Avrupa Sol PartisiYKP, Avrupa Sol Parti toplantısına katıldı
yazarın tüm yazıları:

YKP, Avrupa Sol Parti toplantısına katıldı

Yeniçağ podcastını dinleyin

Yeni Kıbrıs Partisi’nin de gözlemci üye olduğu Avrupa Sol Partisi (EL) Yürütme toplantısı 13-15 Ocak tarihlerinde Berlin’de gerçekleştirildi. YKP’yi temsilen Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı toplantıya katıldı…

Toplantılarda uluslararası durum ve gelişmeler, çeşitli çalışma gruplarının raporları, 2012 ASP Yaz Üniversitesi, Avrupa Sendikaları önerisinin değerlendirilmesi, Avrupa’daki ve ülkelerdeki sosyal ve siyasi durum ve EL’in 2011-2012 bütçesi konuları değerlendirildi.

Avrupa Sol Partisi çalışmaları 13 Ocak, Cuma günü sabah çalışma grupları ve Sekreteryatın toplantısı ile başladı. Saat 15’de başlayan Yürütme toplantısı EL Başkanı Pierre Laurent’in açılış konuşması ile başladı ve daha sonrasında “uluslararası durum” ve Ortadoğu, Batı Sahara, Ortadoğu’daki son gelişmeler değerlendirildi. İkinci gündem maddesi olarak “2012 yaz üniversitesi” ile ilgili çalışmaların sunumu yapıldı ve görüş alışverişinde bulunuldu. Bu yılki yaz üniversitesi “Avrupa halkları, birleşin!” başlığı ile 18-22 Temmuz tarihlerinde Yunanistan’ın Thessaly bölgesinde Portaria Köyünde yapılması benimsendi. Yaz Üniversitesi çalışmalarını Synaspismos koordine ediyor ve Şubat ayı içinde toplantı başlıkları ve diğer detaylar netleştirilecek. Yaz üniversitesi öncesi 17 Temmuz’da da ayni yerde ELfem toplantısı gerçekleşecek…

Cuma öğleden sonraki bölümde ise BDP-Blok Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken katılarak Türkiye’de son yaşananları, Kürt sorunundaki gelişmeleri,  Türkiye’deki tutuklamaları, askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanılmasını anlatan birer sunum yaptılar, Yürütme toplantısına katılan üyelerin sorularını yanıtladılar.

Cuma günkü son kısımda ise Avrupa’daki sosyal ve politik gelişmeler üzerine üye partiler söz alarak kendi ülkeleri ve Avrupa’daki gelişmeleri değerlendirdiler, ortak metinler üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

14 Ocak, Cumartesi ise saat 9’da başlayan toplantılarda özellikle Avrupa Sol Partisi’nin üstleneceği Avrupa çapında 1 milyon imzayı hedefleyen inisiyatif, diğer ortak eylemler ve bir gün öncesinden kalan ülkelerin değerlendirilmesi yapıldı.

Cumartesi günkü öğleden sonraki bölüm ise Kıbrıs’ta son durumun değerlendirilmesi ile başlandı. Gözlemci üye olan AKEL temsilcisi Vera Polycarpou Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri, AKEL hükümetinin çalışmalarını, doğal gaz konusunu, yerel seçimlerdeki sonuçları ve Kıbrıs dönem başkanlığını içeren bir sunum yaptı. Daha sonra söz alan YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, AKEL’in Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri anlattığını kendilerinin de görüşlerini yazılı olarak dağıttığı hatırlatarak Kıbrıs’ın kuzeyindeki diğer gelişmelerin sunumunu yaptı. Kanatlı öncelikle Kıbrıs’ın kuzeyinde gerçekleşen nüfus sayımının kabül edilemez olduğunu, açıklanan rakamlarla ilgili Kıbrıs’ın kuzeyindeki birçok parti, sendika ve örgütün tepki koyduğunu aktardı. Kanatlı sayımın şeffaf olmadığı, çelişkili rakamlar içerdiğini, ikincil evsizleri de kapsayacak şekilde methodların geliştirilmediği, nüfus sayımının birçok aksaklığı bünyesinde barındırdığını da sunumunda aktardı. Kanatlı, siyasi parti, sendika ve örgütlere karşı artan psikolojik ve fiziki şiddet olayları ile ilgili de bilgi verdi. Kanatlı, özellikle Türkiye ve Türkiye Hükümetine karşı yapılan her eylemde polis şiddeti ile karşılanmasının sıklaştığı bilgisini de verdi. Kanatlı, Türkiye’nin dayattığı ekonomik paketlerin sonucu özelleştirmelerin de devam ettiğini, bu yönde sendikaların hazırlıkları olduğu, artan bu polis baskısına karşı dayanışma halinde olması umduklarını açıklayan Kanatlı, DAÜ-SEN’in maruz kaldığı baskıları da sunumunda dile getirdi. Kanatlı, toplantı gündemine ayrıca askerdeki işkence ve kötü muameleleri yazdığı için 10 gün hapis cezası alan Halil Karapaşaoğlu’nun durumunu da aktardı. Kanatlı, Halil’in 28 Aralık’ta askerlik hizmetinin tamamlandığını, 5 Ocak’ta bir sivil olarak askeri disiplin mahkemesinde yargılandığını ve bir sivil olarak askeri hapishaneye gönderildiğini anlattı. Kanatlı, bu tip yazıların ve gözlemlerin açığa çıkmaması için askerin bunu yaptığını, bu nedenle uluslararası dayanışmanın önemine dikkat çekti. Kanatlı, Kıbrıs’ın kuzeyinde artan Cami yapımı, ilahiyat okullarının açılması ve buna karşı süren eylemleri de sunumunda dile getirdi. Çeşitli ülkelerden parti temsilcilerinin soru ve yorumları sonrası gündem maddesi kapatıldı. YKP, AKEL ve BKP Yürütme toplantılarında birer de Kıbrıs’taki son siyasal gelişmeleri aktaran rapor dağıttılar. Kıbrıs’ta gelişmelerden sonra Macaristan’daki gelişmeler de ayni şekilde ele alındı. Daha sonra ise Avrupa Sol Partisi 2012 bütçesi ve çalışma grupları raporları sunulup, değerlendirildi.

15 Ocak, Pazar günü ise geleneksel olarak düzenlenen anma etkinliğine toplantıya katılan örgütlerin temsilcileri de katıldı…

15 Ocak 1914’te Berlin’de katledildikten sonra kanala atılan Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht, her yıl çeşitli etkinliklerle anılıyor. Bu yılki anma töreni sabahın erken saatlerinde Die Linke ve Avrupa Sol Parti heyetinin mezara çelenk koymasıyla başladı. Anma törenin ardından ise sol, anti-faşist ve demokratik örgütlerin organizesiyle her yıl geleneksel olarak yapılan yürüyüş gerçekleşti. Doğu Berlin’in tarihi Frankfurter Tor meydanında start alan yürüyüşe başta Almanya’nın değişik kentlerinden olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinden yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Pazar öğleden sonra ise “GegenBANKENmacht” yani “bankaların iktidarına karşı” ana sloganı ile konuşmaların da yapıldığı, müzik gruplarının katılımı ile politik kültürel bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte EL Başkanı Pierre Laurent, başkan yardımcıları Alexis Tsipras ve Maite Mola, Die Linke’den Klaus Ernst ve Oskar Lafontaine de birer konuşma yaptılar.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
252AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin