Cenevre 2 Konferansı organizasyon komitesine açık mektup – Halil Savda

Yeni Kıbrıs Partisi

Maraş’ta provokasyona hayır!

YKP, BKP, KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, DEV-İŞ, Mağusa İnisiyatifi, Sol Hareket,  Hayata Dokun Hareketi açıklama yaparak “tüm demokrasi ve barış güçlerini 15 Şubat Cumartesi saat...

YKP, ortak yurdun yeniden birleşmesi için ortak mücadele çağrısı yaptı

Yeni Kıbrıs Partisi, bugün, 12 Şubat, Çarşamba günü sabah saat 10:00’de YKP Genel Merkezi’nde Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı TC’nin tavırları, Kırımlaştırılma, Hataylaştırılma,...

2020 Asgari ücreti ne oldu?

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2020 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş...

Savaş hazırlıklarına hayır, barış için mücadele zamanı

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendirdi, “barış için mücadele zamanı” dedi. Açıklama şöyle: Doğu Akdeniz’de bir süredir gerginlik sürekli olarak artmaktadır. Savaş...

YKP’nin de katıldığı, Avrupa Sol Partisi 6. Kongresi gerçekleşti

YKP’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin 13-15 Aralık tarihleri arasında Malaga yakınındaki İspanya şehri Benalmádena’da 6. Kongresi yapıldı. YKP Genel Sekreteri Murat...

halilsavdaBM, ABD, AB, Rusya, Çin, Güney Afrika ve tüm konferans katılımcıları ve devlet başkanlarına;

Çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunuz Cenevre 2 Konferansı’nın Suriye’nin demokratikleşmesine ve iç barışa hizmet edeceğine olan inancım yüksek. 

Ancak Cenevre’den Komitenizin Kürtlerin konferansa katılımı konusunda isteksiz ve engelleyici tutum içinde olduğu haberleri geliyor. Bu haberlerin gerçek olmamasını diliyorum.

Kürtler Cenevre 2 Konferansı’nda özgün kimlikleriyle yer almalıdırlar çünkü;

1-) Suriye’deki savaşın esas kaynağı rejimin tekçi, otoriter ve antidemokratik yapısıdır. Dolayısıyla çözüm demokratik, çoğulcu ve katılımcı olmak durumundadır.

2-) Konferansa katılma konusunda istekli olan Kürtlerin Cenevre 2’ye gelmelerinin engellenmesi çoğulculuğa ve demokratik katılıma aykırı olur. Ve çözüme katkı yapmaz.

3-) Suriye’deki muhalefetin otoriter ve kontrolsüz savaşı ile rejimin otoriter yapısı ülkenin demokratikleşmesini sağlamaktan uzaktır.

4-) Kürtler Suriye’de örgütlüler, istikrarlı ve demokratik bir bölge inşa etmiş durumdalar. Kürt bölgesindeki istikrar ve demokrasinin tüm Suriye’de var olması Kürtlerin konferansınıza katılımı ile olasıdır.

5-) Suriye’deki iç savaş ve İstikrarsızlık ortamından istifade eden El Kaide benzeri radikal İslamcı gruplar tüm bölge için ciddi tehditler. Irak’ın Necef ve Ramadi kentlerinin bu gruplarca işgal edilmesi iç savaşın tüm bölgeyi etkisine alması ve savaşın bölgenin tümüne sıçrama ihtimalini doğuruyor.

5-) Irak, Türkiye ve İran’daki Kürtler bölge demokrasisinin ve istikrarının güvencesi durumundalar ve uluslararası toplum ile hep uyumlu olmuşlardır. Dolayısıyla Rojava Kürtlerinin konferansa katılmaları bölge istikrarı, barışı ve demokratikleşmesi için hayatidir.

6-) Kürtler laik demokratik yapılarıyla istikrarlı ve demokratik bir Suriye için Cenevre 2 Konferansı‘nda sözleri olmalıdır.

7-) Kadın katılımına önem veren, bütün inançlara, kimliklere saygı gösteren ve çoğulculuğu denetimlerindeki bölgede inşa eden Kürtlerin dışlanması insanlık vicdanını yaralayıcı olacaktır.

8-) Şunu bilmenizi isterim ki ne mevcut muhalefet güçleri ne de rejim Kürtleri temsil edecek demokratik olgunlukta değiller; her iki yapı da otoriter ve tekçi.

9-) Kürtler iç savaşın başladığı ilk günden bu yana ne rejimden yana oldu ne de muhalefetten. İç savaşın ve çatışmanın Suriye’nin demokratikleşmesine hizmet etmeyeceğine inandılar. Demokratik mücadeleyi ve müzakereyi bir çözüm yolu olarak savundular. Uluslararası topluma defalarca bu minvalde katkı yapma çağrısı yaptılar. Dolayısıyla Cenevre 2 Konferansı’nın arzuladığı çözümü onlar iki yıldır savunuyorlar ve bu yolda çaba gösteriyorlar.

10-) Kürtler Suriye’de Demokratik Özerklik temelinde eşit, özgür ve adil hak temelli bir çabanın içindeler. Suriye’nin tüm halklarıyla birlikte çok kültürlü, çok inançlı, çok etnik yapılı bir gelecek için mücadele içindeler.

11-) Suriye Kürtlerinin etrafı bir yanı ile rejim güçlerinin öbür yanı ile El Kaide çetelerinin kuşatması altındadır. Kürtlerin konferansa davet edilemeyecek olmaları onları saldırıya açık hale getirecektir. Bu ise korkunç bir savaş demektir. Savaş içinde izole edilmiş ve ambargo altındaki bir Rojava ciddi bir insanlık dramı demektir. Bu konferansınızın vebali olur.

12-) Rojava’da (Suriye’nin Kürt bölgesi) yaşayan Arap, Kürt ve Asurilerin olduğu gruplar demokratik bir anayasa üzerinde anlaşmış bulunuyorlar. Kürtler Rojava’da sağlanan demokratik olgunluğu ve istikrar ortamını Suriye halklarının tümü ile paylaşmak istiyorlar.

Doğrudan Kürt temsili olarak Desteya Bilind’ın konferansınıza katılması içinde olduğunuz demokratik ve özgür bir Suriye çalışmasını güçlendirici olacaktır.

Konferansınızın Suriye Hükümeti, Muhalefeti, Kürt Yüksek Konseyi, Suriye’nin dostları ve uluslararası devletlerin katılımı ile bölge barışına, özgürlüğüne ve demokrasisine yapacağı katkıyı şimdiden selamlıyorum!

Başarılar diliyorum 

Not: Bu mektup bugün itibari ile İngilizceye çevrilerek ilgili komite ve dünya basınına da gönderilmiştir.

Kaynak: Yeni Özgür Politika

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -

Yaklaşımlar

Korona virüsün felaketinin ekonomik ve politik etkileri – Halil Paşa

ÇÖZÜM VE BARIŞ KARŞITLARI KAZANDI Koronavirüs felaketinin dünyada ve adamızda hızla yayılarak derinleştiği bu günlerde daha kötü sonuçlara hazırlıklı olmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Böyle bir...

Korona virüs kafalarımızı karıştırdı – Alpay Durduran

İnsanlık yeniden derin sorunları tartışmaya açtı. Bazıları konunun temeline girdi. Sol politikalar hızlı zenginleşme yarışında kapitalist politikalara yenilmiş dedi idi ya şimdi o yarışı...

Coronadan önce Coronadan sonra ve kktc – Rasıh Keskiner

Coronadan önce bazıları için ne güzeldi dünya.. Ne güzeldi yaşamak. Neoliberalizmin kendilerine sağladığı imkanlarla bir eli yağda bir eli balda doymadan yaşamak. Emekçilerin emeklerini...

Öğrencilere olanların düşündürdükleri – Alpay Durduran

Küçük ülkemizde önce denize nazır diploma hazır üniversiteleri kuruldu şikâyetleri duyuldu ama daha öncesinde benim meclisteki konuşmalarda DAÜ’nün kurulması için yüksek teknoloji okulunun adının...

Kapitalizmden çevreye – Ulus Irkad

Kapitalist sistemin aşırı tüketime dayalı sanayi sistemine getirdiği değişim elbette iklimsel değişimleri de getirdi. Tüketime dayalı üretimden dolayı atmosfere bırakılan zehirli gazlar atmosferi etkiledi....