yeniçağ günceltoplumsal muhalefetGewer için Lefkoşa’da eylem
yazarın tüm yazıları:

Gewer için Lefkoşa’da eylem

Yeniçağ podcastını dinleyin

1 2 3 4 5 6Geçtiğimiz günlerde Hakkar’inin Gewer ilçesinde basın açıklamasına saldıran polisler 2 Kürdü 8 kurşunla öldürmesine tepki olarak dün (9 Aralık, Pazar) Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Kürt gençler, öğrencileri ve emekçileri Lefkoşa ‘da bir eylem gerçekleştirdi. Kuğulu Park’ta toplanan eylemciler TC elçiliğine kadar yürüdü, burda bir basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklaması şöyle:

Kürt halk Önderliğinin başlattığı Demokratik Çözüm Sürecini hazmedemeyen kafatasçı AKP Polisi çözüm sürecini sabote ekmek için 90’lı Yılların politikasını izleyerek Kürt Halkının onuru ve şerefi olan şehitliklerine saldırılarda bulunmaya devam ediyor. AKP siyasetinin cansız bedenlere dahi tahammül edemeyecek kadar çirkef ve gözü dönmüş olduğu apaçık ortadadır. Katlettiği, öldürdüğü yetmiyormuş gibi Kürt halkının evlatlarını mezarlarında bile rahat bırakmıyor.

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde şehitlikleri tahrip eden zihniyetleri protesto etmek için basın açıklaması yapmak isteyen kitleye AKP Polisinin saldırarak ateş açması üzerine Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir kalleşçe katledildi.  Çok değil daha birkaç yıl öncesine kadar Kadın-Erkek, Çoluk-Çocuk demeden 7’den 70’şine saldırı emrini veren T.C Başbakanın sözlerinin Çözüm Sürecin de olduğumuz şu günlerde bile pratikte halen devam ettiği ortadadır. Medenilerin, Hasanların ve daha nicelerinin kanlı elbiseleri, yerdeki izleri halen duruyorken bir yenisini daha ekleyen AKP faşizmi daha ne kadar can almaya devam edecek.

Kürt Halkının, bu duygudan, sevgiden yoksun insan eti yiyen canavarlara oğullarını, kızlarını vermeleri yetmedi mi? (!) AKP zihniyeti Kürt analarının evlatlarını öldürerek bitirebileceğini düşünüyorsa eğer! Biz de buradayız hepimiz Reşit’iz, Veysel’izUğuruzCeylanızAydın Erdemiz.

30 yıldan bu yana süre gelen bu kanlı savaşın bitmesi, anaların döktükleri gözyaşına merhem, yüreklere bir nebze de olsa su dökmek için çaba gösterildiği şu günlerde Veyselin, Reşitin öldürülmesi kabul edilemez. Kimse Kürt Halkının sabrını denemeye kalkmasın. Cemaat, Polis, Özel Harekât’ın el ele vererek Kürdistan’da, üzerinden rant sağladıkları bu kanlı savaşı tekrar yürütmek istemeleri, “Barış Sürecini” baltalamaya yönelik olduğu aşikardır. Şehitliklere saldıranlar!  Özgürlüğe olan özlem yüreğimizde bir su damlası kadar kalsa bile amacınıza asla ulaşamayacak, Kürt Halkını yıldıramayacaksınız! T.C öldürdükçe bu halkın hücreleri olan evlatları faşizmin dayattığı, iğrenç yaşama karşı dinmeyen bir azimle meşru savunma hakkını kullanarak mücadele etmeye devam edecek.

Nasıl ki Çağdaş Kawa Mazlumların, Hakilerin, Kemal Pirlerin, Mahirlerin mücadelelerini devir aldıysak, şuan aramız da olmasa bile, bu Halkın Kızları ve Oğulları olarak Reşitin, Veysellin mücadelelerini de bıraktıkları yerden devir alacak ve devam ettireceğiz!

Reşit ve Veysel’in ailelerinin acılarını paylaşıyor, Kürt halkının başı sağ olsun diyoruz.

Biji Berxwedana Gellan!

Şehît Namirin.. Şehit Namirin!

Yaşamını yitiren Güney Afrika’nın büyük önderi Nelson Mandela’yı da saygıyla anıyoruz. Güney Afrika halkına baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bizimle kurmuş olduğu gönül yoldaşlığından dolayı, ölümünden büyük üzüntü duyduğumuzu belirtiyoruz.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin