19 dernekten ortak açıklama: Dernekler Yasası anti-demokratiktir!

Yeni Kıbrıs Partisi

Maraş’ta provokasyona hayır!

YKP, BKP, KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, DEV-İŞ, Mağusa İnisiyatifi, Sol Hareket,  Hayata Dokun Hareketi açıklama yaparak “tüm demokrasi ve barış güçlerini 15 Şubat Cumartesi saat...

YKP, ortak yurdun yeniden birleşmesi için ortak mücadele çağrısı yaptı

Yeni Kıbrıs Partisi, bugün, 12 Şubat, Çarşamba günü sabah saat 10:00’de YKP Genel Merkezi’nde Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı TC’nin tavırları, Kırımlaştırılma, Hataylaştırılma,...

2020 Asgari ücreti ne oldu?

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2020 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş...

Savaş hazırlıklarına hayır, barış için mücadele zamanı

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendirdi, “barış için mücadele zamanı” dedi. Açıklama şöyle: Doğu Akdeniz’de bir süredir gerginlik sürekli olarak artmaktadır. Savaş...

YKP’nin de katıldığı, Avrupa Sol Partisi 6. Kongresi gerçekleşti

YKP’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin 13-15 Aralık tarihleri arasında Malaga yakınındaki İspanya şehri Benalmádena’da 6. Kongresi yapıldı. YKP Genel Sekreteri Murat...

dernekler-yasasi-protestoFarklı alanlarda çalışmalar sürdüren 19 dernek bugün gerçekleştirdikleri ortak basın açıklaması ile meclisten geçirilen ve cumhurbaşkanı tarafından onaylanmayarak meclise geri gönderilen Dernekler Yasası’nın anti-demokratik olduğununa dikkat çekerek kabul edilemeyeceğini belirtti.

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği, Altın Patiler Derneği, Baraka Kültür Merkezi, Biyologlar Derneği, Boran Kültür Merkezi, Doğu Güneydoğu Kültür Derneği, Dördüncü Duvar Kültür ve Düşünce Derneği, Envision Diversity, Güzelyurt Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Halk Sanatları Derneği, Kıbrıs Ada Tango Derneği, Kıbrıs Havaları Derneği, Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Kuir Kıbrıs Derneği, MS Derneği, Sessiz Kullar Derneği, Tango Kıbrıs Kültür Sanat Derneği, Üretim Sokağı Kültür Sanat Merkezi ortak açıklaması şöyle:

“Değerli basın emekçileri, değerli halkımız,

Ülkemizde trafikten eğitime, sağlıktan kültür-sanata, insan haklarından çevre ve ekolojiye değin pek çok alanda sorunlar yaşanırken, bu gün burada bu sorunlara duyarlı derneklerin ortak bir sorununu dile getirmek için toplandık.

Ülkemizde, maddi ve manevi anlamda kısıtlı olanaklara rağmen, gönüllülük çerçevesinde ve içinde yaşadığı topluma karşı sorumluluk anlayışıyla çalışan, çeşitli alanlarda üretimler ve faaliyetler yaparak halka hizmet eden derneklerin, varlığını sürdürebilmesi amacıyla sesimizi duyurmak için toplandık.

Çünkü ancak örgütlü bir toplum üretebilir, haklarını arayabilir ve var olabilir. Çünkü ancak örütlü bireyler düşünce ve ifade hakkını özgürce kullanabilir.

Mecliste uzunca bir süredir görüşülen Dernekler Yasası, 22 Şubat’ta Meclis’te kabul edilerek Cumhurbaşkanı’na sunulmuş ancak, bizlerin de girişimleri sonucu  Cumhurbaşkanı’nca, yeniden görüşülmek üzere Meclis’e iade edilmiştir.

Yasanın içeriğindeki önemli sıkıntılardan önce şunu vurgulamak isteriz; bazı dernekler Meclis’e ve öncesindeki çalışmalara çağrılmış ancak katkı koymak isteyen bazı dernekler sürece dahil edilmemiştir. Yasanın Meclis’te görüşülmesi esnasında bazı dernekler Komiteye çağrılıp önemli katkılar yaparken, yazılı görüş veren, Komiteye çağrılarak fikirlerini iletmek isteyen bazı derneklerin ısrarla Komite çalışmalarına dahil edilmemesi anti demokratiktir ve kabul edilemez bir dışlayıcılıktır. Bu aşamadan sonra parlamentodan beklentimiz, Dernekler Yasası’nı demokratik ve katılımcı bir anlayışla, örgütlenme hak ve özgürlüğüne uygun şekilde düzenlemesidir.
Dernekler Yasası’nın Meclis’ten geçen şekli, Anayasa’da, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ve temel insan hakları belgelerinde yer alan örgütlenme hak ve özgürlüğüne aykırı kurallar içermektedir.

Kaymakamlıklara, dernekler üzerinde baskıcı bir denetim kurma hakkı veren Yasa, devlet yetkililerinin dernek binalarına girip her türlü belgeyi incelemesinin yanı sıra üye listelerinin devlete verilmesi zorunluluğunu da içermektedir. Fişleme olarak da nitelendirilebilecek böylesi bir kural, bireylerin derneklere üye olmaktan geri durmasına sebep olacağı gibi insan haklarına ve bilhassa evrensel hasta haklarına aykırıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğü ile doğrudan bağlantılı olması sebebiyle, örgütlenme hakkının engellenmesi, düşünce ve ifade hak ve özgürlüğünün de sınırlanması anlamına gelecektir.

Yasa, derneklerin her bir gelir gider belgesinin Kaymakamlıkça onaylanmasını ve mühürlenmesini öngörerek, dernekleri iş yapamaz hale getirecektir. Dernekler, başta üyelerine ve halka karşı maddi ve manevi anlamda sorumludur ve her türlü gelir ve giderin şeffaf ve kamuya açık olması gerekir. Ancak devletin, derneklerin mali hesaplarına, her bir belgeyi mühürleyecek kadar karışması, pratikte dernekçilik yapmayı olanaksız kılacaktır.
Örgütlenme hakkı insan hakları belgelerine göre herkese tanınan temel ve evrensel bir insan hakkıdır. Yasada ise bu hak, sadece yurttaşlara ve en az altı yıl ülkemizde kalan yabancılara tanınmıştır. Talebimiz, herkesin dernek kurabilmesi ve derneklere üye olabilmesidir.

Çocuk derneklerinin kurulabilmesi ve çocukların da derneklere üye olabilmesi olumlu bir gelişme olmakla birlikte, bu gibi dernekler çocuk haklarına uygun olmalı ve ülkemizin özel koşulları dikkate alınarak, çocuklarımızın dinsel gericilikten ve muhafazakar baskılardan korunması sağlanmalııdır. Çocuk dernekleri kültürel, sanatsal ve bilimsel konularla sınırlı olmalıdır.

Dernek kurmak için Devletin harç istemesi, bu harç cüzi bir miktar gibi görünse de doğru bir yaklaşım değildir ve örgütlenme hakkının parayla satılması anlamına gelmektedir.

Derneklere, mahkemeye gitmeden Kaymakamlıklarca verilebilecek idari para cezaları da yüksektir ve kişilerin örgütlenmesine, dernekçilik yapmaktan uzak durmasına sebep olabilecektir. Tamamen gönüllü olarak ve toplum menfaatleri için çalışan kişiler, en ufak bir ihmallerinde veya Yasayı yorumlayışları Kaymakamlıktan farklı olduğunda, kendilerini veya derneklerini zor durumda bırakma endişesiyle dernek yönetimlerine gelmekten imtina edebilecektir.

Tüm bunlar ve Yasanın çeşitli maddelerinde ve detaylarında gördüğümüz daha başka sıkıntılar, bizler, denekler için varlık yokluk meselesidir, hayati önemdedir. Bu nedenle Meclis’te yapılacak çalışmalara katkı koymak istediğimizi ve Dernekler Yasası’nın takipçisi olacağımızı kamuoyu önünde duyururuz.

İmza koyan dernekler:

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -

Yaklaşımlar

Dünyanın ve ülkemizin geldiği hal ve ne yapmak lazım – Ulus Irkad

Üç haftadır eve kapandık. Şimdiye kadar pek karşılaşmadığımız bir salgın var ve öncelikle kendi sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Elbette kendi sağlığımızı korurken aslında birlikte yaşadığımız...

Korona virüsün felaketinin ekonomik ve politik etkileri – Halil Paşa

ÇÖZÜM VE BARIŞ KARŞITLARI KAZANDI Koronavirüs felaketinin dünyada ve adamızda hızla yayılarak derinleştiği bu günlerde daha kötü sonuçlara hazırlıklı olmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Böyle bir...

Korona virüs kafalarımızı karıştırdı – Alpay Durduran

İnsanlık yeniden derin sorunları tartışmaya açtı. Bazıları konunun temeline girdi. Sol politikalar hızlı zenginleşme yarışında kapitalist politikalara yenilmiş dedi idi ya şimdi o yarışı...

Coronadan önce Coronadan sonra ve kktc – Rasıh Keskiner

Coronadan önce bazıları için ne güzeldi dünya.. Ne güzeldi yaşamak. Neoliberalizmin kendilerine sağladığı imkanlarla bir eli yağda bir eli balda doymadan yaşamak. Emekçilerin emeklerini...

Öğrencilere olanların düşündürdükleri – Alpay Durduran

Küçük ülkemizde önce denize nazır diploma hazır üniversiteleri kuruldu şikâyetleri duyuldu ama daha öncesinde benim meclisteki konuşmalarda DAÜ’nün kurulması için yüksek teknoloji okulunun adının...