İçişleri Bakanlığı : Seçimlerle ilgili çalışmalar devam ediyor

Yeni Kıbrıs Partisi

Maraş’ta provokasyona hayır!

YKP, BKP, KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, DEV-İŞ, Mağusa İnisiyatifi, Sol Hareket,  Hayata Dokun Hareketi açıklama yaparak “tüm demokrasi ve barış güçlerini 15 Şubat Cumartesi saat...
00:14:55

YKP, ortak yurdun yeniden birleşmesi için ortak mücadele çağrısı yaptı

Yeni Kıbrıs Partisi, bugün, 12 Şubat, Çarşamba günü sabah saat 10:00’de YKP Genel Merkezi’nde Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı TC’nin tavırları, Kırımlaştırılma, Hataylaştırılma,...

2020 Asgari ücreti ne oldu?

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2020 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş...

Savaş hazırlıklarına hayır, barış için mücadele zamanı

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendirdi, “barış için mücadele zamanı” dedi. Açıklama şöyle: Doğu Akdeniz’de bir süredir gerginlik sürekli olarak artmaktadır. Savaş...

YKP’nin de katıldığı, Avrupa Sol Partisi 6. Kongresi gerçekleşti

YKP’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin 13-15 Aralık tarihleri arasında Malaga yakınındaki İspanya şehri Benalmádena’da 6. Kongresi yapıldı. YKP Genel Sekreteri Murat...

(KHA)—İçişleri Bakanlığı, 17 Şubat Pazar günü yapılacak 12. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili hazırlıkların devam ettiğini açıkladı.  İçişleri Bakanlığı Genel Müdürü ve Seçimler Dairesi Müdürü Andreas Assiotis ise, seçimlerin nihai sonuçlarının  akşam saat 20:30’a kadar açıklanacağını söyledi.

Olası ikinci tur için tarih ise 24 Şubat olarak belirlendi.

Assiotis’e göre, 2013’te yapılacak seçimlere 11 aday başvuruda bulundu.

17 Şubat’a yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde; Stavros Malas, Makarya Antri Stylianou, Lakis İoannu, Kostas Kyriakou (Outopos), Andreas Efstratiou, Loukas Stavrou, Praksoula Antoniadou Kyriakou, Nikos Anastasiades, Solon Grigoriou, Yorgos Lillikas ve Yorgos Haralambus resmen adaylıklarını koydular.

Kıbrıs Cumhuriyeti tarihinde ilk kez kadınlar Cumhurbaşkanlığına adaylıklarını koydular.

Temsilciler Meclisinin  seçimlerle ilgili onayladığı son  yasaya göre, sandıklar  saat 18:00’da kapanacak.

Seçim Dairesi müsteşarı Demetris Demetriou, seçimlerde 545.180 kişinin oy kullanma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Demetriou 545.180 kişiden 604’ü Kıbrıslı Türk olduğunu da açıkladı.

Lefkoşa’da 417 seçim merkezinde 212.882, Limasol’da 313 seçim merkezinde 149.571, Larnaka’da 183 seçim merkezlerde 90.748, Baf’ta 132 seçim merkezinde 47.782 ve Mağusa’da 54 seçim merkezinde 29.770 kişi oy kullanacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimler için yurtdışında 40 seçim merkezi açılacak.

Atina’da 5, Volos’ta 1, İraklio’da 1, Selanik’te 3, İoannina’da 1, Komotini’de 1, Larisa’da 1, Patra’da 1, Retimno’da 1, Rodos Adasında 1, Londra’daki Kıbrıs Yüksek Komiserliğinde 5, Londra’daki Kıbrıs Merkezinde 2, Leeds bölgesinde 1, Manchester’da 2, Birmingham’da 2 ve Bristol’da 1 seçim merkezi açılacak.

Seçimler için ayrıca, Berlin, Viyana, Budapeşte, Brüksel, Bahreyn, New York, Doha, Paris, Prag, Suudi Arabistan ve Sofya’da seçim merkezleri açılacağı açıklandı.

17 Şubat’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kıbrıs ve yurtdışında toplam 1.139 seçim merkezi açılacak ve 545.180 kişi oy verecek.

2013 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 8 milyon avroluk bir harcama yapılması bekleniyor. Seçimlerin ilk turu için 4.650.000 avroluk harcama öngörülüyor.
Oy pusulasının rengi beyaz olacak ve toplam 575 bin oy pusulası hazırlanacak.

 

Seçimler için on bir kişi başvurdu

17 Şubat 2013’teki cumhurbaşkanlığı seçimleri için başvuran on bir aday, ekonomik krizden geçmekte olan ve Kıbrıs barış görüşmelerinde durgunluk yaşayan ada için değişiklik sözü ve umudu veriyor.

Lefkoşa’daki Hilton Otel’de bugün adaylık başvurularını yapan on bir aday, her adaylık için gereken belgeleri sundu ve 1,710 avroluk bedeli yatırdı.

Her aday bir seçmen tarafından önerildi, sekiz kişi tarafından desteklendi.

Ana muhalefet partisi sağ görüşlü Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Başkanı Nikos Anastasiadis, 17 Şubat günün Kıbrıs için doğacak yeni bir gün olacağı konusunda iyimserlik belirtti.

Anastasiades, zor bir dönemden geçen adada yeni günün yeni bir başlangıç olacağını ifade etti.

Herkesin ihtiyacı olan Kıbrıs sorununu çözmek ve eşi benzeri görülmeyen ekonomik krizden çıkmak için bir yol olduğunu kaydeden Nikos Anastasiadis, “bir ulusal kurtuluş hükümetiyle umut ve beklenti sağlayacak bir program hazırladık” şeklinde konuştu.

İktiardaki sol görüşlü AKEL partisi tarafından desteklenen Stavros Malas da başvurusu sırasında, “Gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sürprizler olacağından eminim” şeklinde konuştu.

Malas, seçimlerle ilgili kararların alındığını düşünenlerin yanıldığını, insanların hem 17 Şubat’ta hem de 24 Şubat’ta umut olduğuyla ilgili güçlü bir mesaj vereceklerini, bir kriz olduğunu ancak bunun da ötesinde kararlılık olduğuyla ilgili güçlü bir mesaj vereceklerini vurguladı.

Stavros Malas, Kıbrıs’ı ekonomik krizden çıkaracak,  “verimli, yenilikçi ekonomik faaliyetler temelinde, uygun ve akılcı bir şekilde doğal gazı kullanacak, Kıbrıs sorunun akılcı biçimde üstlenecek önerisini ortaya koydu.

Sosyalist EDEK Partisi tarafından desteklenen bağımsız aday, eski dışişleri bakanı Yorgos Lillikas da yaptığı açıklamada, halka hizmet edeceğini söyledi.

Lillikas, “Sorumluluğumun ve önemli bir dönemde olduğumuzun tam olarak bilincindeyim” şeklinde konuştu.

Türk işgalinden, ekonomik krizden ve işsizlik sıkıntısı çeken vatandaşlar tarafından desteklendiğine dikkati çeken Yorgos Lillikas, “Halkı temsil ediyorum, halktan yanımda olmalarını istiyorum, hizmet ettiklerim onlardır” dedi.

Çoğunluğu bağımsız aday olan ve parlamento dışındaki küçük partiler tarafından desteklenen Makaria Andri Stilyanu, Lakis Yoannu, Kostas Kiriaku, Andreas Efstratiu, Lukas Stavru, Paksula Antoniadu, Solon Grigoriu and  Yorgios Haralambus’ta Cuma günü adaylık başvurularını yaptılar.

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Yaklaşımlar

Evde kapalı günler – Ulus Irkad

Bir anda gündem nasıl da değişti… Geçen ay Suriye’de İdlib’deki olaylar, göçmenlerin Batı’ya yürüşlerini tartışırken şimdi de tek konumuz Korona virüs oldu ama bana...

Çözüm – Kemal Güçveren

Bu tatsız günleri yaşarken yeniden düşünmemiz ve düşlerimizi hatırlamamız gerekir. Bu bulaşıcı hastalık Koronavirüs ortaya çıkalı, Dünya, goronası dağılmış araba gibi oldu ne itsen...

Dünyanın ve ülkemizin geldiği hal ve ne yapmak lazım – Ulus Irkad

Üç haftadır eve kapandık. Şimdiye kadar pek karşılaşmadığımız bir salgın var ve öncelikle kendi sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Elbette kendi sağlığımızı korurken aslında birlikte yaşadığımız...

Korona virüsün felaketinin ekonomik ve politik etkileri – Halil Paşa

ÇÖZÜM VE BARIŞ KARŞITLARI KAZANDI Koronavirüs felaketinin dünyada ve adamızda hızla yayılarak derinleştiği bu günlerde daha kötü sonuçlara hazırlıklı olmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Böyle bir...

Korona virüs kafalarımızı karıştırdı – Alpay Durduran

İnsanlık yeniden derin sorunları tartışmaya açtı. Bazıları konunun temeline girdi. Sol politikalar hızlı zenginleşme yarışında kapitalist politikalara yenilmiş dedi idi ya şimdi o yarışı...