Hristofias aday değil

Yeni Kıbrıs Partisi

Maraş’ta provokasyona hayır!

YKP, BKP, KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, DEV-İŞ, Mağusa İnisiyatifi, Sol Hareket,  Hayata Dokun Hareketi açıklama yaparak “tüm demokrasi ve barış güçlerini 15 Şubat Cumartesi saat...
00:14:55

YKP, ortak yurdun yeniden birleşmesi için ortak mücadele çağrısı yaptı

Yeni Kıbrıs Partisi, bugün, 12 Şubat, Çarşamba günü sabah saat 10:00’de YKP Genel Merkezi’nde Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı TC’nin tavırları, Kırımlaştırılma, Hataylaştırılma,...

2020 Asgari ücreti ne oldu?

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2020 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş...

Savaş hazırlıklarına hayır, barış için mücadele zamanı

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendirdi, “barış için mücadele zamanı” dedi. Açıklama şöyle: Doğu Akdeniz’de bir süredir gerginlik sürekli olarak artmaktadır. Savaş...

YKP’nin de katıldığı, Avrupa Sol Partisi 6. Kongresi gerçekleşti

YKP’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin 13-15 Aralık tarihleri arasında Malaga yakınındaki İspanya şehri Benalmádena’da 6. Kongresi yapıldı. YKP Genel Sekreteri Murat...

(KHA) – Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, 2013’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmamaya karar verdiğini açıkladı.

14 Mayıs, Pazartesi günü 15 dakika süren halka sesleniş konuşması yapan Hristofyas, Kıbrıs sorununun çözülmemesi gerçeğinden hareketle ve pragmatik yaklaşımla gelecek aylarda belirli bir ilerleme olamayacağı sonucuna götürdüğünden yeniden aday olmamaya karar verdiğini söyledi.

Kıbrıs sorununda ilerleme sağlanmadığını ve gelecek aylarda müzakerelerde gelişmeler sağlanmayacağına inandığını ifade eden Hristofias, Kıbrıs sorununda ilerleme sağlanmamasından dolayı yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmamaya karar verdiğini söyledi.

Ancak Hristofias, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması ve adanın yeniden birleşmesine kadar mücadelesine devem edeceğini de söyledi.

Kıbrıs halkının haklarını savunmaya devam edeceğini ifade eden Hristofias, hükümetin seçimlere kadar yoğun çalışmalarına devam edeceğini de belirtti ve seçilecek olan yeni Cumhurbaşkanı’nın adil bir toplum ve Kıbrıs sorununa doğru bir çözüm bulunması için çalışacağını diledi.

Hristofias, seçim kampanyası sırasında Kıbrıs sorununa bir çözümün bulunmamsı durumunda kendisinin tekrar aday olmayacağını açıkladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı “amacım ve dileğim Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması ve vatanımın tekrar birleşmesidir” dedi.

Kıbrıs halkının 2008 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisine oy verdiğine işaret eden Hristofias, 2008 yılından beri Kıbrıs sorunuyla ilgili girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Demetris Hristofias, 2008 yılının Kıbrıs Rum tarafı için kritik bir dönem olduğunu çünkü uluslar arası topluluğun, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasına karşı olduğu yanlış izlenimi içinde olduğunu, seçildikten sonra kurulan yeni hükümetle Kıbrıs Rum tarafının uluslar arası toplum nezdinde oluşan yanlış imajı değişmek için çalıştığını belirterek: “8 Temmuz anlaşmasıyla doğrudan müzakerelerin başlamasını başardık” dedi.

Doğrudan müzakerelerin anlaşılan bir temelde yapıldığını ifade eden Hristofias, müzakerelerin tek egemenliği, tek uluslararası kimliği ve tek vatandaşlığı olan iki toplumlu, iki bölgeli bir federal çözümün temelinde yapılması üzerinde mutabakat sağlandığını söyledi.

Hristofias, Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecinin Kıbrıslılara ait bir süreç olacağı üzerinde de uzlaşma olduğunu belirtti.

Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorunundaki prensiplerine bağlı kalmaya devam ettiğini vurgulayan Hristofias, Kıbrıs Türk ve Türk tarafının tepkilerine işaret etti.

Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Ankara’nın ellinde olduğunu ifade eden Hristofias, Türkiye’nin Kıbrıs sorunundaki uzlaşmaz davranışının değişmediğini ve müzakere sürecine yardımcı olmadığını da belirtti.

Hristofias, Kıbrıs Rum tarafının Ankara’nın olumsuz davranışına rağmen iyi niyetle çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Hristofias, Kıbrıs hükümetinin çalışmalardan dolayı “Avrupa Birliği ve AB ülkeleri, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB Dönem Başkanlığı ve doğal gaz gibi kritik konularda Kıbrıs’a destek verdiler” dedi.

Kıbrıs hükümetinin komşu ülkelerle ilişkilerini güçlendiğini ve bölgede barışın ve istikrarın sağlanması amacıyla ortak çalışmalarda bulunduğunu ifade eden Hristofias, “Kıbrıs uluslar arası alanda güçlüdür” dedi.

Doğrundan müzakerelerdeki bugünkü duruma da değinen Demetris Hristofias, “maalesef bugünkü durum iyimserlik yaratmıyor. Müzakerelere nasıl devam edileceği konusunda ortak bir karara varmayı bekliyoruz” dedi.

Hristofias, Türkiye ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Derviş Eroğlu’nun sözde “B plan»nını uygulamak istediklerini ve uzlaşmaz davranışlarına devam ettikleri sürece müzakerelere “devam edilip edilmeyeceğini bekliyoruz” dedi.

Hristofias, Pazartesi günü AKEL Merkez Komitesinin oturumuna katıldığını ve cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağı kararı hakkında AKEL üyelerini bilgilendirdiğini açıkladı.

Hristofias, aday olmama kararı hakkında Bakanlar Kurulunu bilgilendirdiğini de söyledi.

Hristofias gelecek aylarda Kıbrıs halkına iç yönetimle ilgili sesleneceğini de açıkladı.

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Yaklaşımlar

Evde kapalı günler – Ulus Irkad

Bir anda gündem nasıl da değişti… Geçen ay Suriye’de İdlib’deki olaylar, göçmenlerin Batı’ya yürüşlerini tartışırken şimdi de tek konumuz Korona virüs oldu ama bana...

Çözüm – Kemal Güçveren

Bu tatsız günleri yaşarken yeniden düşünmemiz ve düşlerimizi hatırlamamız gerekir. Bu bulaşıcı hastalık Koronavirüs ortaya çıkalı, Dünya, goronası dağılmış araba gibi oldu ne itsen...

Dünyanın ve ülkemizin geldiği hal ve ne yapmak lazım – Ulus Irkad

Üç haftadır eve kapandık. Şimdiye kadar pek karşılaşmadığımız bir salgın var ve öncelikle kendi sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Elbette kendi sağlığımızı korurken aslında birlikte yaşadığımız...

Korona virüsün felaketinin ekonomik ve politik etkileri – Halil Paşa

ÇÖZÜM VE BARIŞ KARŞITLARI KAZANDI Koronavirüs felaketinin dünyada ve adamızda hızla yayılarak derinleştiği bu günlerde daha kötü sonuçlara hazırlıklı olmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Böyle bir...

Korona virüs kafalarımızı karıştırdı – Alpay Durduran

İnsanlık yeniden derin sorunları tartışmaya açtı. Bazıları konunun temeline girdi. Sol politikalar hızlı zenginleşme yarışında kapitalist politikalara yenilmiş dedi idi ya şimdi o yarışı...