Hristofiyas Yunan borçlanmalarının bankacılık üzerinde etkilerini soruşturma

Yeni Kıbrıs Partisi

Maraş’ta provokasyona hayır!

YKP, BKP, KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, DEV-İŞ, Mağusa İnisiyatifi, Sol Hareket,  Hayata Dokun Hareketi açıklama yaparak “tüm demokrasi ve barış güçlerini 15 Şubat Cumartesi saat...
00:14:55

YKP, ortak yurdun yeniden birleşmesi için ortak mücadele çağrısı yaptı

Yeni Kıbrıs Partisi, bugün, 12 Şubat, Çarşamba günü sabah saat 10:00’de YKP Genel Merkezi’nde Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı TC’nin tavırları, Kırımlaştırılma, Hataylaştırılma,...

2020 Asgari ücreti ne oldu?

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2020 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş...

Savaş hazırlıklarına hayır, barış için mücadele zamanı

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendirdi, “barış için mücadele zamanı” dedi. Açıklama şöyle: Doğu Akdeniz’de bir süredir gerginlik sürekli olarak artmaktadır. Savaş...

YKP’nin de katıldığı, Avrupa Sol Partisi 6. Kongresi gerçekleşti

YKP’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin 13-15 Aralık tarihleri arasında Malaga yakınındaki İspanya şehri Benalmádena’da 6. Kongresi yapıldı. YKP Genel Sekreteri Murat...

(KHA) Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofiyas, Kıbrıs’ta işverenlerin yeni bir ekonomik model istemelerinden dolayı hükümetin Kıbrıs bankalarının Yunanistan’ın devlet borçlarına haddinden fazla bağlı olmasına neden olan hataları araştıracağını bildirdi.

İşverenler ve Sanayiciler Federasyonu’nun yıllık genel kurulunda bir konuşma yapan Hristofyas, Kıbrıs ekonomisini ciddi biçimde etkileyen dünya mali krizi temelinde hükümet politikasını anlattı, hükümetin gelecekte aynı şeylerin yaşanmaması için “Kıbrıs bankalarının Yunanistan’ın devlet borçlarına haddinden fazla bağlı olmasına neden olan hatalardan dolayı meydana gelen sorunları çözmeyi amaçladığını” ifade etti.

Konuşması Maliye Bakanı Vassos Şiarli tarafından okunan Dimitris Hristofyas, hükümetin, sosyal taraflarla da görüşerek sosyal yönden adil bir şekilde kamu maliyesinde daha fazla mali sağlamlık istediğini, böylelikle belirlenen (mali) hedeflerde gözlenen uzaklaşmayı sınırlamayı amaçladığını belirtti.

Konuşmasında, Münhasır Ekonomik Bölgede bulunan doğal gaz kaynaklarının Kıbrıs için beklentilerinden de bahseden Cumhurbaşkanı, hükümetin güç üretimi anlamında doğal gazı içine alan enerji kaynaklarının çeşitliliğini değiştirmeyi, Kıbrıs’ın bölgesel bir enerji merkezi durumuna getirmeyi amaçladığını kaydetti.

Hristofyas, bununla birlikte hükümetin turizm ve sanayi gibi ekonominin geleneksel sektörlerini ihmal etmediğini vurguladı.

OEB Başkanı Filios Zahariadis de, girişimcilik, rekabet edilebilirlik ve dışadönüklük temelinde büyümede yeni bir ekonomik model istediklerini söyledi.

Zaharidis, ekonominin daralması, Yunanistan’ın devlet borçlarına bağlık Kıbrıs bankalarından dolayı Kıbrıs’ın uluslararası piyasalardan dışlanması gibi ekonomideki tatsız gelişmelerden bahsetti.

Başkan Filios Zahariadis şöyle konuştu:

“Girişimciliğin, ekonominin büyümesi, istihdam ve refahın yaratılması için ana sürücü olacağına inanıyoruz ki bu bizim sosyal sorunlarımızla baş edebilmemizi sağlayacaktır.”

“Dışadönüklüğe inanıyoruz. Çünkü sınırların geçmişte olduğundan daha az önemli olduğu bir dünyada, büyük bir Avrupa piyasasında, serbest mali işlemlerin yapıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Rekabet edilebilirliğe inanıyoruz. Çünkü global bir ekonomide ancak rekabet edebilir ülkeler devamlılığı geliştirebilir.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sotirulla Haralambus da, bakanlığının her vatandaş için sağlıklı ve güvenli koşullarda onurlu bir iş sağlamaya yoğunlaştığını söyledi.

Konuşmasında işsizlik konusuna değinen Haralambus, bakanlığın işsizlikle ilgili bir dizi planlama yaptığını, bu planlamayla yaklaşık dokuz bin kişinin iş bulduğunu, bunun sorumluluk sahibi iş dünyasıyla elde edildiğini belirtti.

Mali krizin, Kıbrıs’ın iş piyasası yapısının zayıflığını ortaya çıkardığını, ortaya çıkarmaya da devam ettiğini ifade eden Bakan, Kıbrıs işletmelerinin, Kıbrıslılar yerine üçüncü ülke vatandaşlarını veya AB üyesi ülkelerden kalifiye olmayan çalışanları istihdam etmesini eleştirdi.

Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fidias Filides ise konuşmasında, devletin iş dünyasının ve piyasanın aşırı sorunlarına büyük dikkat göstermesi, krize karşı Kıbrıs şirketlerine yardımcı olması gerektiğini vurguladı.

Filides, “Ekonominin kötü gidişinden oldukça endişeliyiz. Ancak umutsuz beklentilerle ilgili tahminlerinden de endişeliyiz” dedi.

Kıbrıs Türk İşadamları Derneği Başkanı Metin Şadi de konuşmasında, bütün Kıbrıslıların yararına olacak acil ve adil bir çözüm bulunamaması durumunda iki tarafın da Kıbrıslılara güven ve itimadı sağlamak için şu ana kadar üzerinde anlaştıkları ne varsa onları ilan edecekleri resmi bir deklarasyon imzalaması gerekeceğini belirtti.

Şadi, “Bu da başarılamazsa, iyi niyet ve al-ver esasının bir parçası olarak Maraş-Varoşa’nın sahiplerine iadesi için açılması gerektiğini öneriyoruz. Ancak tabii ki sonuçta bir ekonomik faaliyet geliştirme projesi oluşturacak güven yaratıcı önlemlere, bu ekonomik zor zamanda ihtiyacımız vardır” şeklinde konuştu.

Hükümetin hedeflediği 2012 için % 2.5’lik bütçe açığından yılın ilk çeyreğinde Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’ya göre % 0.9 uzaklaşılması, Kıbrıs’ın ek sağlamlaştırma tedbirleri almasını gerektiriyor.

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Yaklaşımlar

Evde kapalı günler – Ulus Irkad

Bir anda gündem nasıl da değişti… Geçen ay Suriye’de İdlib’deki olaylar, göçmenlerin Batı’ya yürüşlerini tartışırken şimdi de tek konumuz Korona virüs oldu ama bana...

Çözüm – Kemal Güçveren

Bu tatsız günleri yaşarken yeniden düşünmemiz ve düşlerimizi hatırlamamız gerekir. Bu bulaşıcı hastalık Koronavirüs ortaya çıkalı, Dünya, goronası dağılmış araba gibi oldu ne itsen...

Dünyanın ve ülkemizin geldiği hal ve ne yapmak lazım – Ulus Irkad

Üç haftadır eve kapandık. Şimdiye kadar pek karşılaşmadığımız bir salgın var ve öncelikle kendi sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Elbette kendi sağlığımızı korurken aslında birlikte yaşadığımız...

Korona virüsün felaketinin ekonomik ve politik etkileri – Halil Paşa

ÇÖZÜM VE BARIŞ KARŞITLARI KAZANDI Koronavirüs felaketinin dünyada ve adamızda hızla yayılarak derinleştiği bu günlerde daha kötü sonuçlara hazırlıklı olmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Böyle bir...

Korona virüs kafalarımızı karıştırdı – Alpay Durduran

İnsanlık yeniden derin sorunları tartışmaya açtı. Bazıları konunun temeline girdi. Sol politikalar hızlı zenginleşme yarışında kapitalist politikalara yenilmiş dedi idi ya şimdi o yarışı...