AKEL: Kıbrıslı Türkler seçmen listeleriyle ilgili tepkilerinde haklıdır

Must read

akelAKEL’in açıklaması şöyle:

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin büyük sayıda Kıbrıslı Türk yurttaşının önümüzdeki Avrupa Parlamentosu seçimlerinin seçmen listelerine dâhil edilmemesine ilişkin tepkileri AKEL haklı görmektedir.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk tarafından onaylanan yasal çerçeve ve özellikle izlenen prosedürler ve takvimler, pratikte Kıbrıslı Türklerin önemli bir kesiminin seçmen listelerinin dışında bırakılmasına yol açmıştır. Sonuç olarak, seçmen listelerinde yer almayanların bunu kontrol etme imkânı dahi yoktu ve verilen 2-3 günlük süre de anlamsızdı.

İlgili yasanın oylanması sırasında, işte tam da bu nedenden dolayı AKEL, ortaya çıkacak sorunlara dair eleştirel gözlemlerini zamanında dile getirdi ve sonuçta çekimser oy vermek zorunda kaldı. Diğer yandan, biz aleyhte oy kullanmadık, çünkü böylesi bir durumda ilgili yasa muhtemelen reddedilecek ve dolayısıyla bu da seçimlere katılma hakkı olan Kıbrıslı Türklerin tamamen dışlanmasına yol açacaktı.

Bu meseleye ilişkin olarak mutlak sorumluluk hükümet yetkililerindedir. Her halükarda, her şeyi yerle bir edici bir biçimde eleştirilerde bulunanlar tutumlarını yeniden gözden geçirmelidirler.

Diğer yandan, bu olay, seçimlere katılmak isteyen ve seçmen listelerinde olan Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızın moralini bozmamalı, cesaretini kırmamalıdır. Tüm bunlara rağmen, onlar kendi mesajlarını vererek, önümüzdeki Pazar günü seçimlere katılmalıdırlar.

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -

Latest article