YKPYKP: "Dönüp dönüp eskimiş konuları görüşmeye devam ediyorlar"
yazarın tüm yazıları:

YKP: “Dönüp dönüp eskimiş konuları görüşmeye devam ediyorlar”

Yeniçağ podcastını dinleyin

YKP Yürütme Kurulu üyesi Alpay Durduran Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Konu ile ilgili bildiri şöyle:

Dosyasına hâkim olmakla meşhur olan görüşmeci ekibin başı, Rum meslektaşının daha önce yararlı olmadığını Türk tarafının kendilerine anlattığı halde eski önerilerini yeni öneri gibi allayıp pullayıp yabancıların önüne koymuş çünkü Türk tarafını uzlaşmaz göstermek istiyormuş. Lakin bu durum da öneriler gibi yeni bir şey değil. Zaten iki tarafın da işleri bu idi ve devam ediyor.

Birbirlerini şikâyet etmek, suçlu göstermeye çalışmak ve toplumlarını bir birlerinin düşünceleri hakkında tahriklerde bulunmak eski tutumlarıdır ve değiştirmemişlerdir.

Dünya kendilerine yalan söylemeyi bırakmalarını ve provokasyon yapmamalarını ihtar ettiği halde kesmediler. Dönüp dönüp eskimiş konuları görüşmeye de devam ediyorlar.

En yeni marifetleri de masadan kaçmamaya azimli olmaktır. O nedenledir ki dünya artık yılsonuna kadar bu işi bitirin yoksa bir şeyler düşüneceğiz demeye başladı.

Genel Sekreter’in Kıbrıs temsilcisi olan Downer başta umutlu konuşmaya ve tarafların ciddiyetle iş çıkamaya çalıştıklarını anlatmaya başlamıştı ancak o da işinin sonuna geldi. Açıkça görülmektedir ki yakında ayrılma planları yapmakta ve çözümü göremeyeceğinin hesabını yapmaktadır.

Gene açıkça görülmektedir ki sonuca ulaşmayacağı için uygulanmayacak olan tavizleri masada vermiş gibi yapmakla bir yere varılacak değildir.

Kimse dönüşümlü başkanlık gibi sözde uzlaşmalara Rum tarafının evet diyeceğini hayal edemezdi ama Hrisyofias evet dedi. Gene de antlaşmaya ulaşılamadı. Denizleri de bölseler, hava sahasını da bölseler, Rum mallarını beraber ödeyelim de deseler bu iş olmaz. Çünkü Türkiye ben burayı aldım vermem iddiasındadır. Vazgeçmiş değildir. Birkaç yıl içinde anlaşma olacak da asker çekecek, yardım heyetini alıp gidecek diye bir hazırlık belirtisi yoktur. Kıbrıslı Türkler kendi ayakları üstünde duracaklar diye kaygıları da yoktur.

Onun için Kıbrıs’ta anlaşma isteyenler başka çarelere bakmalıdırlar.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
252AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin