Avrupa Sol PartisiAvrupa Sol Parti toplantısı Roma’da yapıldı
yazarın tüm yazıları:

Avrupa Sol Parti toplantısı Roma’da yapıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

EL EXBoard Rome EL EXBoard Rome EL EXBoard Rome EL EXBoard RomeYeni Kıbrıs Partisi’nin de gözlemci üye olduğu Avrupa Sol Partisi (EL) Yürütme toplantısı 8-9 Şubat 2014 tarihlerinde Roma’da gerçekleştirildi. YKP’yi temsilen Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı toplantıya katıldı…

Toplantılarda uluslararası durum ve gelişmeler, çeşitli çalışma gruplarının raporları, 2013 Aralık ayındaki Avrupa Sol Partisi Kongre çalışmalarının sonuçlarının değerlendirilmesi, 2014 EL Yaz Üniversitesi, Avrupa’daki ve ülkelerdeki sosyal ve siyasi durum, Avrupa Parlamentosu seçimleri ve Avrupa Komisyonu Başkanlığı için EL adayı olarak katılacak EL başkan yardımcısı ve Syriza başkanı Alexis Tsipras’ın seçim kampanyası değerlendirildi.

7 Şubat tarihinde Avrupa Komisyonu Başkanlığı için EL adayı olarak katılacak EL başkan yardımcısı ve Syriza başkanı Alexis Tsipras, Roma’da katıldığı etkinlikte nasıl bir Avrupa istendiğini, neden ve nasıl tasarruf politikalarına karşı olunmasına yönelik görüşlerini açıkladı ve seçim kampanyasını İtalya’da da başlatmış oldu.

8 Şubat, Cumartesi günü de öğlen EL başkan Pierre Laurent, başkan yardımcıları Maite Mola ve Alexis Tsipras ile İtalya Komünist Yeniden Kuruluş Partisi (Rifondazione) Genel Sekreteri Paulo Ferrero’nun katıldığı ve İtalyan basının yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısı yapıldı. Basın toplantısında Avrupa bölgesinde güzel bir sürpriz için Avrupa Sol Partisi’nin çalışma yaptığı vurgulandı. Gelen bir soru üzerine Alexis Tsipras, İtalyan başbakanı ile karşılaşması halinde gelecek seçimlerde büyük olasılıkla Syriza’nın seçimi kazanacağını ve bir sonraki Avrupa Birliği zirvesine Merkel’in ve bankerlerin dayatmalarını Yunanistan olarak reddedeceklerini, o zaman İtalyan başbakanı olarak Avrupa halklarından yana mı yoksa bankerlerin ve büyük finans kuruluşlarından yana mı tavır alacağını soracağını söyledi.

Cumartesi akşamüzeri de İspanya’da geçen son kürtaj yasağı yasasına karşı, İspanyol milletvekillerinin katılımı ile kürtaj hakkı üzerine bir de seminer düzenlendi. Kürtaj hakkı üzerine Avrupa genelinde bir kampanyanın nasıl düzenleneceği de hem seminerde, hem de toplantılar sırasında ele alındı.

8 Şubat akşamı İtalya Komünist Yeniden Kuruluş Partisi (Rifondazione) aktivite merkezi Casa del Popolo (Halkın evi) düzenlenen geceye EL üyesi parti temsilcileri ile İtalyan Komünist Partisi üyeleri ve sempatizanları katıldı, yapılan çeşitli konuşmalarda dayanışma mesajları verildi.

Toplantılara Kıbrıs’tan YKP, BKP ve AKEL, Yunanistan’dan Synaspismos, AKKO ve KOE birleştiği için yalnız Syriza ve Türkiye’den de ÖDP’nin içinde olduğu onlarca örgütün temsilcileri katıldı. Toplantılarda ülke temsilcileri kısaca ülkelerindeki siyasi gelişmeleri de aktardı.

Toplantılarda Avrupa Parlamentosu seçimlerine yönelik hem politik pozisyon hem de kampanyalar etraflı olarak da ele alındı…

Toplantılarda 10 Nisan’da bir “borçlanma konferansı” düzenlenmesine de karar verildi. Avrupa’daki ülkelerin borçlanmaları ve bunlarla nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunun ele alınacağı ve çeşitli ülkelerden ekonomistler katılacağı “borçlanma konferansı” Brüksel’de gerçekleşecek…

EL Yaz Üniversitesi ise 23-27 Temmuz tarihleri arasında Berlin yakınındaki Werbellinsee’de gerçekleşecek…

AP seçimleri nedeni ile Akdeniz ve Balkan Network toplantıları ise sonbaharda gerçekleşecek, tarihler daha sonraki Yürütme toplantılarında ele alınacak…

EL başkan yardımcısı ve Syriza başkanı Alexis Tsipras’ın seçim kampanyası websayfası:

http://www.alexistsipras.eu/

Avrupa Sol Partisi 4. Kongresinde karara bağlanan dökümanlar

http://de.european-left.org/4th-el-congress/documents-adopted-4th-el-congress-madrid

The EL works to be the “good surprise” in European arena

The campaign for European elections, the Alexis Tsipras candidacy to the Presidency of the European Commission and the constitution of a list of the Italian left for the European Parliament, were the main topics of debate of the first part of the meeting of the Executive Board of the Party of the European Left (EL), this weekend in Rome, along an agreement to send a delegation to Ukraine. This is the first meeting of the new Executive Board elected after its IV. Congress last December in Madrid, and the last to be held before the beginning of the electoral campaign for the May elections.

In the upcoming time period until the elections, the Party of the European Left will have a major conference on the debt issue, which will be held on 10 April in Brussels and which, as explained by the President of the Party of the European Left, Pierre Laurent, “It will be an opportunity to present a strong speech and reinforce the credibility of our work, to explain how we can restructure and cancel part of the debt as well as how to build a solidarity-based response at European level.” The leader of the EL added that it is necessary to “depart from a proposal of rupture” that allows a solidary exit out of the crisis not leaving any country in the gutter”.

From her point of view, the vice-president of EL, Maite Mola, announced a campaign to the press that the Party of the European Left will approve this weekend in favour of the right to free and safe abortion throughout Europe, as support for the Spanish women in their fight against the restrictive abortion law proposed by the Spanish government of PP. Mola applauded all the expressions of support that are being made in Europe and warned of the danger that this restrictive practice will then extend to other European countries within the democratic regression that is taking place in all areas.

But, without a doubt, for the Italian media one of the main focuses of attention was Alexis Tsipras` presentation to the candidacy for the European Commission. This proposal met success in different countries and could lead to a list of the Italian alternative left to the European Parliament. At the press conference, the leader of the party hosting the meeting, Paulo Ferrero, General Secretary of the Communist Refoundation Party, greeted the Executive Board and expressed his confidence that the only candidacy that confronts the austerity policy will become “the third pole” of the forces which shape the European policy from the European institutions.

Regarding the successful act of presentation of the candidacy of Alexis Tsipras, held last night in the Italian capital, Ferrero explained that “yesterday, for the first time, with the presentation of Alexis as the candidate against the European policy of austerity, there was an important debate on European elections in this country, and added that the key is to focus the debate on the differences with the candidacy of the right and social democracy”.

When Alexis Tsipras took the floor he clarified that he does not come to lead the Italian left but to help its unification. Alexis raised the candidacy of the left to the elections in a few very simple terms. The question, he said, is “What Europe to vote? That of the austerity or the Europe of the democracy and the social progress? The leader of Syriza, whom polls in his country give him 40%, stressed that the solution is growth, not austerity, and that the solution is not to have more loans and more debt, but just the opposite: less loans and having less debt. At this point he recalled that 98% of the appropriations received in his country have been destined to pay the interest on the debt and cover the holes in the banking sector. For all this, Tsipras entrusted to the Conference the EL will hold in April where it will respond to the need to achieve a solution, as it happened with the German debt after World War II.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
202AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin