yazarın tüm yazıları:

Nükleere karşı iki toplumlu eylem

Yeniçağ podcastını dinleyin

nukleer_sYeni Kıbrıs Partisi (YKP), Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL), Kıbrıs Yeşiller Partisi, Tüm Kıbrıs İşçi Federasyonu (PEO), İşçi Demokrasisi, YKP Gençlik, EDON, Genç Yeşiller birlikte düzenleyecekleri “Bütün Kıbrıslıları, Çernobil faciasının 28. yıldönümü olan 26 Nisan, Cumartesi akşamüzeri 18:30-19:30 saatleri arasında Ledra (Lokmacı) Sokağının her iki tarafında gelerek ara bölgede, Çernobil mağdurlarını anmak için mumlarımızla buluşup insan bir zincir oluşturmaya davet ediyoruz” denilen nükleere karşı iki toplumlu eylem basın açıklaması şöyle:

İnsanlık, 11 Mart 2011 Cuma günü meydana gelen depremin neden olduğu tsunami ve karmaşanın dehşet verici sonuçlarından acı çekmekte olan Japonya’nın yaşadığı trajediyi büyük hüzün ve endişeyle takip ediyor.

İnsanlık, çokça reklamı yapılan nükleer santrallerin güvenli olduğu olgusunun şüpheye ne kadar açık olduğu konusunda dramatik bir şekilde bilinçleniyor. Bu bağlamda, Avrupa ve dünya kamuoyunun seferberlik içinde nükleer silahlara ve santrallere hayır demesinin önemi ve zorunluluğu gitgide artıyor.

Japonya’daki nükleer kaza, birçok ülkenin nükleer projelerine karşı küresel bir protestoya neden olmaktadır. Bu ülkelerden biri de, Kıbrıs’ın karşı sahillinde ve deprem kuşağı üzerinde olan Akkuyu’da bir nükleer santral inşa etmeyi planlayan Türkiye’dir.

Buraya inşa edilecek bir santralin hem normal faaliyeti sırasında hem de ciddi bir kaza sonucunda yayılacak olan radyasyon, yakında yaşayan insanlar dâhil tüm canlıların yaşam kalitesini tahrip edecektir. Doğu Akdeniz havzası çok geniş ve iç içe geçmiş bir ekosistemdir. Bir radyasyon sızıntısı olması durumunda santralin çevresindeki onlarca kilometrelik bir alan zarara uğrayacaktır.

Yirmi sekiz sene önce bugün meydana gelen Çernobil kazası hâlâ Karadeniz havzası çapında insanlara ve çevreye sorunlar yaratmaktadır. Atmosfere radyasyon sızıntısı nedeniyle yaşanan binlerce ölüm, ölü doğumlar ve hastalıklar, aynı hatanın tekrarlanmasına izin vermemektedir. Japonya’nın bugün karşı karşıya kaldığı nükleer tehlike, dünyanın birçok bölgesi ve özellikle de Ecemiş fay hattı yakınında olduğu bilinen Akkuyu için önemli bir örnektir.

Nükleer atıklar kendi başlarına etkileri yüzyıllar sürecek büyük bir ekolojik faciadır, ve sızıntı tehlikesinin her zaman var olması nedeniyle kimse güvenli bir şekilde ortadan kaldırılabileceklerini iddia edemez. Nükleer atıkların ortadan kaldırılmasının maliyetinin çok yüksek olması, nükleer enerjinin ucuz bir kaynak olduğu yönündeki iddialara bir yanıt oluşturmaktadır. Ne bu maliyet ne de çevreye verdikleri zararın maliyeti hesaplanmaktadır. Gerçekten merak etmekteyiz: Kim nükleer attıkları on binlerce yıl topraklarında muhafaza etmek isteyebilir?

 

Bütün Kıbrıslıları, Çernobil faciasının 28. yıldönümü olan 26 Nisan, Cumartesi akşamüzeri 18:30-19:30 saatleri arasında Ledra (Lokmacı) Sokağının her iki tarafında gelerek ara bölgede, Çernobil mağdurlarını anmak için mumlarımızla buluşup insan bir zincir oluşturmaya davet ediyoruz.

Unutma, nükleer güç tehlikelidir. Nükleerin tehlikesini dün Çernobil’de, bugün Fukushima’da yaşadık, Girne’nin kıyısından 90 km uzakta olan Akkuyu’da böyle bir senaryonun tekrarlanmaması için hiç bir gerekçe yok!

Gelin, sesimizi çocuklarımızın geleceği için yükseltelim!

 

Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL), Kıbrıs Yeşiller Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Tüm Kıbrıs İşçi Federasyonu (PEO), İşçi Demokrasisi, YKP Gençlik, EDON, Genç Yeşiller

ΑνορθωτικόΚόμμαΕργαζόμενουΛαού (ΑΚΕΛ), ΚίνημαΟικολόγωνΠεριβαλλοντιστών, ΚόμμαΝέαΚύπρος (YKP), ΠαγκύπριαΕργατικήΟμοσπονδία (ΠΕΟ), ΕργατικήΔημοκρατία, Νεολαία YKP, ΕνιαίαΔημοκρατικήΟργάνωσηΝεολαίας (ΕΔΟΝ), ΝεολαίαΟικολόγων

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin