yazarın tüm yazıları:

OYUNA GELME

Yeniçağ podcastını dinleyin

Yeni Kıbrıs Partisi, Birleşik Kıbrıs Partisi ve Kıbrıs Sosyalist Partisi ortak basın toplantısı düzenleyerek son siyasi gelişmelere ve 24 Nisan iradesini sözde kutlamaya dönük eylemlere yönelik üç partinin ortak duruşlarını içeren metni kamuoyu ile paylaştılar.

21 Nisan Perşembe sabah saat 10:00’da KTÖS’te gerçekleştirilen basın toplantısına YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan ve KSP Genel katıldı. Basın toplantısında okunan açıklama şöyle:

Sendikal Platform öncülüğünde 28 Ocak ve 2 Mart 2011 tarihlerinde düzenlenen Toplumsal Varoluş Mitinglerine ve 7 Nisan eylemine on binlerce Kıbrıslı Türk katılarak AKP ve işbirlikçi UBP hükümetinin dayatmalarına karşı, kendi kendini yönetme, demokrasi, barış ve çözüm yönünde ortaya güçlü bir irade koymuştur. Ne yazık on binlerin iradesi hem AKP ve işbirlikçi UBP hükümeti, hem de mecliste temsil edilen muhalefet partileri tarafından görmezden gelinmiştir.

Toplumsal Varoluş Mitinglerine destek verdiğini söyleyen CTP, TDP ve DP gelişen toplumsal muhalefeti hükümet olma uğruna kendilerine mal etmeye, AKP’ye şirin görünmek için mücadeleyi işbirlikçi UBP hükümetini devirmek ve yerine geçmekle sınırlamaya çalışmaktadırlar. Kıbrıslı Türkleri yok oluşa sürükleyen AKP’nin dayatmalarını ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki militarist rejimi perdeleyerek, toplumsal hareketlenmeyi berhava etme çabası içerine girmişlerdir.

Özellikle CTP ve TDP’nin 7 Nisan eylemine katılımı engellemek için yaptığı yoğun propaganda, sendikal birlikteliği ve toplumsal mücadeleyi sabote ederek dağıtmak için yoğun çaba harcaması toplum nezdinde tepki toplamıştır.

Gerçekleştirilen Toplumsal Varoluş eylemlerinde meydanları dolduran on binlerce Kıbrıslı Türkün samimi şekilde ortaya koyduğu kendi kendini yönetme, demokrasi ve çözüm iradesini görmezden gelerek, gelişen toplumsal mücadeleyi işbirlikçi UBP hükümetini devirmekle sınırlamaya ve sistem içi alternatif arayışlar bulmaya çalışan düzen partilerine karşı mücadeleyi sürdüreceğiz.

2000’li yılların başında gelişen çözüm yanlısı halk hareketinin egemen çevrelerin çıkarları doğrultusunda kontrol altına alınmasına hizmet edenler ve 24 Nisan 2004 tarihinde gerçekleşen referandumla ortaya çıkan iradeye ihanet ederek bu iradeden bu güne kadar nemalananlar, son dönemde gelişen kitle hareketini bir kez daha kendi çıkarlarına alet etmeye çalışıyorlar. 25 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek eylemde bu yönde atılan bir adımdır. Bu eylemi desteklemediğimizi belirtir, halkımızı bir kez daha oyuna gelmemeye ve bu eyleme katılmamaya çağırırız. Gelişen toplumsal mücadelenin başarıya ulaşmasının yolu statüko ve onun yerli ve yabancı savunucularına karşı mücadeleyi tabana yayarak kararlılıkla sokakta büyüterek sürdürmekten geçmektedir. Bu mücadelenin sömürgeleştirme politikalarına karşı sömürgecilerle birlikte hareket ederek kazanılamayacağını vurgularız.

Kıbrıs’ta verdiğimiz ortak mücadelenin, emperyalistler ve Ankara hükümetleri tarafından gasp edilen Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesini geri alarak kendi kendimizi yönetmek, nüfus aktarımına ve asimilasyon politikalarına son vermek ve Kıbrıslı Türkleri yok oluşa sürükleyen ayrılıkçı rejimi ortadan kaldırarak, ülkemizi yeniden birleştirecek federal bağımsız birleşik Kıbrıs’a en erken zamanda ulaşmak olduğunu bir kez daha önemle vurgularız.

Bu saptamalar ışığında, Birleşik Kıbrıs Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi ve Kıbrıs Sosyalist Partisi iş birliği yapmaya devam edecektir. Bu işbirliğinin önümüzdeki süreçteki ilk adımı olarak 1 Mayıs eyleminde blok olarak hareket edeceğimizi ilan eder, tüm ilerici ve devrimcileri ortak mücadelemize katılmaya çağırırız.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
204AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin