YKPYKP'nin açıklamalarıYKP: MANDIRA USULÜ SAYIM!
yazarın tüm yazıları:

YKP: MANDIRA USULÜ SAYIM!

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı, Pazar günü yapılacak sayımı değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Kıbrıs’ın kuzeyinde nüfus sayımı daha yapılmadan anlamını yitirdi…

Bu sayımın hiçbir güvenirliğinin olmayacağına, Kıbrıs’ın kuzeyindeki nüfusun ne olduğu tartışmasının sayım sonrası da devam edeceği net olarak gözükmektedir.

Yıllardır yapılan çağrılara kulak tıkayan yönetenler, bu sayımda da uluslararası gözlemcilerden kaçmışlardır. Sayım günü 3-5 Avrupalı ve BM yetkilisinin ortalıkta dolaşması gözlemcilik görevinin yapıldığı anlamına gelmeyecektir.

Kısa dönemli gözlemcilik açık diktatörlük ile yönetilen ülkelerde o anda yapılan ihlalleri ortaya çıkarmak için etkilidir. Kıbrıs’ın kuzeyinde ise sözde demokratik koşullar vardır ama temsili demokrasinin bazı kurumlarının işlediği otoriter bir sistemdendir. Bu nedenle uzun dönemli gözlemciler aracılığı ile sayım, seçim gibi konulardaki ihlallerin ortaya çıkarılması mümkündür. İhlalleri yapan yönetim ise bunun ortaya çıkmasından korktuğu için denetimden, uzun dönemli gözlemcilerden kaçmaktadır.

Bu ülkede yaşayan herkesin bilgi alma hakkı vardır. Ama çağdışı bu yönetim tüm sorunları çağdışı methodlarla çözmeye alıştığı için şeffaflık ve hesaba gelirlik onun sözlüğünde yoktur. Geçen sayımın ana sorunun nasıl çözüldüğü de belli değildir Geçen sayımdan önce ve sonra en çok tartışılan defakto ve dejure nüfusun kimler olacağı bu sayım için de açıklanmadı. Defakto nüfüs kimdir? Dejure nüfus kimdir? Sayıma saatler kala kamuoyu bunu bilmiyor, bu devlet sırrı? Yönetenler halktan bilgi kaçırmaktadırlar!

Soru kitapçıklarında ne soracaklar? Sınav sorusu ile nüfus sorularını karıştıranlar, sınav soruları gibi nüfus sorularını da saklamaktadırlar.

Yanı başımızda, Kıbrıs Cumhuriyetinde de sayım yapılmaktadır, hem de kimseyi eve hapsetmeden zamana yayarak!

Soruları, bilgileri, nasıl yapılacağını İstatistik Servisi internet sayfasından ulaşmanız mümkün. Bu sitede görüleceği gibi soru kitapçıkları Rumca, Türkçe, İngilizce, Bulgarca, Rumence ve Rusça dilleri çevrilmiş ve herkesin erişebileceği bir internet sitesinde sergilenmekte, kuzeyde ise soru kitapçığı devlet sırrı! Bu nedenle defakto ve dejure nüfus ayrımı gibi diğer başka konularla ilgili de yorum yapma olanağı yok, Kıbrıs’ın kuzeyini yönetenler gene ‘bir bilene’ (!) sordular ve halktan ve dünyadan kopuk, gizli gizli işler çevirmektedirler.

[http://www.mof.gov.cy/mof/cystat/statistics.nsf/census-2011_cystat-7_en/census-2011_cystat-7_en?OpenDocument]

Kıbrıs Cumhuriyeti eğer istisnai örnek sanıyorsanız, Almanya bu sene içinde sayım yaptı ve onunun sorularına ve diğer bilgilerine Türkçe de dahil 13 dilde erişmek hala mümkün; https://www.zensus2011.de/international/tuerkce.html

Ancak biz, Kıbrıs’ın kuzeyindekiler soruları bilmiyoruz da, sayımın sonucunu kim açıklayacak biliyor muyuz? Hayır! Sayımın temel hiçbir bilgisini bilmiyoruz! Bizde yapılacağın tek bir amacı olduğu belli, tıpkı mandıralarda olduğu gibi birileri için kelle sayısını bulacaklar, o kadar!

Bu arada CTP döneminde törenle açıldığı söylenen ileri teknoloji nüfus sayım ofisinin ne olduğunu da bilmiyoruz. Oraya alındığı iddia edilen bilgisayarların akıbetini de bilmiyoruz. Bu sayım dökümlerinin nerde nasıl işleneceği de devlet sırrı!

Her şey halktan saklayanlar şaka gibi gazete ilanı verip ‘Pazar günü saklanmayın, sayılın’ çağrısı yapmaktadırlar. Halkla saklambaç oynayan bu yönetimin bu çağrısını ciddiye alan olur mu? Bilinmez! Ama dünyada çağdaşları gibi sayım hakkı talep edenlere karşı ‘bu defa son kez mandıra usulü sayıyoruz’ diyenlerin inandırıcı olması için bunu ispatlayıcı bir şeyler göstermesi gerekir ama bu sayım için bile bu ciddiyeti gösteremeyenler sonraki sayım için söz vermesi yalnız kötü bir espri olabilir!

AB Konsey ve Parlamentosunun 763/2008 numaralı regülasyonunda bir nüfus sayımının nasıl olması gerektiği anlatılmaktadır. AB uyum yasalarından bahsedenler bu nüfus sayımı sürecinde bu regülasyonu da hatırlamadılar. Yani AB uyum süreçlerinin de sahte olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

YKP, Pazar günü yapılacak olanın şeffaf olmaması, denetimden kaçılması, uluslararası gözlemcilerinin denetimsizliği nedeniyle boşa para harcayarak şov yapmaktan başka bir şey olmayacağının altını çizer.

YKP, bu mandıra usulü sayıma karşı her türlü tepkinin meşru olduğuna inanır ve sayımın bireysel düzeyde gerçekleştiği pratik sonucundan üye, sempatizan ve parti dostlarının kendi inisiyatifleri ile tepkilerinin her an ortaya koymakta özgür olduğunu vurgular.

YKP, uluslararası gözlemciler nezdinde şeffaf, katılımcı, demokratik bir nüfus sayımı için bir kez daha çağrı yapar!


 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
261AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin