YKP Sekretarya Üyesi Alpay Durduran, görüşme sürecinde yaşananları değerlendirdi. Alpay Durduran’ın açıklaması şöyle:

Akıncı, ‘hiçbir Türk Anastasiadis’in önerisini kabul edip masaya gelmez’ demekte çok aceleci davranıyor. Çözüm için liderleri çabaya davet eden aralarında mecliste temsil edilmeyen siyasi partilerin de olduğu onca sivil toplum temsilcilerine aymazlarmış gibi bakmıyorsa çözüme inandıklarını ve ön şartlara rağmen çözümün olası olduğunu düşünmekte olduklarını kabul etmelidir.

Ayrıca ön şartlardan şikayet edenler, Türk tarafının ön şartlarını da atlamamalıdır. Akıncı da denizlerde doğal gaz için çalışmaları durdur şartını koymadı mı?

Çözüm ‘bir tanesinde anlaşılmazsa hiçbiri üzerinde anlaşılmış olmaz’ demek olan paket anlaşma olduğuna göre paketin içindekileri sıralamak tamamen usul işidir ve esas değildir. Anastasiadis’in pakette gruplaştırma önerisi usule ilişkindir ve benzeri şartları Türk tarafı da hep yapmıştır. Onun için tüm gelip giden Türk liderlerini Serdar Denktaş’ın, Denktaş’ın yolundan gitmemekle hata etikleri değerlendirmesi de hatalıdır. Toprağı konuşmadan mülkiyeti bağlamamak için ayak direten ve en sonunda ‘harita verdiler taviz oldu’ diye bağırtılar daha yankılanmaktadır.

Paket görüşme, ilişkili konuları birini bırakıp ötekini almak ve bazılarını birlikte ele almak için seçilmiştir. Esneklik getirir diye umulmuştur. Ama ne yazık ki masayı bir şeyler kapıp gidebilecekmiş gibi düşünme saçmalığı yüzünden başarı da yok sona erdirmek de yok. Tam da ısrarla suçlama oyunu oynamak demektir.

YKP, liderlere çözüm için destek vermek isteyenlere katılır ancak liderlerin yanlışlarını da belirtmeye davet eder.

Anastasiadis, ön şart olarak bir şey koyacaksa, yapması gereken

  1. a) Türk tarafının garantörlükte değişiklik yapılabilecekmiş gibi imaj yaratması sırasında yaptıkları açıklamaları,
  2. b) toprakta Kıbrıslı Türk ve Rumların zararlarının giderilmesi için işaret ettikleri desteği
  3. c) nüfus yapısının tehlikeli değişiklik getirmeyeceği güvencelerini

somuta çevirme, amaçlı olmalıdır. Sivil toplum örgütleri bu amaca hizmet eder mi diye değerlendirmelidir. Anastasiadis’e ilişkin haberlere göre bu yönde çaba vardır. O yüzden YKP neden bir tek Kıbrıslı Türk’ün bile hoş karşılamayacağını söylediklerini anlayamamaktadır.

Anlaşılan Akıncı çok başarılı bir şekilde çözümün olası olmadığına herkesi inandırdığını sanıyor. YKP bunu kabul edemez. Statükoyu sürdürülemez ilan eden iki lider ve eskileri çözümü olası görmemeye başladılarsa herkesi aptal yerine koymamalı aynı gün çözüm için çabaya hazırım dememelidir.

Akıncı, çözüme destek verenlere teşekkür edeceğine özür dileyip başkası gelsin yapsın demelidir.