.Yeniçağyeniçağ güncelERDOĞAN GELDİ, ŞİDDET GELDİ
yazarın tüm yazıları:

ERDOĞAN GELDİ, ŞİDDET GELDİ

Yeniçağ podcastını dinleyin

Birleşik Kıbrıs Partisi, Kıbrıs Sosyalist Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi, Baraka Kültür Merkezi, E.K.İ.M. Kültür Merkezi, Barikat Gazetesi, Gelecek Gazetesi, Çağ-Sen, DAÜ-Bir-Sen, KTÖS ve Tıp-İş’in çağrısı ile Lefkoşa’daki Hamitköy çemberi yakınlarında, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konvoyunun çemberden geçeceği sırada, Erdoğan aleyhinde protesto eylemi yapıldı.

Polis, eylemcileri, Recep Tayip Erdoğan’ın geçeceği Hamitköy Çemberine yaklaştırmamak ve eylemin çemberden 200-300 metre uzakta gerçekleşmesi için sürekli olarak eylemcileri kalkanlarla itti. Polisin eylemcileri çemberden uzaklaştırmaya çalışması esnasında polis mensupları ve eylemciler arasında, Mimar Mehmet Vahit Caddesi üzerinde, Dumlupınar civarında polisin sürekli eylemcilere sistemli şiddet uygulamaları sonrası sık sık itiş kakış yaşandı.

Sloganlar ve marşlar eşliğinde protestolarını gerçekleştiren grup, Erdoğan aleyhine çeşitli pankartlar açtı. Açılan pankartlar şöyle: “Tayyip’in itleri yıldıramaz bizleri”, “Evine dön Ayşe”, “Halka değil sermayeye barikat”, “Kahrolsun faşizm”

Bu arada “1974’te Ben Savaştım Amerika Kazandı” yazılı pankart açan Ömer Köse tutuklandı.

 

KTHY çadırında polis kırdı geçirdi

Sendikal Platform’un, KTHY çadırında da yapılan eyleminde ise ortalık savaş alanına döndü. Sendikal Platform, 19 Temmuz’da saat 19’da Lefkoşa’da KTHY eylem çadırı önünde eylem yaparak, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile işbirlikçisi UBP hükümetini kınandı.

Eylemde “Emperyalist Kuşatmayı Reddediyoruz! Paranı da Memurunu da Paketini da istemiyoruz!” yazılı pankart asan eylemciler ile bu pankartı almak için eylemcilere saldıran polis arasında arbede, itiş kakış ve kavga yaşandı. Polisin kitle üzerine yürüyüp rast gele eylemcileri yumruklamaya başlaması ile polis terörü hat safhaya ulaştı… Polisin hedef gözeterek eylemcileri darbettiği arbede sırasında çok sayıda yaralanan oldu. 6 yaralı hastaneye kaldırıldı… Eylemciler pankartı söküp alırken, polis eylemcileri yerlerde sürükledi ve tartakladı.

 

Altı tutuklu, çok sayıda yaralı

Eylem sırasında, Salih Batak, Nevzat Hami, Bülent Kurt, Mustafa Keleşzade, Ahmet Cenkler ve Şevki Yoldaş tutuklandı. Yaşanan arbede sırasında, polisin şiddet uyguladığı çok sayıda eylemci yaralandı. Lefkoşa Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde çok sayıda eylem mağduru vardı.

 

Ahmet Kaptan ve Mehmet Taşker hastanelik oldu

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan da yaralananlar arasındaydı. Kaptan’ın göğsüne aldığı darbe sonucu fenalaştığı ve acil serviste müşahede altına alındığı öğrenildi. Kaptan’ın yanında KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker, Tel-Sen’den Hasan Güneşlier de yaralananlar arasında.

 

“Şakşakçı değiliz, gerçek Kıbrıslıyız”

Akşamki KTHY çadırı önündeki eylemde ise, “Biz Şakşakçı Değiliz Gerçek Kıbrıslıyız”,  “Erdoğan Evine Kıbrıs Senin Neyine”, “İmamın Ordusuna Geçit Yok” gibi pankartlar taşındı.

 

Atakan: “Saygınız olacak”

Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, olaylar sonrası yaptığı açıklamada, “Bizim saygımız var, onların da bize olacak.  Bize kimse besleme diyemez” dedi. Bundan sonra çok daha büyüyerek geleceklerini ifade eden Atakan, “Polislere hangi ülkede pankart asıldığı için saldırıldığını sormak istiyorum ve kınıyorum” diye konuştu.

Olayların sonrasında Sendikal Platform adına konuşan KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, ülkede demokrasi olmadığını, bugün yapılanların bunu gösterdiğini öne sürerek, polisi de “vatandaşlarına şiddet uyguladığı” gerekçesiyle kınadı.

Eylemde Sendikal Platform adına basın açıklamasını okuyan DAÜ-SEN temsilcisi Ulaş Gökçe ise, Kıbrıs’ta artık kalıcı bir barış istediklerini belirterek, verdikleri kavganın insanca yaşama kavgası olduğunu kaydetti.

Gökçe, Kıbrıs Türk halkının yaşam standartlarının geri çekildiğini, kurumlarının özelleştirilip elinden alındığını ve işsiz bırakılma sürecinde olduğunu savunarak, bu uygulamaları yapan ve uygulayanları şiddetle kınadıklarını söyledi.

Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın ziyaretini de eleştiren Gökçe, Erdoğan’ın ziyaretinin kendilerini heyecanlandırmadığını ve gündemlerini oluşturmadığını ifade ederek, mücadelelerinin süreceğini kaydetti.

 

Gözaltındakiler serbest bırakıldı

Diğer zamanlardan farklı olarak eylemden yaklaşık 20 saat sonra, tutuklular ertesi günü serbest bırakıldılar.

Salih Batak, Ahmet Cenkler, Mustafa Keleşzade, Bülent Kurt, Şevki Yoldaş ve Nevzat Hami bir gün önce 19:40 civarında tutuklanmışlar ve saat 16.00’da tutuklu bulundukları Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nden avukatları Öncel Polili ve Faika Deniz Paşa eşliğinde çıkarıldılar.

Bu arada, tutuklular bir gün önce eylem sırasında darp edildiler ve tutuklandıktan sonra avukatları aracılığıyla doktor talep ettiler ancak hastaneye götürülmediler.

 

KTAMS’ta pankart krizi !

Aynı gün öğlen saatlerinde Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası binasına Erdoğan’ın Kıbrıs’a gelişini protesto etmek amacıyla asılan pankart gergin saatlerin yaşanmasına neden oldu. “Bir verip beş alıyorsun, utanmadan besleme diyorsun” ifadelerinin yer aldığı pankarta polis el koyarken, olaylar sırasında Belediye Emekçileri Sendikası Genel Sekreteri Ayça Soygür Çıralı ile KTAMS Yöneticisi Devrim Barçın tutuklandı.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin