BU BİR BAŞLANGIÇ NOKTASIDIR

3091

YKP Parti Meclisi üyesi Alpay Durduran, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Açıklama şöyle:

BM genel sekreteri Guterres görüşmelerle ilgili olarak ilk değerlendirmesini yaptı ve “bu bir başlangıç noktasıdır” dedi. Burada ise hala son adım ne zaman atılacak diye çok kez sorular sorulup duruyor. Sorunun çözümü için en ısrarlı çabayı göstermekte olan YKP, çözümün bir an önce sağlanması ve barışın yerleşmesi için herkesten çok isteklidir ama gerçekleri de göz ardı etmesi beklenmemelidir. Daha ilk turlarda ‘ayrıntıyı bırakın, temel sorunları ele alıp ilkelere bağlayın ki gerisi hızla gelsin’ demişti. İlerleyen zamanda da sık sık ‘temel sorunları karara bağlamadan yapılan görüşmelerde, ayrıntılarda boğulmak kuşku vericidir’ açıklamalarını yapmıştı.

Ne yazık ki gelişmeler iyi görüntü verme yani iyi taraf olma oyunu oynama çabasına işaret etmekte idi. Çözümü arzuladığını bildiklerimiz ise bu oyunun teşhirine katılmamakta ve taraflara destek olma amaçlı eylemler yapmakta idi. Diledik ki haksız çıkalım. Ancak arada BM kaynakları da ‘ilerleme cesaret verici mamafih temel sorunlar kenarda duruyor’ demekte idi.

Barış yanlılarına destek belirtirken yolu aydınlatacak önerileri de ortaya koyun ve desteğin ne için verildiğini belirleyin dememize de katılma olmamıştı. BM yeni genel sekreteri de eskiler gibi “bu bir başlangıç” değerlendirmesiyle ilerlemelerin etkisizliğini açıklamış oldu. İlerlerler ama mesafe kat etmediler demektir.

Şimdi de durum, temel sorunların askıda olduğunu gösterir ve başta yapılması gerekenler sona bırakılmıştır.

Masadan diğer tarafı kaçırmak için yollar aranıyor ve ilk kaçacak olan kaybedecek iddiaları üzerinde spekülasyon yapılıyor.

Eleştirenler karşı tarafa paçayı kaptırdılar, durum tehlikeli gibi değerlendirme yapıyorlar. Anımsayalım, hep öyle olmuştur ama durum hiç değişmemiştir. Ne alan vardır, ne de veren…

Halkımız, AB üyesi bir ülkede yaşadığını anımsayarak, ‘aldı’, ‘verdi’ sözlerine itibar etmemeli, kendi adına, ‘o olmazsa bu olmaz’ gibi kırmızı çizgi çekilmesine izin vermemelidir.

Dünya barışına hizmet de edecek olan bir çözüm için, bu sürdürülemez olduğunu çözüm karşıtlarının bile itiraf ettiği duruma son vermek gerektiğinden cesaretle çözümü talep edilmelidir.