22 Ocak saldırganları nasıl serbest kaldı?

2264

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, istifa eden yargıç Tacan Reynar’ın açıklamalarını değerlendirdi.

Murat Kanatlı istifa gerekçelerini açıklayan Reynar’ın söylediklerinin dikkatli okunmasını gerektiğine dikkat çekti ve satır aralarında birçok mesaj içerdiğinin altını çizdi. Kanatlı, Reynar’ın yargıçlar kısmına dair düşüncelerini aktardığını, benzer konuların Başsavcılık kurumu içinde geçerli olduğunu, nasıl savcı seçildiğinin kriterlerinin net olmadığını, ülkede birçok yolsuzluk ve usulsüzlük ile ilgili konu varken, Başsavcılık’ın bunları ileriye götürememiş olmasının dikkat çekici olduğunu söyledi. Kanatlı, Başsavcılık’ın YKP’ye de Mağusa Belediye başkanı resmi şikayeti olmaksızın Reklam Tüzük’ünden dava açtığını, aylar süren dava sonrası, yargılamanın düştüğünü, YKP’nin açtığı karşı davayı da kazandığını hatırlatıp, buna rağmen Lefkoşa eski Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları dönemi ile ilgili toplamda 1000 sayfayı bulan Sayıştay raporuna rağmen dava açamama ‘tuhaflığı’(!) olduğunu da belirtti. Kanatlı, Kıbrıs’ın kuzeyinde savcılık kurumunun da mutlaka tartışılması gerektiğini ve yasada belirtilen görevleri yapan, adaletin sağlanması için etkin olan yapıya dönüştürülmesi gerektiği söyledi.

Kanatlı, Reynar’ın açıklamasında 22 Ocak Afrika Gazetesi saldırılarına da değindiğini söyleyerek, yazılanların ciddi içerikte olduğunu belirtti, mutlaka araştırılması gerektiğinin altını çizdi. Kanatlı, Şartlı Tahliye Kurulu’nun yıllardır doğru çalışmadığını, bu konuda defalarca açıklamalar yapıldığını, bu nedenle özellikle tüzüğünün yenilenmesi gerektiğini birçok kişinin belirtiğini hatırlatarak, “gelmiş geçmiş birçok İçişleri Bakanı açıklamasına rağmen, bakanlar gitti, tüzük yerinde durmaya devam ediyor” dedi…

Kanatlı, Reynar’ın açıklamasındaki “ceza sonrası idari bir kurum tarafından mahkeme kararının hiçe sayılması” cümlesinin önemine dikkat çekerek “22 Ocak saldırganları nasıl serbest kaldı?” diye sordu. Kanatlı, “birkaç ayda nasıl bir mekanizma ile linç girişiminde bulunan saldırganlarla ilgili iyi hal tespiti yapıldığını İçişleri Bakanı kamuoyuna açıklamakla yükümlüdür” diyerek sürekli şeffaflıktan bahseden Halkın Partisinden olan bakanı Şartlı Tahliye Kurulu kararının gerekçelerini kamuoyuna açıklamaya davet etti.

Kanatlı, Reynar’ın açıklamasındaki “Kurulu düzen dediğimiz şey içinde yaşadığımız bu “geleceği olmayan” düzendir. Adını ne koymak istersek koyalım, bu düzen artık gençlerin nefes alamadığı, idealleri için mücadele etmek isteyenlerin mücadele alanlarının daraltıldığı, elli yıldan fazla süren toplumlararası görüşmelerin çöktüğü bir dönemde karanlıkların daha fazla çoğaldığı bir düzendir” kısmına Yeni Kıbrıs Partisi olarak aynen katıldıklarını söyleyerek, sistemin “evimi temizlemek” sloganı ile ayağa kaldırılmasının imkanı olmadığını, yıkılası bir sistem içinde yaşandığını bunun için mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kanatlı, Reynar’ın onurlu ve samimi davranışından dolayı tebrik ettiklerini, onunla dayanışa halinde olamaya devam edeceklerini de belirtti.