YKPTRODOS’TA ORTAK ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİ
yazarın tüm yazıları:

TRODOS’TA ORTAK ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİ

Yeniçağ podcastını dinleyin

EDON’un “Yeniden Birleşme İçin Birlikte Savaşıyoruz, Taksime ve Milliyetçiliğe-Şovenizme Karşı” sloganıyla pazar günü gerçekleşti. Etkinliğe YKP, TDP, CTP, BKP ve KSP gençlik örgütleri de katıldı.

Etkinlik alanına Rumca ve Türkçe “Düşman Birdir Emparyalizm”, “Kıbrıs Tek-Vatan-Tek Halk”, “İşgale Son Vermek İçin Hep Birlikte Yeniden Birleşmek için Hep Birlikte”, “Bağımsızlık Özgürlük Demokrasi”, “Atilla Kıbrıs’dan Dışarı”, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler Ortak Vatanımızın Efendileri” pankartlar da asıldı.

EDON

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan EDON Genel Sekreteri Haris Karamanis, gerçekleştirilen etkinliğin Kıbrıs halkının tutumunun yeniden barış içinde yaşama isteğini sergilediğini söyledi.

Her yıl bu etkinliği Kıbrıs’ın kurtulacağı güne kavuşmak ve özgür bir şekilde yurdun dört bir yanına ulaşmak amacı ile düzenlediklerini belirten Karamanis, çözümün çaresinin belli olduğunu iki bölgeli, iki toplumlu, federasyon çözümü ile Kıbrıs halkının geleceğinin kurtulabileceğini belirtti.

Yaşanan tüm güçlüklere rağmen Kıbrıs sorununun çözümünün mümkün olduğuna inandıklarını kaydeden Karmanis, “çözümün Kıbrıslılar için Kıbrıslılar tarafından olmasında ısrar ediyoruz” dedi.

Karamanis, Şovanizme ve Milliyetçiliğe karşı ve Kıbrıs’ı aydınlatmak için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Kıbrıs’ın güneyinde yapılacak olan yerel seçimlere de değinen Karamanis, Kıbrıs halkının, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi yolunda mücadeleye devam etmesi için AKEL’in gücüne güç katacağına inanç belirtti.

Karamanis sözlerini “savaşların değil barışın nesli olmak için yeniden birleşmenin nesli olmak için özgürlük ve sosyal adaletin nesli olmak için bütün gücümüz ile mücadeleye devam edeceğiz bu kahraman yoldaşlarımız Derviş Ali Kavazoğlu Kostas Mişavulis olan borcumuzdur” sözleri ile tamamladı.

CTP

EDON Genel Sekreteri Haris Karamanis’in ardından söz alan CTP Gençlik Örgütü Başkanı Haşim Kiracıoğlu, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gençlerin içinden geçilmekte olan süreci ve Kıbrıs sorunun çözümü bağlamında sahip oldukları fırsatları iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarına gelecek güvencesi sağlayacak kaçınılmaz bir tek sonuç olduğunu, onun da Birleşik Federal Kıbrıs olduğunu belirten Kiracıoğlu, bunun dışında ortaya çıkabilecek herhangi bir sonucun adanın kalıcı olarak bölünmesini gündeme getireceğini kaydetti.

Kiracıoğlu, CTP Gençlik Örgütü’nün Talat ve Hristofyas’ın 23 Mayıs ve 1 Temmuz 2008’de vardıkları anlaşmalardaki temel ilkelerle uyumlu bir çözümün; kalıcı yaşayabilir ve iki topluma da refah ve gelecek güvencesi sağlayacak bir yapıyı ortaya çıkaracağına inandığını kaydetti.

Yaşanan süreçte Kıbrıs Türkleri ve Kıbrıs Rumları arasında barış için her düzeyde temas ve diyaloğun önemli rol oynayacağını belirten Kiracıoğlu, birincil görevlerinin Kıbrıs’ta kalıcı, adil ve yaşayabilir bir çözüme ulaşılabilmesi için toplumları gerekli ortama adapte edip varılacak uzlaşı metninin onaylamasını sağlamak olduğunu söyledi.

Her iki toplumdan gençlerin birbirleriyle etkileşim içinde olup, aktif sorumluluk üstlenmelerinin, geleceğin barış çerçevesinde şekillenmesi bakımından çok önemli olduğunu kaydeden Kiracıoğlu, milliyetçiliğe karşı kararlı duruşlarının ve faşizme karşı mücadelelerinin devam edeceğini belirtti.

Kiracıoğlu, Kıbrıs sorununun acil olarak çözümlenmesinin Kıbrıs toplumlarının güvenli bir geleceğe sahip olabilmesi açısından da son derece önemli olduğunu söyledi.

TDP

TDP Gençlik Örgütü Genel Sekreteri Evrim Benzetsel de adada bölünmüşlük ve çözümsüzlüğün getirdiği olumsuz etkileri çok iyi bildiklerini söyledi.

Barış çiçeklerini inançla ve kararlılıkla hep birlikte yetiştirmek için mücadelelerinin devam edeceğini belirten Benzetsel, Avrupa’nın son bölünmüş ülkesi olarak değil, Akdeniz’in Barış adası olarak anılmak istediklerini kaydetti.

Emperyalist güçlerin çıkar oyunlarının ve atalarının çikin oyunlara kanmalarının kendilerine ders olması gerektiğini belirten Benzetsel, aynı oyunlara düşmemek için önyargısız empati kurarak ve daha sıkı sarılarak mücadelelerini kararlılıkla sürdürmenin zamanının çoktan geldiğini söyledi.

Çözüm karşıtı taraflara, mücadelelerine ne kadar güçlü bir şekilde devam ettiklerini bir kez daha gösterdiklerini kaydeden Benzetsel, federal bir çözüme ulaşana kadar mücadelelerine aynı inanç ve kararlılıkla devam edeceklerini ifade etti.

Çözüme ulaşılması için gelecek yıllar içerisinde adanın genelinde tek bir ses olarak mücadele edileceğine inanç belirten Benzetsel, TDP Gençlik örgütünün hedefinin barikatların olmadığı bir ortam yaratmak olduğunu söyledi.

Benzetsel, zamanın inanç, özveri ve kararlılıkla yılmadan, el ele, hep birlikte mücadele etme zamanı olduğunu kaydetti.

BKP

BKP Gençlik Kolları MYK üyesi Çağda Haşimoğlulları da konuşmasında düzenlenen etkinliğin ülkenin yeniden birleşmesine olan inançlarını ve iyimserliklerini artırdığını söyledi.

Adadaki tüm sorunların temel kaynağının Kıbrıs sorunun çözümsüzlüğünden kaynaklandığını savunan Haşimoğlulları, Kıbrıs sorunun Kıbrıslılara emperyalizmin laneti olduğunu savunarak, bu sorunun Kıbrıs halkı ve emperyalizm arasında olan bir sorun olduğunu söyledi.

Haşimoğlulları, Kıbrıs sorununa en iyi ve en yaşayabilir çözümün, Kıbrıs Türkleri ve Kıbrıs Rumlarının ortak mücadelesi ile bulunabileceğini belirtti.

Haşimoğlulları, tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası kimliği olan, siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki bölgeli Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması için tek vücut gibi hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Ortak mücadelelerini ve yeniden yakınlaşma etkinliklerini devam ettireceklerini söyleyen Haşimoğlulları, “iki toplum yeniden yakınlaşmasının toplumlararası güven ve diyaloğun artmasına ve çözüm sürecine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

YKP

YKP Gençlik adına konuşan Nevzat Hami ise, iki toplumlu etkinliklerin bölünmüş yurdu ve insanları yeniden birleştirmede önemli rol oynadığına inanç belirtti.

Son dönemlerde artan taksim çabalarına karşı duruşlarının artarak devam edeceğini söyleyen Hami, Avrupa’da artan ve giderek güçlendiği gözlenen milliyetçi ve ırkçı hareketlerin ülkede de harekete geçtiğini belirterek üzücü olayların yaşandığını söyledi.

İlerici ve demokratik gençler olarak kendilerine düşen görevin bu hareketlenmenin güçlenmesine izin vermemek olduğunu söyleyen Hami, adanın yeniden birleştirilmesi için gereken ortak mücadeleyi gençlerin ileriye taşıması gerektiğini belirtti.

Hami, Ada’da devam eden görüşmelerin en erken zamanda kağıt üzerine dökülüp ortak bir çerçeve anlaşmasına dönüşmesinin çözüm için önemli bir adım olacağını da söyledi.

Hami’nin konuşmasının tamamı şöyle:

Sevgili Yoldaşlar,

YKP Gençlik olarak iki toplumlu etkinliklere her zaman önem vermişizdir. İki toplumlu etkinliklerin de bölünmüş yurdumuzu ve insanlarımızı yeniden birleştirmekte önemli rol oynadığına inanmaktayız. EDON ile de yıllardır süren iş ve güç birliğinin ilerde de sürmesi ve iyi ilişkilerin de önümüzdeki önemli süreçte daha da gelişmesini diliyoruz.

Son dönemlerde artan Taksim çabaları, Türkiye’nin dayatmalarına, ekonomik paketlerine ve protokollerine karşı da duruşumuz güçlenerek sürmektedir.

Avrupa’da artan ve giderek güçlendiği gözlenen milliyetçi ve ırkçı hareketler, ülkemizde de maalesef harekete geçmiş ve bir takım üzücü olaylar yaşanmıştır. İlerici ve demokrat gençler olarak bizlere düşen görev bu hareketlenmelerin daha da güçlenmesine izin vermeden, önlerine siper olarak çıkıp, barışçıl bir şekilde onları engellemek olmalıdır.

Kapitalistlerin yarattığı krizin faturasını, göçmenlere ve yabancılara ödetmeye çalışanlara en güzel cevabımız ise, Kıbrıslılar olarak onların yanında olup krize karşı ortak mücadele vererek göstermeliyiz.

Bölünmüş adamızın yeniden birleştirilmesi için gereken ortak mücadeleyi gençler olarak artırıp daha ileriye taşımamız gerekmektedir.

Su an halen devam etmekte olan görüşmelerin en erken zamanda kağıt üzerine dökülüp, ortak bir çerçeve anlaşmasına dönüşmesi çözüm için önemli bir adım olacaktır.

Etkinliğinizin başarılı bir şekilde geçmesini diler, uzun yıllardır süren mücadelenizi en içten dileklerimizle selamlarız.

Gençlerin ortak mücadelesi önünde ne Taksimciler, ne milliyetçilik, ne şovenizm ne de faşizm durabilir ve bu ortak mücadele mutlaka bir gün barışı getirir!

Ayrıca buradan Mısır, Tunus ve ayaklanan diğer Arap halkalarının özgürlük mücadelesinde onların yanında ve dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek isteriz.

AKEL

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da etkinlikteki birlikteliğin adil, işler ve yaşayabilir bir çözüm isteği mesajını net bir şekilde verdiğini söyledi.

Kıbrıs halkının 36 yılı aşkın bir süredir acılara göğüs gerdiğini ve adalete kavuşmak için mücadele verdiğini belirten Kiprianu, fırtınalar ve gerginliklerle dolu bir süreçten geçerek 1960 yılında bağımsızlığın kazanıldığını ve ortak Kıbrıs Cumhuriyetinin temellerinin atıldığını söyledi.

Kiprianu, Barış için mücadele edenlere yönelik yapılan, milliyetçi saldırıların iki toplum arasında nifak tohumu ektiğini ve ilk çatlakların açılmasına yol açtığını söyledi.

Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi, herkesin barış içinde yaşaması ve tüm Kıbrıs halkının kendi ülkesinin efendisi olması için mücadelenin devam ettiğini belirten Kiprianu, çözüme ve yeniden birleşmeye kadar mücadelelerinde kararlı olduklarını söyledi.

Kıbrıs sorunun çözümü için Ada’da ciddi bir çaba ortaya konduğunu söyleyen Kiprianu, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Hristofyas’ın çözüm için yoğun bir şekilde çalıştığını belirtti.

1974 döneminde sözde vatanperverlerin emperyalizm ve Yunanistan cuntasının kuklaları olarak işlev gördüğünü söyleyen Kiprianu, “Cumhuriyetimizi ve vatanımızı eli kolu bağlı bir şekilde infaz mangasının önüne diktiler. Vatanımız bölündü. Halkımız yitirdiği binlerce evladının ardından ağladı” dedi.

Bölünmenin ortak vatanın geleceği olamayacağını ifade eden Kiprianu, Kıbrıs’ın ilerlemesi için Kıbrıs Türkleri ve Kıbrıs Rumlarının birlikte mücadele etmelerine izin verilmediğini belirtti.

Kiprianu, Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs halkı için ilkelere dayalı bir politika izleyerek çözüm için uğraş verdiğini de söyledi…

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
248AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin