KTAMS asgari ücret ile ilgili açıklama yaptı

0
145

ktamsKıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası yaptığı açıklama ile asgari ücretin belirlenmemesini eleştirdi… Başkan Ahmet Kaptan imzalı açıklama şöyle:

Asgari Ücret, bir işçinin ailesi ile birlikte asgari olarak temel ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, işçiyi kimseye muhtaç etmeyecek insan onuruna yakışan bir düzeyde tespit edilmelidir.

Ancak bugün üzülerek görmekteyiz ki 2014 yılındaki Asgari Ücreti belirleyecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 kez toplanmış ancak bugün olmuş henüz hiçbir sonuç alınmamıştır.

01 Ocak 2013 tarihinde 1415 TL olarak belirlenen asgari ücretten günümüze Sterlin % 20.13 , Dolar % 18.53 , Euro % 22.97 artarken 10 kg Tüp Gaz’a % 21.33, 97 Oktan Benzine % 14.74 , Euro Dizele % 13.24 , Mazota % 9.27, Elektriğe % 29.23’e varan zamlar yapılırken bugün asgari ücretteki artışın %10’lar da konuşulması asgari ücretlinin enflasyon karşısında iki kere ezilmesine neden olacaktır

Nisan 2013’te 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 1,278 TL, yoksulluk sınırı ise 5,803 TL iken asgari ücretin 1231 TL olması, asgari ücretlinin açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildiğinin bir göstergesidir.

Asgari ücret gelir dağılımını düzenleyici yönde belirlenmeli ve ekonomik büyümeden pay almalıdır. Asgari ücretlinin geçim haddi ile enflasyon arasındaki uyuşmazlığın yoksullaştırıcı etkisi göz önüne alınarak, enflasyon verilerinde temel harcama kalemleri dikkate alınmalı, Tüketici Fiyatları Endeksi Sepeti emek örgütlerinin katılımı ile yeniden belirlenmeli ve denetlenmelidir.

Tüm bunlar ışığında asgari ücretin belirlenmesi daha fazla geciktirilmemeli bu son toplantı olmalıdır. Belirlenen asgari ücret ile çalışanın eline geçen asgari ücret miktarı arasındaki fark sıfıra indirilmelidir.

Yorumunuzu ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.