana gelen erkek şiddeti olayını takiben bugün, ceza davası ve aile mahkemesinden talep edilen koruma emri talebini YKP-fem olarak Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği’nden kız kardeşlerle takipteydik.

Ceza davası salonunda, şiddet uygulayan koca O.Ş. davayı takip eden bizlere “çekici değilsiniz”, “bunları sevmedim”, “çıksınlar dışarı” gibi ifadelerle sözlü tacizde bulundu. Polis memuru ve O.Ş.’nin avukatı bunların karşısında O. Ş’yi sakinleştirmeye çalıştı.

Erkek şiddeti, kadınlara karşı sistematik olarak uygulanan, aşağılamadan dayağa, cinsel tacizden tecavüze, ölüme kadar giden, bütünlüklü ve birbirini mümkün kılan, besleyen bir denetim aracıdır. Bu nedenle bizlere göre, erkek şiddet davaları adli değil politiktir. Bu dava da, sadece tek bir kız kardeşimizi değil, bütün kadınları ilgilendiren bir davadır. Bu nedenle davayı takip ettik ve etmeye de devam edeceğiz.

Boşanma davasında açılan koruma emri talebi kabul edildi, ceza davasında da tahkikatın sonlanması nedeni ile de 3 bin TL nakdi teminat yatırması, iki kefilin 50 Bin TL kefalet senedi imzalaması ve haftada bir polise ispatı vücutta bulunması koşulları ile O.Ş. serbest bırakıldı.

O.Ş.’nin birçok esnada ki bunların içerisinde polis görevlilerinin önünde gerçekleşenlerin de mevcut olduğu iddia edilmektedir, kız kardeşimizi ölümle tehdit ettiği, sonra da kendisini öldüreceğini söylemesi, bugünkü ceza davası salonunda “ağzında diş bırakmayacağı” ve benzeri tehditlerde bulunması göz önüne alındığında, teminat koşullarının yeterli olmadığı kanaatindeyiz. Var olan koruma emri de göz önüne kalındığında kız kardeşimizin başına bir şey gelmesi durumunda bunun sorumlularının polisinden, savcılığına, mahkemelere, bütünen devletin de olacağının altını çizeriz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin