anti-militarist habervicdani redVicdani retçiler askeri mahkemeye tutuklu getirilecek
yazarın tüm yazıları:

Vicdani retçiler askeri mahkemeye tutuklu getirilecek

Yeniçağ podcastını dinleyin

kvri110314 - Copy kvri110314_2 - CopyVicdani retçi Haluk Selam Tufanlı’nın ve Murat Kanatlı’nın davaları bugün, Askeri Mahkemede devam edildi. Mahkeme iki vicdani retçiyi saat 9’da huzuruna çağırdı, avukatın saat 10’da hazır olunacağı beyanına rağmen davayı 18 Mart’a ertelendi ve vicdani retçilerin mahkemeye tutuklu getirilmesine karar verildi.

Bugün saat 10’da Askeri Mahkeme önünde açıklama yapan Murat Kanatlı ve Haluk Selam Tufanlı olayı değerlendirdi.

Murat Kanatlı kendi davalarının bugüne kadar çeşitli nedenlerle saat 10’dan önce başlamadığını, Haziran 2011’den beri onlarca davaya girdiklerini, ne davadan kaçmak, ne de mahkemeye karşı saygısızlık yapmak niyetlerinin olmadığını söyledi. Kanatlı şöyle devam etti “bu nedenle Askeri Mahkemenin tutuklu getirilme nedenini anlamadık ancak Askeri Mahkemenin hükümlere ve kararlarına itirazımız yoktur. Mahkeme saygısızlık yaptığımızı düşünülüyorsa özür dileriz. Ama uygulamalara, içeriklerine itirazımız vardı ve bunu da söylemeye, konuşmaya devam edeceğiz”…

 

Açıklama

Murat Kanatlı’nın açıklaması ardından Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi adına yapılan açıklamayı Haluk Selam Tufanlı okudu. Okunan açıklama şöyle:

Yıllarca süren ve yaşamın her alanında acısını derinden hissettiğimiz savaşın, toplumda bıraktığı etkiler hala daha sürmektedir. Militarist düzen, Kıbrıs’ın kuzeyinde can almaya devam etmektedir.

Kendisine her türlü şiddetti meşru gören asker tarafından, 2011 yılında zorunlu askerliğini yaptığı sırada “Disko” adı verilen askerin işkence odasında uğradığı ağır psikolojik ve fiziksel şiddet sonucu hayatını kaybeden Uğur Kantar’ın ardından 2013 yılında Ertuğrul Dokuyucu şüpheli bir şekilde öldü. Geçtiğimiz günlerde de, yıllar önce askerde ağır fiziksel şiddete maruz kalması sonucu oluşan bedensel hasar nedeni ile Devran Türeray’ı kaybettik.

Bugüne dek caydırıcı bir şekilde cezalandırılmayan askeri yetkililerce, onlarca, yüzlerce ve binlerce kişi zorunlu askerlik süreleri boyunca farklı şiddet türlerine maruz kalmakta ve bunun sonuçları zihinsel ve bedensel engellere, hatta ölümlere dek varmaktadır.

1993 yılında ve vicdani reddini açıklayarak zorunlu askerliği reddeden Salih Askeroğlu’ndan sonra, geçtiğimiz günlerde Murat Kanatlı da savaşı ve savaş hazırlıklarını reddettiği için hapsedildi.

Yasal katiller, yasal silahlarıyla toplum içinde serbestçe dolaşırken, militarist sistemin piyonları suçsuzluğumuzu yargılamaya devam ediyor. Onlar zihin ve bedenlerimizle uğraşa dursunlar,  askeri mahkemelerde yargılayıp hüküm versinler, biz hiçbir savaşa taraf olmayacağız, hiçbir insanı düşman görmeyeceğiz, öldürmek için eğitim almayacağız, savaş hazırlıklarına katılmayacağız! Gün geçtikçe artan sayımızla, fikir ve düşüncelerimizin özgürlüğüyle hiçbir zaman teslim olmayacağız.

Bizler Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi olarak militarist düzeni, savaşı ve hazırlıklarını reddederek somut eylemliliklerini ortaya koyan vicdani retçiler olarak bu yola birlikte girdik ve anti-militarist mücadelemizi birlikte büyüteceğiz. Vicdani ret bir haktır ve bu hakkı her platformda savunmaya devam edeceğiz.

Ölmeyeceğiz, öldürmeyeceğiz, kimsenin askeri olmayacağız.

 

Detay

2011 yılında savaş hazırlıklarına yani seferberliğe katılmayı reddeden vicdani retçi Haluk Selam Tufanlı’nın yargılanmasına Askeri Mahkemede henüz geçilmemişti… Askeri Mahkeme Murat Kanatlı’nın davasına bağlı olarak davayı ertelemekteydi.

Ayrıca vicdani reddini açıklayarak 2009 yılından itibaren seferberliğe gitmeyi reddeden Murat Kanatlı’nın 14 Haziran 2011 tarihinden beri Askeri Mahkeme’de devam etmekte olan davasında 10 günlük hapis cezasına çarptırılmasının ardından, cezası 6 Mart’ta sona ermişti. Hükme değil, kararın içeriğine yönelik yapılan istinafın 15 Nisan’da Askeri Mahkemede görüşülmesine başlanacak…

Kanatlı’nın 2010 ve 2011 ve Tufanlı’nın 2011 yılına dair davaları Askeri Mahkemede görüşülmesine 18 Mart, Salı günü devam edilecek…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin