emekemek haberleriKazova işçileri 'üretim araçlarının sahibi' oldu
yazarın tüm yazıları:

Kazova işçileri ‘üretim araçlarının sahibi’ oldu

Yeniçağ podcastını dinleyin

Kazovaİstanbul Şişli’deki Bomonti semtinde bulunan Kazova tekstil fabrikasında ‘sıra dışı’ bir gelişme oldu. Maaşlarının ödenmemesi ve bir grup işçinin tazminatsız olarak işten atılması nedeniyle geçtiğimiz şubat ayında direnişe geçen işçiler, alacaklarına karşılık kazak fabrikasının dokuma makinelerine mahkeme kararıyla el koydular. Fabrikanın daha önce kurulu olduğu bina satıldığı için bugün makineleri Kağıthane’deki bir başka binaya taşıyan işçiler, bir kooperatif aracılığıyla kazak üretimine başlayacak.

Kazova Tekstil’de geçen Şubat’ta maaşların ödenmemesi, işçilerin bir bölümünün de tazminatsız çıkartılması ile başlayan anlaşmazlıkta mahkeme icra yoluyla binada kalan makineleri, maaş ve kıdem tazminatları karşılığı, çalışanlara verdi. Binanın satılması nedeniyle, makineleri bugün Kağıthane’ye taşıyan 12 işçi , kuracakları kooperatif çatısı altında kazak üretmeyi planladıklarını açıkladı. İcra memurları ve polis gözetiminde vinç vasıtasıyla çıkarılan dokuma makineleri kamyonlara yüklenerek yeni binaya taşındı.

Kazova işçisi Bülent Ünal fabrika önünde yaptığı açıklamada, “Yaşadığımız coşkulara bugün bir yenisini daha ekliyoruz. Şuan Kazova işçileri makinelere el koymuş durumda. Bu 9 aydır verdiğimiz mücadelenin zaferidir. Bu zaferi o kadar coşkuyla yaşıyoruz ki anlatılmaz. Ama bu bir başlangıç. Biz Kazova işvereni Umut Somuncu, Mustafa Umut Somuncu ve Gaye Somuncu’yu bulunduğumuz her ortamda teşhir etmeye devam edeceğiz. Bizden kurtulamayacaklar. 94 arkadaşımızın emeğini alana kadar bu mücadeleye devam edeceğiz. Bizden kaçırdıkları diğer makineleri de alana kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

İşçilerin avukatı Behiç Aşçı ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün Kazova işçileri alacaklarına karşılık fabrikadaki makinelere el koyuyorlar. Bu Ocak ayından beri süren bir direnişin zaferi, kazanımı. Alacaklarını alıp almamalarının ötesinde bir durum var burada. Bu işverenin bir gelenek haline gelmiş, işçileri alacaklarıyla baş başa bırakmak. Malları kaçırmak, üretilen mamulleri kaçırıp götürmek. İşverenlerin bir tercihi haline gelmiş. Bence bu açıdan işçilerin yaptığı ileri bir adım. Artık patronlar açısından işçileri bırakıp kaçma devri bitti diye düşünüyorum. Buradaki kazanımla Kazova’daki işçi arkadaşlarımız, kuracakları bir kooperatifle halk için ucuz ve kaliteli kazak üretimine başlayacaklar. Buradaki üretim yeterli değildi. Birçok eksik vardı. Üretimin tam organize ve seri olması için baştan yeniden temiz organize edilmiş bir yere ihtiyaç vardı. Şu an kooperatifin yeni yeri olarak ayrı bir yer tutuldu. Makineler oraya götürülecek. Üretime kooperatif olarak orada devam edilecek. İcradan alınan bir kararla makineler tahliye ediliyor.”

Şubat ayından beri süren direnişlerinin sonunda fabrikadaki dokuma makinelerine sahip olan ve kooperatif üretimine geçecek olan işçilerin, fabrikayla ilgili gelişmeleri aktardıkları bir Twitter hesabı da var: @kazovadirenisi

Radikal.com.tr / DHA

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin