.Yeniçağyeniçağ güncelTalat, KOP'a üyeliği reddetti
yazarın tüm yazıları:

Talat, KOP’a üyeliği reddetti

Yeniçağ podcastını dinleyin

FIFA-UEFA-KTFF-KOP13 Ocak 2009 tarihli Anadolu Ajansı (AA) haberinde Talat dönemin cumhurbaşkanı olarak KTFF ile KOP arasında görüşmelere karşı çıkmış ve “KOP’a üyelik çorap söküğü gibi Kıbrıs Türk kurumlarının çözülmesini getirir. Böyle birşey düşünülemez” demişti.

6 Şubat 2009’da Kıbrıs Gazetesinde Songuç Kürşad; “KTFF Başkanı Ömer Adal’ın KOP’a üyeliği kabul ettiği açıklamasının sonrasında şiddetli bir karşı çıkışla bunu reddeden Cumhurbaşkanı Talat futbolla ilgili olarak Hristofiyas’a öneriler götüreceğini açıklamıştı” diye yazmıştı

AA’nın haberi aynen şöyleydi:

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun (KTFF), Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu’na (KOP) üyeliğinin “asla olamayacağını” ifade ederek, “KOP’a üyelik çorap söküğü gibi Kıbrıs Türk kurumlarının çözülmesini getirir. Böyle birşey düşünülemez” dedi.

Mehmet Ali Talat, bu akşam Bayrak Televizyonu’nda canlı yayımlanan “Akis” programında, KTFF’nun KOP’a olası üyeliğiyle ilgili bir soru üzerine, “KOP’a üyelik asla olamaz” diye konuştu.

“KOP’a üyeliğin, Kıbrıs Türk tarafının mevcut bir yapıya yama olması demek” olduğunu kaydeden Talat, böyle bir durumda, Rum futbolunu Rumlar’ın, Kıbrıs Türk futbolunu da UEFA, FIFA, KOP ve KTFF’dan oluşacak bir komitenin yöneteceğini bildirdi ve “Rumlar’ın malı Rumlar’a, Türkler’in malı ortak, böyle birşey olabilir mi, böyle bir şey düşünülebilir mi” diye konuştu.

KOP’a üyeliğin “akıl işi olmadığını” vurgulayan Talat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Veya bu olursa, bizim şirketlerimiz niye gidip güney tarafında tescil olmasınlar. Bizim ticaret odamız, sanayi odamız niye gidip güneydeki sanayi odasının, ticaret odasının üyesi olmasınlar. Niye ben görüşeyim o zaman. O zaman ben de görüşmeyeyim. Veya iltihakı görüşeyim. Rum yönetimine nasıl iltihak olacağız onu görüşeyim, onu da ben görüşmem, gitsin başkası görüşsün. Yani bu olacak iş değil, akıl işi değil. KOP’a üyelik asla olamaz. KOP’a üyelik çorap söküğü gibi Kıbrıs Türk kurumların çözülmesini getirir. Böyle birşey düşünülemez.”

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin