Avrupa Sol PartisiAvrupa Sol Partisi toplantısı Brüksel’de yapıldı
yazarın tüm yazıları:

Avrupa Sol Partisi toplantısı Brüksel’de yapıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Yeni Kıbrıs Partisi’nin de gözlemci üye olduğu Avrupa Sol Partisi’nin (EL) 3-5 Aralık’taki Kongresi için hazırlık toplantısı 7 Mayıs’ta Brüksel’de gerçekleşti. YKP’yi temsilen Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı toplantıya katıldı…

Toplantıda Kongre hazırlıklarının son durumu ele alınırken ayni zamanda Kongre dokümanı üzerinde de çalışmalar yapıldı. EL Başkanı Lothar Bisky’nin Kongre dökümanını sunumu ile başlayan toplantı, parti temsilcilerinin dokümanın içeriğine yönelik eleştiri ve yapmak istedikleri değişikleri ortaya koymaları ile devam etti. Özellikle Yunanistan’daki son krizle beraber ortaya çıkan Avrupa’daki yeni sosyo-ekonomik durumun dokümana yansıması gerektiğinde tüm temsilciler hem fikir oldular, doküman Haziran ayında Barcelona’da yapılacak EL Yürütme Kurulu toplantısında son kez ele alınıp onaylanacak. Dokümanın en son şekli Temmuzda yine Brüksel’de düzenlenecek Başkanlar Kurulu tarafından kamuoyuna açıklanacak ve üye ve gözlemci üye partilerin tartışmasına açılacak. Doküman son olarak Aralık’taki kongrenin onayına sunulacak.

Toplantı sırasında Kanatlı Kıbrıs’ın kuzeyinde ortaya çıkan son siyasal durumu, demografik yapının değiştirilmesine yönelik süreci de aktardı, Haziran’daki Yürütme Kurulu toplantısına sunacakları öneriler taslağının bir kopyasını da temsilcilere dağıtıldı.

Bu arada Murat Kanatlı 7 Mayıs’ta çeşitli Avrupa Parlamenterleri ve temsilcileri ile de temaslar yaptı. Temaslar çerçevesinde Avrupa Parlamenteri Yüksek temas grubu da üyesi olan Ska Keller ve Yeşiller Partisinde bir grup danışman ve Avrupa Parlamenteri Asistanı ile Kıbrıs sorunu ama özellikle Direk Ticaret Tüzüğü ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi. Kanatlı toplantında Finlandiya dönem başkanlığı döneminde önerilen Maraş’ın 2 yıl için BM’ye devri ile Mağusa Limanı’ndan Direk ticaret açılması şeklinde ortaya konan öneriyi benimsediklerini, tek başına Direk Ticaret Tüzüğünün geçirilmeye çalışılmasında sakıncalar gördüklerini toplantıya katılanlara aktardı, diğer gelen soruları yanıtladı. Özellikle Eroğlu’lu döneme yönelik sorulara Kanatlı, esas sorumlunun Türkiye olduğunu hatırlattı ve “eğer Türkiye çözmek istiyorsa çözer, diğer türlü çözümsüzlük için Eroğlu’nun arkasına saklanacaktır ki bu kabul edilemez, Kıbrıs’ta acil bir antlaşmaya ihtiyacımız var, kimseye zamanla oynama fırsatı verilmemeli” dedi.

Kanatlı 8 Mayıs’ta adaya geri döndü.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin