.Yeniçağyeniçağ güncelHani CTP, TOMA’nın ülkeye girişine izin vermezdi? (güncellendi)
yazarın tüm yazıları:

Hani CTP, TOMA’nın ülkeye girişine izin vermezdi? (güncellendi)

Yeniçağ podcastını dinleyin

akansoydan-onemli-aciklama-2013-06-14_mCTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, 14 Haziran 2013 tarihinde Kıbrıs TV’de Aytuğ Türkkan’ın sunduğu Ülke Gündemi adlı programda, Türkiye’deki Gezi Parkı Direnişi ile tekrar gündeme gelen Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı(TOMA) hakkında açıklamalarda bulunmuş ve CTP Başbakanlığında kurulan bir hükümetin, ister seçim hükümeti olsun ister icraat hükümeti, TOMA’nın Kıbrıs’ın kuzeyine girişine izin vermeyeceğini açıklamıştı. Akansoy, topluma karşı bir şiddet aracı olarak kullanılan TOMA’nın ülkeye girişine izin vermelerinin düşünülemeyeceğini de söylemişti.

16 Haziran’da CTP-BG, DP-UG ve TDP tarafından oluşturulan geçiş dönemi hükümeti Başbakan Sibel Siber başkanlığında toplanmış ve ilk kararda “Toplumsal olaylara müdahalede kullanılmak üzere ihale ile alınması gündeme gelen TOMA aracının ihalesinin iptali için çalışma başlatılacak” diye de karar almıştı. Sonrasında başka açıklama yapılmadı!

toma12 Eylül 2013 tarihinde yani tam 3 ay sonra ise CTP Genel Başkanı, CTP’nin başbakanlığında TOMA’nın adaya geldiğini dolaylı yoldan müjdeledi. Bakanlar Kurulu’nun ilk toplantısı sonrası açıklama yapan Yorgancıoğlu, TOMA alımı ile ilgili sorulan soru üzerine, “Aracın adı ne olursa olsun, halkımıza karşı kullanmayacağız” yanıtını verdi.

Bu cevap üzerine merak edilen sorular gündeme geldi;

TOMA hangi amaç ya da halk üzerinde kullanılacak?

Terfileri bile kontrol edilemeyen polis’in emrine verilecek olan TOMA’nın kullanılmaması emrini kim verecek?

 

Genel Sekreter, Genel Başkanın açıklaması ile ilgili haberi yok dedi!

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Yorgancıoğlu’nun TOMA konusundaki açıklamalarını değerlendirdi.

12 Eylül tarihinde Aysu Basri Akter’in sunduğu Genç TV’de yayınlanan “Günün Getirdikleri” programına konuk olan Akansoy, CTP’nin TOMA konusunda duruşunun net olduğunu, TOMA’nın alımına kesinlikle karşı olduklarını söyledi.

CTP Genel Sekreti Akansoy, Başbakan Yorgancıoğlu’nun konu hakkındaki açıklamaları konusunda henüz bir bilgisi olmadığını ve bu konuda bilgi alması gerektiğini söyleyerek, “herhangi bir gelişme olup olmadığı konusunda bilgim yok” dedi.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin