YKPKTOEÖS, YKP’yi ziyaret etti
yazarın tüm yazıları:

KTOEÖS, YKP’yi ziyaret etti

Yeniçağ podcastını dinleyin

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Haspolat Meslek Lisesi’ne ilahiyat bölümü açılması konusunda görüş almak ve süreç hakkında bilgi vermek amacıyla siyasi partilerle başlattıkları ziyaretlerde ilk olarak Yeni Kıbrıs Partisi’ni ziyaret etti.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, ziyarette yaptığı konuşmada, Haspolat Meslek Lisesi’nde ilahiyat bölümü açılmasının Kayıt Kabul Tüzüğü’ne, yasalara, anayasaya, Eğitim Bakanlığı Yasası’na aykırı olduğunu belirterek atılan adımın Kıbrıs Türk halkının sosyal, ekonomik ve kültürel yapısını ortadan kaldıracağını söyledi

Haspolat Meslek Lisesi için düşünülen uygulamanın, aslında tüm meslek liselerinde uygulanmak istendiğini ifade eden Gökçebel, tüm karşı çıkmalarına rağmen uygulamanın Haspolat Meslek Lisesi’nde başlatıldığını kaydetti. Sendikanın yaklaşık bir aydır grev yaptığını anımsatan Gökçebel, uygulamanın bir an önce sona erdirilmesi için her gün grevlerini genişlettiklerini anlattı.

İlahiyat bölümü açılmasının talepten kaynaklandığının belirtildiğini  ve olayın masummuş gibi gösterilmeye, bakanlık, hükümet ile Din İşleri Başkanlığı tarafından olayın meşrulaştırılmaya çalışıldığını söyleyen Gökçebel, “Birçok okulda öğretmen eksikliği varken, bu okula din dersi öğretmeni atanarak olay oldubittiye getiriliyor” dedi.

Bakanlığın kendilerine baskı yaptığını,  eylemi kırmaya çalıştığını belirten Gökçebel, sorularının bakanlık tarafından değil, “ithal müftü” tarafından yanıtlandığını söyledi.

Olaya ses çıkarmayan kadın örgütlerini de eleştiren Gökçebel, duyarlılığı arttırmak adına siyasi partilere ziyaretler başlattıklarını, partileri konu hakkında bilgilendirmek ve tavırlarını öğrenmek istediklerini ekledi.

 

KANATLI

Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı da, sürece olanakları çerçevesinde destek verdiklerine işaret ederek, KTOEÖS’ün konu hakkındaki tüm hassasiyetini paylaştıklarını ifade etti.

Konunun hassas ve önemli olduğuna işaret eden Kanatlı, YKP kadın örgütüne Gökçebel’in eleştirilerini ileteceklerini kaydetti.

Son dönemlerde ihtiyaç olan olmayan her yere camiler yapılmaya başlandığını, müezzin ve imamlar atandığını kaydeden Kanatlı, sorunun bir an önce çözümlenmesi gerektiğini, KTOEÖS’ün mücadelesine destek vermeye devam edeceklerini ekledi.

 

DURDURAN

Yeni Kıbrıs Partisi Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran da ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, ‘Kıbrısın kuzeyinde camiye, imama ihtiyaç vardır diyorlar. Kıbrıslı Türkler dini inançları için gereken imamı geleneksel şekilde Osmanlı zamanından beri sağlamaya devam etti. Evkaf ve cami desteğinde imamlarını yetiştirmekte idi. Şimdi de Kıbrıslı dini inancını özgürce yaşamakta ve ihtiyaç duyduğunda cami bulabilmektedir diyerek biz dini inançların özgürce yaşanmasından din ve vicdan özgürlüğünden yanayız’ dedi

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
200AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin