YKPYKP'nin açıklamalarıYKP: "bu yetkiyi nereden buldun?"
yazarın tüm yazıları:

YKP: “bu yetkiyi nereden buldun?”

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran, güneyde gerçekleştirilen seçim sonrası oy kullanan Kıbrıslı Türklerin oy kullanma hakkını değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Kıbrıs’ın Güneydeki seçimlerin nasıl Kıbrıs’ın aleyhine kullanılacağını henüz belirlenememiş olmalı ki; güneyde oy kullanan Kıbrıslı Türkleri dert edindiler.

Çoğunluğu çoktan güneyde yaşamayı seçmiş olan 2000 civarında ve çok az sayıda yeni güneye geçip de oy kullanmak için seçmen kaydı yaptıran insanlarımıza dil uzatıyorlar.

Eskiden beri daha fazlası görülmesin diye bu tür saldırılar denenmektedir ama son saldırıyı yapanları, güç duruma sokmakla sonuçlanmaktadır. Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartları ve pasaportlar da bunlardan biridir.

Şimdi de Eroğlu ve Küçük güneydeki seçimleri ele alırken benzer açmazlara girmektedirler. Küçük’e göre güneyde oy kullanan Kuzey’de oy kullanmamalıdır. Çünkü KKTC’nin ulusal egemenlik gibi kutsal değerlerine saldırıdır. Ancak ‘diğer seçimler’ dediği Kıbrıs Cumhuriyeti seçimleri o kadar önemli değildir diye Eroğlu bizi ilgilendirmez demekte ve görüşmeleri ona bağlamaktadır. Küçük önemsiz seçimlere katılanlar için teditkar laflar etmeyi gerekli görürken kutsadığı KKTC anayasasını ve evrensel hukuku hatırlamamaktadır: Nasıl olur da siz anayasal bir hakkı insanın elinden alacak bir mekanizma keşfetmeye çalışırsınız! Size “bu yetkiyi nereden buldun” demezler mi! Rum seçimi dediği seçimi küçümsemek için “bizi ırgalamaz tavrını” alan Eroğlu’na da “o tarafta başkanlık rejimi var hükümet kurulması gerekmez. Meğer ki yeni sonuçlara göre hükümette kozmetik bir değişiklik olsun” demezler mi! Açıkçası dünyadan bihaber insanlar veya halkı aptal yerine koyup diğer tarafı küçümsemek için dilediğini söyleyen insanlar bizi yönetmektedir onun için hiçbir inisiyatif kullanılamamakta ve sadece karşı tarafa karşı insanlarımızı kışkırtmaya çalışmakla yetinilmektedir.

Çözüm için çalışanlar seçimlerde oy arttırmışlardır. “Bir Kıbrıslı solcunun seçilmesini bir faşist Rum’un seçilmesine tercih ederim” diye seçimler konuşup, oyunu artıran bir partinin olmasından ve diğer büyük partinin de Annan planına “Evet” diyen biri olmasından halkın anlam çıkaracağından korkuyorlar. Halkımız Rum tarafının çözüme ihtiyacı olmadığına inandırılmaya ve Bu yüzden Türklerin haklarını tanımak istemediğine inandırılmaya çalışıyor. Onun için dikkatle olayları izlemeli ve gerçekleri görmelidir. Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünün büyük sorun olduğunu Kıbrıs’ta halkın hepsi görmüştür ve çare aramaktadır. Sorun sadece nasıl olması gerektiği ve yabancıların çıkarlarını engellemek yollarını kabuldedir.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
199AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin