Ateşkes hattına barışçıl müdahale

2006’dan bugüne 12. kez Askersiz Lefkoşa eylemi düzenlendi, BM kontrolündeki bölgeye girildi

10356
fotoğraf Politis Gazetesinden alındı

Askersiz Lefkoşa İnisiyatifi’nin ortak çağrısı ile Askersiz Lefkoşa eylemi gerçekleştirildi.

Daha önce Lefkoşa’nın her iki yanında eş zamanlı düzenlenen eylem geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ortak yapıldı.

Sarayönü Meydanında toplanan eylemciler Lokmacı geçiş noktasına yürüdü. Eylemde ortak açıklama Ledra-Lokmacı geçiş noktasının her iki yanında yapıldı. Ortak açıklamada bir kez daha Lefkoşa’nın askersizleştirilmesi talebinin dile getirilmesinin ardından eylemciler Lefkoşa’nın güneyinden ateşkes hattına yanaştı ve Yediler Bölgesinin bulunduğu yerden güneyden ara bölgeye girdi. Ara bölgede bir saat kalan eylemciler burda top oynayıp uçurtma uçurdu, dans etti. Kısa bir forum yapan eylemciler sınırları kabül etmediklerini vurguladılar. Forum sırasında girilen alanın sivillerin kullanımına açılarak “barış meydanı” haline dönüştürülmesi için girişim yapılması önerisi kabül gördü… Son konuşmayı yapan Murat Kanatlı, daha güçlü ve daha kalabalık olarak başka bir yerden ateşkes hattına barışçıl müdahale yapacaklarını, tüm askerlerin adadan ayrılıncaya, ada tamamen askersizleştirilinceye kadar mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı. Eylemciler daha sonra ara bölgeden kortej halinden çıkıp Ledra Caddesinden geçerek yeniden Ledra geçiş noktasına ulaştı ve burada etkinlik sonra erdi…

 

Ortak açıklama

İki dilde okunan ortak açıklamanın Türkçesi:

Yeniden Birleşmiş Askersiz Kıbrıs

Barış, bütün ordular gittiğinde gelecek

Son 11 yıldır Askersiz Lefkoşa için, hayatlarımızın askersizleştirilmesi için yürüyoruz. Geçen yıl ilk kez birlikte yürüdük, güneyden kuzeye ve kuzeyden güneye, bu yıl da aynısını yapacağız. Bu yıl, Askersiz Lefkoşa yürüyüşü, müzakerecilerin Kıbrıs sorununun çözümü için kritik bir noktada bulunduğu dönemde yapılıyor. Lefkoşa surlariçini ikiye bölen ‘sınırları’ geçerek, geçen yıl ilk kez yaptığımız gibi, kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye ortak bir rotayla Yeniden Birleşmiş Askersiz bir Kıbrıs talep edeceğiz.

Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk aktivistlerin yıllardır beraber mücadele ettiği, Kıbrıs’ın tamamen askersizleşmesi talebimizden vazgeçmiyoruz. Federal Kıbrıs’ta yeni bir güvenlik sistemi gerekeceğine inanıyoruz, fakat orta vadede güvenlik duygusunun, ancak bir bütün olarak Kıbrıs’ın federal politik bilincinin inşasına dayanabileceğini biliyoruz. Herhangi bir ordu güvenliğin garantisini veremez. Sadece Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar ortaklaşa adadaki güvenliği sağlayabilir.

Biz Yeşil hattın iki tarafındaki Kıbrıs insanları olarak, yeniden birleşmiş federal bir Kıbrıs isteyen herkesi, adada bulunan tüm ordulara karşı olmaya çağırıyoruz. Güçlerimizi birleştirerek, ülkenin Türk-Yunan-İngiliz-Birleşmiş Milletler ve iki Kıbrıs ordusu fark etmeden tüm ordulardan askersizleşmesini talep edelim ve birbirimize destek olalım. Hala verilecek çok mücadelemiz var ve yerli-yabancı son asker, asker olmayı bırakana kadar mücadeleyi birlikte vereceğiz.

 

ALTI ORDU, BİR ADA

ARTIK EVE GİTMELERİNİN ZAMANI GELDİ

ARTIK FEDERASYON ZAMANI

 

Eylemin fotoğrafları:

https://www.facebook.com/pg/demnicosia/photos/?tab=album&album_id=1864854090425490