yeniçağ günceltoplumsal muhalefetRojava Katliamı Lefkoşa'da, TC Elçiliği Önünde Protesto Edildi
yazarın tüm yazıları:

Rojava Katliamı Lefkoşa’da, TC Elçiliği Önünde Protesto Edildi

Yeniçağ podcastını dinleyin

rojava1Bugün (7 Ağustos 2013) Poseidon Kültür Derneği’nin çağrısı ile Rojava’da yapılan katliamlar TC Elçiliği önünde protesto edildi. Kuğulu Park’tan TC Elçiliği’ne kadar gerçekleştirilen yürüyüşte AKP’nin faşizan uygulamaları kınandı. Burada Türkçe ve Kürtçe açıklamalar yapıldı.

Eyleme Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ve diğer sivil toplum örgütlerinden temsilciler de katılarak destek verdi.

Okunan açıklama şöyle:

Rojava ve Hiroşimada yaşamını yitirenlerin ve tüm özgürlük şehitleri adına sizleri bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

Yüzlerce yılladır halkımız üzerinde süren katliam ve inkâr siyasetine karşı halkımız Kürdistan’ın dört bir parçasında direnmekte kararlıdır. Meşru savunma temelinde gelişen direniş bu gün Rojava’daki (Batı Kürdistan) gelişen devlet ve çetecilerin terörüne karşın halkın kendi öz gücüne dayalı direnişi büyüktür. Dış güçler ile ilişkide olan El-Kaide destekli El-Nusra gibi çeteci silahlı terör estiren örgütler, halkın canına, malına kast ediyor. Özellikle sivil Kadın ve Çocuklar gibi savunmasız insanlara vahşice saldırılarını sürdürüyorlar. Sözde din maskesiyle yapılan bu saldırılar dış güçler tarafından da destekleniyor.

Türkiye, Mısır, ABD, Katar, Sudi Arabistan gibi daha birçok devlet, orta doğunun şekillenmesinde kendi çıkar ve menfaatleri için bu marjinal, şoven milliyetçi güçleri destekliyor. Bu tutumlarını kınıyor ve derhal vazgeçmeleri gerektiğini dile getiriyoruz. Rojava Devrimi uzun soluklu bir mücadeledir. Yıllar önce devletin Kobanide halkın tarlarına el koyması ve halkın bu karşı direnmesi, bugünkü örgütlü gücün oluşmasında ön hazırlık niteliğinde olmuştur. Rojava’da katliamlar ve saldırılar devam ediyor. Halkın kendi çabasıyla kurduğu Halk Savunma birlikleri, meşru savunma temelinde kendini koruyor. Eğer saldırı olmazsa her hangi bir şekilde hiç kimseye müdahale etmeyeceğini belirtiyor.

Rojava’da bu gün Kürt, Arap, Fars, Türkmen, Ermeni, Süryani, Müslüman ve Gayri Müslümlerle beraber orada yaşan, bütün dinler ve halkların özgürce kendini ifade edebildiği, özgür demokratik bir yapı gün be gün Rojava halkı tarafından inşaa edilmektedir. Buna tahammül edemeyen El-Kaidenin El-Nusra kolu Rojava’ya vahşice saldırmakta ve sivillere karşı katliamlar gerçekleştirmektedir.

Bunca zulme ve katliama karşın Rojava’ya komşu olan Federal Kürdistan’ın kapatmış olduğu sınır kapılarını açmasını, insani yardımların geçişinin sağlaması ve El-Nusra vb. diğer çeteci gruplara karşı açık bir şekilde tavır geliştirmesi gerektiğini belirtiyoruz.

Rojava’da halkın öz gücü ile demokratik temelde inşa etmeye çalıştığı yapının, Kıbrıs’ın Kuzeyi ve Güneyinde de yaşayan tüm halklara bir umut olmasını diliyoruz.

Yaşamını yitirişinin 5. yılında Kürt müziğine değerli çalışmaları ile büyük katkılar sağlayan Aram Tigranı, Şairliği ve Şiirleriyle gönüllerimizi fethedenden Şerko Bêkesi anıyoruz.

Kahrolsun Faşizm…

Yaşasın Rojava Direnişi…

Yaşasın Halkların Kardeşliği…

Demokratik Bir Suriye, Özgür bir Rojava

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
160AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin