Downer: Green Tree’de özlü konularda bir anlaşmayı hedefliyoruz

Yeni Kıbrıs Partisi

Maraş’ta provokasyona hayır!

YKP, BKP, KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, DEV-İŞ, Mağusa İnisiyatifi, Sol Hareket,  Hayata Dokun Hareketi açıklama yaparak “tüm demokrasi ve barış güçlerini 15 Şubat Cumartesi saat...
00:14:55

YKP, ortak yurdun yeniden birleşmesi için ortak mücadele çağrısı yaptı

Yeni Kıbrıs Partisi, bugün, 12 Şubat, Çarşamba günü sabah saat 10:00’de YKP Genel Merkezi’nde Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı TC’nin tavırları, Kırımlaştırılma, Hataylaştırılma,...

2020 Asgari ücreti ne oldu?

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2020 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş...

Savaş hazırlıklarına hayır, barış için mücadele zamanı

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendirdi, “barış için mücadele zamanı” dedi. Açıklama şöyle: Doğu Akdeniz’de bir süredir gerginlik sürekli olarak artmaktadır. Savaş...

YKP’nin de katıldığı, Avrupa Sol Partisi 6. Kongresi gerçekleşti

YKP’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin 13-15 Aralık tarihleri arasında Malaga yakınındaki İspanya şehri Benalmádena’da 6. Kongresi yapıldı. YKP Genel Sekreteri Murat...

(KHA)  BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer, Birleşmiş Milletlerin bu ay sonunda Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk taraflarının Kıbrıs sorunundaki özlü konularda bir anlaşmaya kenetlenmesini hedeflediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas ve Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Derviş Eroğlu’nun dünkü toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Downer, herhangi bir anlaşma olmaması halinde bunun tam bir çıkmaza neden olacağını ve Genel Sekreterin bundan sonraki adımları düşünmesi ve liderlerle görüşmesi gerekeceğini belirtti.

Downer, dünkü toplantıda liderlerin “Gren Tree 2 görüşmelerine, Gren Tree 1’den bu yana sağlanan gelişmelere ve Birleşmiş Milletlerin Gren Tree 2 ile beklentilerine, bugünden itibaren Gren Tree 2’ye kadar ve Gree Tree 2 sonuna kadar yapılması gereken çalışmalara odaklandıklarını bildirdi.

İki lider Ekim ayı sonunda Genel Sekreterle birlikte Gren Tree’de bir görüşme yapmışlardı. Liderlerle Genel Sekreterin 22-24 Ocak tarihleri arasında yeniden bir aya gelmeleri planlanıyor.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer, Gren Tree’deki ikinci toplantıya kadar yapılması gereken birçok iş olduğunu, liderlerin Pazartesi günü yeniden görüşeceklerini duyurdu.

Downer, “Sonra iki tarafla gelecek hafta içerisinde başka görüşmeler de yapacağız. Önümüzde birkaç yoğun hafta bulunuyor, bunu bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Green Tree’de üçüncü bir görüşme olup olmayacağı sorusuna Alexander Downer, “Green Tree 3 için bir plan yok. Burada plan liderleri Green Tree 2’ye kadar özlü konularda görüş birliğine getirmektir. Tabii ki bazı özlü konularda anlaşma vardır ancak yönetim ve güç birliği, mülkiyet, toprak, vatandaşlık alanlarındaki bazı özlü konular da askıdadır” yanıtını verdi.

Green Tree 2’nin sonunda bu konularda söyleyebilecek daha fazla olumlu şey olabileceğini ümit ettiğini belirten Downer, “Açıkçası, bütün bu görüş birliğine varılmış bölümlerde bazı ana unsurlar vardır. Ancak bazı durumlarda daha yapılması gereken çok şey vardır ve biz gerçekten Green Tree 2’nin sonunda neler yapıldığını görmek istiyoruz” dedi.

Bir soruyu yanıtlayan Alexander Downer, özlü konulardan bir anlaşmaya varılması halinde bu bir anlaşmanın açık fikrini vereceğine dikkati çekti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer şöyle devam etti:

“Bu zamanın işleyişi değil, siyasetin ve karar alma işleyişidir. Uzlaşma bulabilirler mi bulamazlar mı? Bu kadar basittir. Bunun için zamana mı ihtiyacınız var? Güzel. Teoride mutlaka bunun için çok zamana ihtiyacını yoktur. Uzlaşmayı yapmanız gerekir. Hangi uzlaşma sağlanacak, nasıl yapılacak tüm bunların çözülmesi gerekmektedir.”

“Birçok ayrıntıyı doldurmalısınız. Şekil üzerinde anlaştığınızda, ayrıntıları doldurmak uzun zaman almaz. Şekil üzerinde anlaşamazsanız ayrıntı anlamsızdır.”

“Bir gemi yapacaksanız öncelikle geminin şeklini çizmeniz gerekmektedir. Sadece oraya gidip yapmaya başlar ve bir gemiye benzeyeceğini ve yüzebileceğini ümit etmezsiniz.”

Downer bir başka soru üzerine, tarafların bir anlaşmayla ilgili görüşlerini belirten ve bir anlaşmanın nasıl olabileceğini gösteren taslak belgeler hazırladıklarını, kendileriyle bazı görüşmeler yapmakta olduklarını, birkaç gün içerisinde belli bir noktada bu belgelerin değiş tokuş edileceğini bildirdi.

Bu belgelerin özlü konularla ilgili olup olmadığına ilişkin soruya Alexander Downer, olumlu yanıt verdi ve “Bu yapıcı bir çalışmadır. Bunlar bir anlaşmanın nasıl olabileceğinin ana hatlarıdır” dedi.

Ocak sonunda bir anlaşma olmaması ve Gren Tree 3 için de plan bulunmaması durumunda ne olacağı sorusuna da Downer, bir anlaşma olmaması halinde çıkmaza girileceğini ve Genel Sekreterin gelecek adımların ne olabileceğini düşünmesi ve bu koşulları liderler görüşmesi gerekeceğini kaydetti.

Bunun iki liderin bir ilerleme için son şansı olması halinde ne olacağı sorusuna da Alexander Downer şöyle dedi:

“Bu süreç ilerlemeye değil oluşuma bahse konudur ve uzun bir süreçtir. Üç buçuk yıldan fazladır birçok şeye karar verilmiştir ve daha çözülmesi gereken bazı uyuşmazlıklar vardır. Açıkçası liderlerin bu yakınlaşmaları elde etmeleri için çok çalışmaları gerekmektedir.”

“Bekleyip görmeliyiz. Bu aşamada ne olacağını gerçekten bilemem. Ancak beklemekte olan özlü konularda yakınlaşma elde etmemeleri durumunda bir çıkmaz olacağı açıktır.”

 

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -

Yaklaşımlar

Evde kapalı günler – Ulus Irkad

Bir anda gündem nasıl da değişti… Geçen ay Suriye’de İdlib’deki olaylar, göçmenlerin Batı’ya yürüşlerini tartışırken şimdi de tek konumuz Korona virüs oldu ama bana...

Çözüm – Kemal Güçveren

Bu tatsız günleri yaşarken yeniden düşünmemiz ve düşlerimizi hatırlamamız gerekir. Bu bulaşıcı hastalık Koronavirüs ortaya çıkalı, Dünya, goronası dağılmış araba gibi oldu ne itsen...

Dünyanın ve ülkemizin geldiği hal ve ne yapmak lazım – Ulus Irkad

Üç haftadır eve kapandık. Şimdiye kadar pek karşılaşmadığımız bir salgın var ve öncelikle kendi sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Elbette kendi sağlığımızı korurken aslında birlikte yaşadığımız...

Korona virüsün felaketinin ekonomik ve politik etkileri – Halil Paşa

ÇÖZÜM VE BARIŞ KARŞITLARI KAZANDI Koronavirüs felaketinin dünyada ve adamızda hızla yayılarak derinleştiği bu günlerde daha kötü sonuçlara hazırlıklı olmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Böyle bir...

Korona virüs kafalarımızı karıştırdı – Alpay Durduran

İnsanlık yeniden derin sorunları tartışmaya açtı. Bazıları konunun temeline girdi. Sol politikalar hızlı zenginleşme yarışında kapitalist politikalara yenilmiş dedi idi ya şimdi o yarışı...