anti-militaristanti-militarist haberAnti-Militarist Barış Harekâtı, 8. kez gerçekleşti
yazarın tüm yazıları:

Anti-Militarist Barış Harekâtı, 8. kez gerçekleşti

Yeniçağ podcastını dinleyin

11 Ağustos’ta, Anti-Militarist Barış Harekâtı 8. kez, Bandabuliya’nın olduğu sokak olan Uray Sokak’ta bulunan araç park yerinde gerçekleşti.

Kıbrıs’ın her yanından çeşitli siyasi parti, grup ve bağımsız aktivistler “1974’ün 14 Ağustos’unda tatile çıkan Ayşe’yi evine dönmeye çağırmak için; militarizm yükseldiği, onların savaşa barış harekâtı dedikleri bir günde, ilki 2010’dan bugüne sekizinci kez “Anti Militarist Barış Harekâtı” ile gene sokakta olacağız” genel çağrısı ile gerçekleşen etkinlik bu yıl forum ve müzik etkinliği şeklinde gerçekleşti.

Gece herkesin katılımı ile forumla başladı. Forumda ilk önce, imzaya açılan “Barış antlaşması” iki dilde okundu. Buradan başlayan tartışma Kıbrıs sorunu, anti-militarizm ve mücadelenin neler olması gerektiği üzerine başlıklarla devam etti. Bundan sonraki süreçte barış antlaşmasının yaygınlaştırılarak, geniş kesimlere ulaştırılması için çalışmalar yapılması üzerine hem fikir olunarak, forum tamamlandı.

Daha sonra müzik etkinlikleri gerçekleşti…

Gecede Cosmic Alert, Latin Gardash, Averta Liberta, Radio Pangea sahne aldı…

Müzik etkinlikleri sürerken polis provokasyonu yaşandı. Askeri yasak bölgenin çekildiği iddiası ile polis kimi aktivistleri gözaltına almak istedi. Konuyu değerlendiren Murat Kanatlı sosyal medyadan yaptığı açıklamada polisin önce müzisyenlere yöneldiğini, fotoğraf çekme özelliği dahi olmayan telefona sahip bir müzisyeni tutuklamak istediğini, bu sırada polisin kaba hareketleri ile müzisyeni tartakladıklarını aktardı. Daha sonra bu müzisyen serbest bırakıldı. Ancak polisin kaba şiddete dayalı tavrı devam etti ve 2 Kıbrıslı Rum aktivist Lefkoşa Polis müdürlüğüne götürüldü. Avukatların da bulunduğu polisteki görüşmelerde sahne arkasındaki karanlıkta belli belirsiz bazı gölgelerin asker olabilme ihtimali gerekçesi ile bazı fotoğraflar silindikten sonra 2 kişi serbest bırakıldı. Polisin gerekçesiz sert tavrı etkinliğe katılanlar tarafından protesto edildi. Polisin tüm provakatif tavrına rağmen gece kesintisiz devam edip, sonlandı…

Posted by Anti-Militarist Barış Harekâtı / Αντιμιλιταριστική Ειρηνική Επιχείρηση on Saturday, 12 August 2017

İmzaya açılan “Kıbrıs’ın insanları arasında Barış Anlaşması”

Gecede 2 dilde okunan ve imzaya açılan “Kıbrıs’ın insanları arasında Barış Anlaşması” şöyle:

Kıbrıs sorununun çözümü için uzun yıllardır, sayısız çabalar, görüşmeler, müzakerelerden sonra, çok az sonuç gördük. Uluslararası müzakereler ve ‘çatışmaların çözümü’ mantığının, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünü sonlandırmaları için sonuçsuz ve yetersiz kaldığı ortaya çıktı. Crans Montana’daki son başarısız deneme, Kıbrıs’ın insanları arasında hayal kırıklığı ve bıkkınlığa sebep oldu.

Bu sebeplerden dolayı bu anlaşmayı imzalayan bizler, konuyu elimize almaya, hayalini kurduğumuz ve tahayyül ettiğimiz Kıbrıs’ı inşa etmeye kararlıyız

Her insanın Kıbrıs’ta, tüm diğer politik meselelerden daha fazla hayatımıza gölge düşürmüş olan Kıbrıs sorunu olmadan yaşama hakkını talep ediyoruz. Savaş tehdidi ve silahların gölgesi olmadan, barış içinde birlikte yaşama hakkını talep ediyoruz. Militarizm kültürü, bölünmeyi güçlendirerek katkı sağlar ve paralel olarak milliyetçilik, toplumsal cinsiyet ve cinsellik, çevrenin ve ekolojik-kentsel ortak alanların tahrip edilmesi gibi meselelerle ilgisi olan diğer baskıcı yapıları destekler ve devamını sağlar.

  • Kıbrıs’ta etnik çatışmanın kalıcılaştırılması hedefiyle adada yaşayan herhangi bir kişiye yönelik silah kullanmayı reddediyoruz
  • Sivil savunma da dahil olmak üzere hiçbir askeri eyleme katılmayacağız
  • Kıbrıs’ta yaşayan herkesi içerecek, gerçek bir federasyon kültürünün oluşturulması için Kıbrıslı Rum – Kıbrıslı Türk ikilisini aşan köprüler kurmaya söz veriyoruz.
  • Tüm politik eylemlerimizin ve aktivizmin bundan sonra, bütün ve birleşik bir Kıbrıs algısına yönelik olması için çalışmaya söz veriyoruz
  • Bölünmeyi sorgulatacak ve güven inşa edecek, Kıbrıs’ın insanları arasında iletişimi ve işbirliğini kolaylaştıracak önlemler alacağız
  • Kıbrıs’ta yaşayan hiç kimsenin kurban haline gelmemesini ve tüm kişilerin dilden, dinden, milliyetten, doğdukları yerden, sosyal sınıftan, yaştan, fiziksel yeterlilikten, cinsiyetten veya cinsel yönelimden bağımsız olarak, tam eşitlikle muamele görmesini sağlamak için çalışacağız
  • Adaleti ve eşitliği sağlayan bir sistem olarak federasyonu desteklemeyi seçiyoruz. Kıbrıslıların siyasi örgütlenmesi için, tarih koşullarından ve Kıbrıs’ın coğrafyasında doğmuş en ideal sistem budur.

Hedefimiz federasyonu tabandan kurmak, birleşik bir Kıbrıs’ı yaratacak yapıları oluşturmak ve uygulamak için çalışmaya devam etmektir.

 

Biz çözümüz! Yeniden birleşme biziz!

 

İmza metnine https://goo.gl/quPgWJ adresinden ulaşabilirsiniz

Kıbrıs sorununun çözümü için uzun yıllardır, sayısız çabalar, görüşmeler, müzakerelerden sonra, çok az sonuç gördük. Uluslararası müzakereler ve ‘çatışmaların çözümü’ mantığının, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünü sonlandırmaları için sonuçsuz ve yetersiz kaldığı ortaya çıktı. Crans Montana’daki son başarısız deneme, Kıbrıs’ın insanları arasında hayal kırıklığı ve bıkkınlığa sebep oldu.

Bu sebeplerden dolayı, konuyu elimize almaya, hayalini kurduğumuz ve tahayyül ettiğimiz Kıbrıs’ı inşa etmeye kararlıyız. Her insanın Kıbrıs’ta, tüm diğer politik meselelerden daha fazla hayatımıza gölge düşürmüş olan Kıbrıs sorunu olmadan yaşama hakkını talep ediyoruz. Savaş tehdidi ve silahların gölgesi olmadan, barış içinde birlikte yaşama hakkını talep ediyoruz. Militarizm kültürü, bölünmeyi güçlendirerek katkı sağlar ve paralel olarak milliyetçilik, toplumsal cinsiyet ve cinsellik, çevrenin ve ekolojik-kentsel ortak alanların tahrip edilmesi gibi meselelerle ilgisi olan diğer baskıcı yapıları destekler ve devamını sağlar.

Hedefimiz, federasyonu aşağıdan inşa etmek ve birleşik bir Kıbrıs’ı oluşturacak yapıları kurmak ve uygulamak için çalışmaya devam etmektir. Zamanı geldi; koşullar, çözümü aşağıdan getirmemizi gerektiriyor ve bu hedefe yönelik kilit ise, insanların çoğunluğunun desteğini kazanacak bir kitle hareketidir. Tüm grupları, sendikaları, örgütleri ve kişileri bizimle birlikte yürümeye, sorumluluklarımızı üstlenmeye, yanlışlarımızı düzeltmeye ve birleşik bir Kıbrıs’ta yaşayabilmemiz için yeni bir yol çizmeye davet ediyoruz.

11 Ağustos’ta, 2010 yılından bu yana 8. kez ‘Anti-militarist Barış Harekatı’nı düzenleyerek, ‘barış harekatının silah, nefret, güç veya ölüm içermeyen gerçek anlamını yeniden talep ediyoruz.

Bu yılki eylem, konser ve parti dışında saat 19.00’da başlayacak bir tartışmayı da içeriyor. Kişileri ve grupları ortak eylemlerimizi tartışmaya ve teoriyi koşullar gerektirdiği zaman kitlesel ve dinamik bir şekilde pratiğe dönüştürmeye davet ediyoruz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin