toplumsal muhalefetsendikal hareketBES'in Küçük'e gönderdiği mektup!
yazarın tüm yazıları:

BES’in Küçük’e gönderdiği mektup!

Yeniçağ podcastını dinleyin

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), İrsen Küçük’e, gönderdiği mektupta, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı’nın “kontrolü dışındaki olaylar” için yardım talep etti. BES Başkanı Savaş Bozat imzasıyla gönderilen mektubun tam metni şöyle;

 

Sayın İrsen Küçük

KKTC Başbakanı.

 

Bildiğiniz üzere ülkemizde mevcut belediye sayısı 28 olup, en büyük katkı payını da devletimizden almaktadırlar.

Özerk bir yapı içerisinde görevlerini sürdürmek için de 51/95 sayılı Belediyeler Yasası kurallarına uymak zorunlulukları vardır.

Mevcut belediye kadrolarında çalıştırılan memur statüsündeki çalışanların hakları ise 65/2007 sayılı Belediye Personel Yasası ile düzenlenmiştir.  Işçi statüsünde çalışanlarımız ise İş Yasasına bağlı, Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasasının verdiği yetkiye dayanarak Toplu İş Sözleşmesi kapsamında görevlerini sürdürmektedir.

Memur statüsünde Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çalışan üyelerimizin kadrolara intibakları 2010 yılında yapılmasına rağmen bu süreçte büyük bir hata yapılarak ki bunun içinde İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın görevlendirdiği bir yetkili olmasına rağmen sözkonusu memur çalışanların sayısı 227’den 454’e yükseltilerek büyük bir hata yapılmıştır.

Toplam personel sayısı yasa gereği 817 olarak belirlenmiş olmasına rağmen bunların 454’ünün memur yapılması ülkemizde, Türkiye Cumhuriyetinde ve tüm Avrupa ülkelerinde bir ilk olarak tarihe geçmiştir.

Geriye kalan 336 işçi sayısına ulaşmak için Lefkoşa Türk Belediyesi ile yaptığımız toplantılarda 136 kişinin de işçi statüsünde kadrolanmaları 3 Ocak 2012 tarihinde yaptığımız genel grev sonucu 13 Ocak 2012 tarihinde oluşturulmuştur.

Dikkatinizi çekmek üzere bir konuyu sizlere hatırlatmak isterim ki, ülkemizdeki 28 Belediyeden sadece Lefkoşa Türk Belediyesi kadrolarını eksiksiz doldurmuştur.

Bu gelişmelerden sonra bilgilerinize sunmak istediğimiz birkaç kritik ve acilen çözümlenmesi gereken ve Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı’nın kontrolu dışında yaşanan gelişmelerin çözüm kaynağı olarak sizlerin de bu sorunların üzerine gitmeniz ve her iki tarafı da memnun edecek çareler üretmeniz gerekliliğine inanmaktayım.

 

  1. Belediyeler Yasası gereği Lefkoşa Türk Belediyesi devletten aldığı katkı payının tümünü banka, finans şirketleri gibi yerlerden borçlanarak temlik ettirmiştir.
  2. Net maaşları tüm çalışanlarına ödemesi için yaklaşık dört milyon TL’sına her ay ihtiyaç duymaktadır.
  3. Buna mukabil Sosyal Sigortalar kuruma maaşlarından kesilmesine rağmen 6 aydır yatırmayan bir Belediye Başkanımız var.
  4. İhtiyat Sandığı primlerini de ayni şekilde Mayıs 2007 tarihinden itibaren maaşlarından kesilmesine rağmen ilgili kuruma yatırılmıyor.
  5. Gelir vergileri de Ocak 2007 tarihinden itibaren maaşlarından kesilmesine rağmen Gelir ve Vergi Dairesine yatırılmıyor.
  6. Belediye Personel Yasası’nın 33.maddesi Toplu İş Sözleşmesi’nden yararlanma hakkı ise 2010 yılında intibakları yapılan memur üyelerimize uygulanmamaktadır.
  7. 13 Ocak tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisinin bilgisine sunularak kadrolanan 136 işçi statüsündeki çalışanlarımız da Toplu İş Sözleşmesi haklarından yararlandırılmıyorlar.
  8. 15 Kasım 2012 tarihinde Belediye Meclisimizden oybirliği ile geçen yeni Toplu İş Sözleşmemizde uygulanacak denilen ve altına imza koyan Belediye Başkanı’nın bu durumu da düşündürücüdür.
  9. Belediye Personel Yasasının emrettiği 115.madde “Aylığın Ödeme Zamanı” da yıllardır uygulanmamaktadır.
  10. Bahse konu bu sorunlar çalışanın bugününü ve yarınını tüm yasal düzenlemelere rağmen umutla bakmasını engellemektedir.

 

Nasıl ki, Belediye Başkanının bankalardan yaptığı borçlanmaları kendi dönemi içinde kapatma zorunluluğu varsa, bundan sonraki süreçte de tüm belediye personelinin maaşlarının gününde ödenmesi, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borçlarının ödenerek düzenli bir şekilde yatırılmasını sizlerden talep ederken, üyelerimizin bugünü ve yarınını hükümet olarak temlik altına alınmasını rica eder, saygılar sunarım.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
203AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin