YKPYKP'nin açıklamalarıYKP: 1 Eylül’de sokaktayız!
yazarın tüm yazıları:

YKP: 1 Eylül’de sokaktayız!

Yeniçağ podcastını dinleyin

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), yayınladığı bildiri ile 1 Eylül’ün gene eylemle kutlayacağını ve YKP’nin de bu ortak eyleme destek vereceğini açıkladı. Konu ile ilgili bildiri şöyle:

21.yüzyılın başında, emperyalizmin ve kapitalizmin yarattığı sonuçlar nedeniyle dünyada insanlığının büyük bir bölümü açlık, baskı ve savaşlarla karşı karşıya bulunmaktadır. İnsanlık savaşlardan çok çekmiştir, hala da çekmektedir. Savaşlar Ortadoğu ve geri bıraktırılmış halkların günlük yaşamı haline gelmiştir. Sömürü çarkları barışın önünde en büyük engel olarak durmaktadır. Bu da en fazla emekçileri etkilemektedir.

Bugün bölgemiz savaş, silahlı çatışma ve yeni askeri müdahalelerin en çok konuşulduğu coğrafya konumundadır ve Kıbrıs’taki İngiliz üslerinin kullanımından dolayı da savaşların bizler de parçası konumundayız.

Savaşlardan, silahlı çatışmalardan Kıbrıslılar da çok çekmiştir ve hala da çekmektedirler. Kıbrıs’ta mevcut koşullarda TC işgali sürerken, bu savaşın devamı niteliğindeki asimilasyon ve fetih politikaları neticesinde Kıbrıs’ın kuzeyinde varoluş/yokoluş tartışmaları daha fazla yapılır olmuştur. İngiliz üsleri neticesinde ada NATO savaş mekanizmasının bir dişlisi haline getirilmiş ve bölgedeki savaş çarklarının dönüşünde işlevini yerine getirmektedir. Yunan ordusu RMMO’nun hem başındadır, hem de onu kontrol eden mekanizmanın ana parçasıdır, ayni şekilde TC ordusu GKK’nın da hem başındadır, hem de onu kontrol eden mekanizmanın ana parçasıdır… Adada ABD dinleme tesisleri vardır. Çeşitli ülkelerle yapılmış açık veya gizli askeri antlaşmaların bir kısmı da bilinmektedir. Bu koşullarda bulunduğumuz coğrafyada anti-militarist ve savaş karşıtı mücadele önemlidir. YKP bu nedenle adanın tamamen askersizleştirilmesi ve militarist yapıların tamamen ortadan kaldırılması için yıllardır sürdürdüğü mücadelesini devam ettirmekte kararlıdır.

Yalnız kendi coğrafyamız değil, yanı başımızdaki çatışmalar da bizleri günden güne direk olarak ilgilendirir hale gelmektedir. Önce savaşlardan, çatışmalardan kaçan Filistinliler, daha sonra Iraklılar, şimdi ise Suriyeliler Kıbrıs’ı umuda kaçış yeri olarak görmektedirler. İnsan kaçakçıları elinde umuda kaçışlar zaman zaman ölüme kaçış olabilmektedir. Çevremizdeki çatışmalar artıkça, daha fazla insan umuda yolculuğa çıkacak, kıyılarımızdan daha fazla ceset toplayacağız…

Evet, Kıbrıs savaşın, çatışmaların, ateşkeslerin ortasında bir adadır ve bu ada barışı talep etmek her zamankinden daha fazla önemlidir!

Böylesi koşullarda YKP olarak, Kıbrıs’ın her iki yanındaki herkesi Dünya Barış Gününde mücadeleye katkı koymaya, destek vermeye ve ortak yapılacak etkinliğe katılmaya çağırırız.

Bu çerçevede YKP, üyeleri, parti sempatizanları ve parti dostları başta olmak üzere tüm Kıbrıslıları 1 Eylül, Cumartesi günü ara bölgede Ledra Palace’daki “Home for Cooperation” önünde saat 20:00’deki eyleme destek vermeye çağırır.

YKP, etkinliklere geçmiş yıllarda olduğu gibi yine kendi korteji ile katılacaktır. Bu çerçevede tüm üyelerimizi, parti sempatizanlarımızı ve parti dostlarımızı saat 18:30’de YKP Genel Merkezi önünde buluşmaya ve 19:00 Kuğulu Park’ta buluşacak örgütlerle ortak kortej oluşturup ara bölgedeki etkinliğe katılmaya çağırıyoruz…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
250AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin