.YeniçağmanşetYKP: Savaşa hayır, barış hemen şimdi!
yazarın tüm yazıları:

YKP: Savaşa hayır, barış hemen şimdi!

Yeniçağ podcastını dinleyin

ykplogo2Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu Suriye’ye gerçekleştirilmesi muhtemel askeri operasyona karşı olduğunu açıkladı. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Hem Irak’a, hem de Afganistan’a yapılan askeri müdahalelerin başarısız olduğu, bu bölgelerde yaşayan halklar bombardımanların tahrip etmesinden dolayı en basit alt yapılarının olmadığı, ekonomileri çökmüş bir coğrafyada ve halen daha silahlı çatışmaların ortasında yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar.

Benzer durum Libya, Somali gibi ülkeler için de geçerlidir.

Şimdi ise Suriye’ye askeri müdahale konuşulmaktadır.

Bir konu nettir, Suriye’de iki yıldır yaşanan acıların, katliam ve ölümlerin sorumlusu silah ve para yardımıyla iç savaşı geliştiren ABD ve bölgedeki işbirlikçi müttefikleridir.

Emperyalistler ve onun işbirlikçileri ile çokuluslu şirketlerin, bölgedeki yeraltı ve yerüstü zenginliklere daha ucuz ve sorunsuz ulaşması için girişildiği belli olan bu operasyonlar bölge halklarına kan ve gözyaşından başka bir sağlamamıştır.

Suriye’de de yapılmaya çalışılan “bölgesel güvenlik”(!) ile yeraltı ve yerüstü kaynaklarının “pazara”(!) açılması ve/veya “kontrol” altına alınmasından başka bir anlam taşımayacaktır.

Irak ve Afganistan halklarının başına ne gelmekteyse, Suriye halkını da onun beklediğini söylemek için savaşın başlamasını beklemeye gerek yoktur.

Bu arada AKP ise, yeni Osmanlıcı ve emperyalizm güdümlü politikalarla Türkiye’yi iç savaşın kirli üssü haline getirdi. Türkiye halkları da bu nedenle savaşın bir parçası yapıldı, hedef haline getirildi.

Böylesi koşullar içinde bölgede operasyon için Kıbrıs’taki askeri üslerin de kullanılacağı anlaşılmaktadır.

Son Irak askeri müdahalesinde hükümette olan CTP ve AKEL, daha ABD’den talebi gelmeden Kıbrıs hava sahasını savaş uçaklarının geçişi için açtıklarını duyurmuştular. Somali ve bölgede yapılan diğer operasyonlarda da deniz limanları askeri gemilerin lojistiği için kullandırılmıştı.

Bir kez daha Kıbrıs’ın bölge halklarına savaş ve acı getirecek operasyona yardım ve yataklık edeceği anlaşılmaktadır.

Suriye’deki operasyon için ileri sürülen kimyasal silah kullanılmış olması ve benzer gerekçeler ise birçok soru işaretini içinde barındırmaktadır. Çünkü bir süre önce muhaliflerin de kimyasal silah kullandığı iddiaları gündeme gelmişti. Yani Suriye’de yalnız devletin değil muhaliflerin de elinde kimyasal silah bulunmaktadır. Kimyasal silah bulunması iddiası Irak için üretilen gerekçelere ciddi benzerlik göstermektedir.

Ne Irak’ta, ne de Afganistan’da, ne de Libya’da baskıcı otoriter rejimlerin devamını istemek doğru değildir ama onları değiştirmenin de tek yol da yabancı askeri güç kullanmak değildir. Emperyalistler ve onun işbirlikçileri ile çokuluslu şirketler, halen daha dünyanın birçok yerinde yeraltı ve yerüstü kaynaklarının kullandırılması karşılığı birçok otoriter devleti, diktatörleri bizzat desteklemektedirler. Çıkarları ters döndüğünde ise güçlendirdikleri bu otoriter yapıların değişmesi için silahlı müdahaleyi meşru göstermek için çeşitli ayak oyunları yapabilmektedirler.

YKP, Suriye halklarının ilerici ve demokrat güçlerinin mücadelesinin diğer otoriter, fundamentalist muhalif güçlerden ayrılması gerektiğinin altını çizmektedir.

YKP, Suriye’de demokratik bir dönüşümün desteklenmesi ve dayanışma ortaya konması gerektiğinin vurgular.

Tüm bu nedenle emperyalistler ve onun işbirlikçileri ile çokuluslu şirketlerin bölgedeki çıkarları için girişileceği anlaşılan askeri müdahaleye Yeni Kıbrıs Partisi karşıdır.

Kıbrıs’ın iki yanındaki yönetimlere çağrımız bölgeyi bir kez daha kan gölüne çevirecek böylesi bir savaşa taraf olunmaması, adadaki üslerin kullandırılmaması, hava sahasının açılmamasıdır.

Yeni Kıbrıs Partisi olarak savaşa hayır, barış hemen şimdi diyoruz…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin