.Yeniçağyeniçağ güncelŞaka gibi bir haber: İMAMLAR KARAKOLLUK OLDU
yazarın tüm yazıları:

Şaka gibi bir haber: İMAMLAR KARAKOLLUK OLDU

Yeniçağ podcastını dinleyin

Havadis Gazetesi 6 Kasım’da bir haber yayınladı, bu haber Kıbrıs’ın kuzeyindeki son durumu görmek için mutlaka okunmalı… Bir ülkede imamları da atayan makama herhalde artık elçi demenin koşulu yoktur. Bu nedenle bu haberdeki büyükelçilik yazan yerleri valilik, elçiyi de vali diye okumakta yarar var… Vali, Galatyaya imam atıyor ama orda zaten bir imam varmış, kavga çıkıyor, bununla ilgili bir haber. Kıbrıs’ın kuzeyinde imamları bile atama yetkisi olmayan bir idarenin aslında hazin öyküsü…

Haberin tamamı şöyle:

Mehmetçik’te 5 Kasım’da, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından görevlendirildiğini söyleyen imam Mustafa Ünlü ile yıllardır köyde imamlık yapan Kemal Onbaşı arasında, “cuma namazını kim kıldıracak” kavgası yaşandı. Cuma namazını kılmaya giden köylü önünde yaşanan tartışmaya, polis müdahale etti. Köylü, polis nezaretinde öğle namazını kıldı, ardından eski ve yeni imam ifadeleri alınmak üzere Ziyamet Polis Karakolu’na götürüldü. Mehmetçik’te büyük üzüntü yaşanmasına neden olan imam kavgasıyla ilgili Havadis Gazetesi’ne konuşan Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer’in, “yeni imam” gerekçesi ise hayli ilginç. Başkan Adalıer, geçtiğimiz haziran ayında yapılan belediye seçimleri için köyüne gelen Türkiyeli belediye başkanlarının namaz kılmak istediklerini ancak caminin kapalı olduğunu, bunun üzerine de Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nin köyde yeni bir imam görevlendirdiğini belirtti.

Tepkisi elçiliğe

Köyde 25 yıldır imamlık yapan Kemal Onbaşı, “Ben bu köye yeterdim. Ama elçilik anlamsız bir şekilde köyümüze imam gönderdi. Geri alacaklardı ama halen daha almadılar” dedi. Üç ay önce Mehmetçik Camii’nde görevlendirilen Mustafa Ünlü isimli imam ise, “Beni buraya elçilik gönderdi. Her defasında namaz kıldıracağım sırada kavga yaşanıyor” dedi. Cuma namazı kılınmasına kısa bir süre kala başlayan kavgayı, araya giren köylüler önledi. Polisin olay yerinin gelmesi ile “huzur içinde” öğle namazı kılınabildi. Ardından da iki imam da karakolluk oldu.

Köylüler tepkili

Bu arada imamlar arasında yaşanan tartışmaya Mehmetçik köylüleri de tepki gösterdi. Böylesi hassas bir konuda bile, kriz yönetilemediğini anlatan köylüler, “Camiden huzur yükselmesi gerekirken, kriz yükseliyor. İmamlar bile köyde kavga ediyor” dedi.

“Konuklar cami bulamayınca…”

Beyazıt Adalıer’in “imam” savunması ise yaşanan olay kadar ilginçti. Adalıer, 2010 belediye başkanlığı seçimleri için Türkiye’den gelen bazı belediye başkanlarının “namaz kılmak için camiye gittiklerini ama caminin kapalı olduğunu” gördüklerini belirterek, “Bunun üzerine TC Elçiliği’nin köye imam görevlendirdiğini” belirtti.

Adalıer şöyle devam etti: “Bu olayın yaşanmasına çok üzüldüm. Camiye namaz kılmaya gelen vatandaşlar şok oldu. Böyle bir olay gerçekten beklemiyorduk ama son belediye seçimlerinde köyümüze gelen Türkiyeli kardeş belediye başkanları ve TC Elçisi camiyi ziyaret etmişlerdi. Cami maalesef kapalı olduğu için içeri girip namaz kılamamışlardı. Ben bu durumu hoca Kemal Onbaşı’ya izah ettim ama beni dinlemedi. Camiyi yine kilitli  tuttu. Ben de TC Elçiliği’nden başka hoca talep ettim, onlar da beni kırmadı ve gönderdi. Muhtarımız da ilk günden beridir bu olaya karşı çıkmıştır. Çünkü Kemal Onbaşı onun kardeşidir. Hatta TC Elçiliği camiyi tamir edecekti ama ona da karşı çıktılar.”

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
204AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin