EKO – GÜN 16 EKİM’DE

Yeni Kıbrıs Partisi

Maraş’ta provokasyona hayır!

YKP, BKP, KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, DEV-İŞ, Mağusa İnisiyatifi, Sol Hareket,  Hayata Dokun Hareketi açıklama yaparak “tüm demokrasi ve barış güçlerini 15 Şubat Cumartesi saat...
00:14:55

YKP, ortak yurdun yeniden birleşmesi için ortak mücadele çağrısı yaptı

Yeni Kıbrıs Partisi, bugün, 12 Şubat, Çarşamba günü sabah saat 10:00’de YKP Genel Merkezi’nde Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı TC’nin tavırları, Kırımlaştırılma, Hataylaştırılma,...

2020 Asgari ücreti ne oldu?

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2020 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş...

Savaş hazırlıklarına hayır, barış için mücadele zamanı

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendirdi, “barış için mücadele zamanı” dedi. Açıklama şöyle: Doğu Akdeniz’de bir süredir gerginlik sürekli olarak artmaktadır. Savaş...

YKP’nin de katıldığı, Avrupa Sol Partisi 6. Kongresi gerçekleşti

YKP’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin 13-15 Aralık tarihleri arasında Malaga yakınındaki İspanya şehri Benalmádena’da 6. Kongresi yapıldı. YKP Genel Sekreteri Murat...

(T.A.K): Büyükkonuk Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen “Eko – Gün”, bu yıl 16 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek.

“Gelin Köyün Tadını Birlikte Çıkaralım” sloganıyla 2007 yılından bu yana her yıl düzenlenen Eko -Gün’de gelenek ve görenekler ile geleneksel lezzetler belirli bir standart ve hijyen anlayışıyla ziyaretçilere sunulacak.

Bu yıl 9.’su Eko – Gün ile ilgili bilgi vermek amacıyla bugün bir basın toplantısı düzenlendi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nde yer alan basın toplantısında Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen, belediyenin Eko Turizm Danışmanı Zekai Altan ile Belediye Meclis Üyesi Mehmet Dursun birer konuşma yaptı.

 

SEZEN: “EKO – GÜN BİR KIRSAL KALKINMA MODELİ”

Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen, eko turizm faaliyetleri çerçevesinde bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek olan eko – günün 16 Ekim’de gerçekleştirileceğini söyledi.

Eko – gün etkinliği ile amaçlarının; unutulmaya yüz tutmuş kültürü ve ev yapımı ürünleri halkla buluşturmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade eden Sezen, 2007’den bu yana çok yol kat ettiklerini, etkinliğe Kıbrıs’ın çeşitli yerlerinden katılım olmasının kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.

Sezen, halkın kendi kültürünü Büyükkonuk’ta bulabilmesinin hazzını yaşamasının ve Büyükkonuk’un uzun zamandır bir birini görmeyen kişilerin buluşma yeri olmasının ise özel bir önemi olduğunu kaydetti.

Sezen, kırsal kalkınma modeli olan eko turizmin aile bütçesine katkı sağlamasından duyulan memnuniyeti görmenin kendilerini memnun ettiğini de ifade etti ve kurulan stantlarla insanların aile bütçelerine katkı sağlamasının, hedeflerine ulaştığını gösterdiğini belirtti.

Gün dolayısıyla Gıda Mühendisleri Odası’nın hijyen ve gıda üretimi konusunda seminerler ve kurslar vereceğini de kaydeden Sezen, ekonomik gücü az insanlara katma değer ve ziyaretçilere de güvenli alışveriş imkanı sunulacağını söyledi.

Standartlara, fiyat politikasına ve hijyene, gıda mühendisleri ile birlikte hareket ederek hassasiyet gösterdiklerini belirten Sezen, üretilen ürünlerin el yapımı olmasının, hijyen ve gerekli standardı karışılmasının olmazsa olmazları olduğunu belirtti.

Ürün satışlarında kağıt kartuş kullanıldığını da kaydeden Sezen, ziyaretçileri “ticari müşteri” değil, misafir olarak gördüklerini kaydetti.

 

ALTAN

Eko Turizm Danışmanı Zekai Altan da, eko turizm ve eko – gün ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Organizasyon ile ilgili kararların katılımcılık ve titizlikle ele alındığını söyleyen Altan, bunun meyvelerini aldıklarını ifade etti.

Eko – gün kapsamında bu yıl ikincisini düzenleyecekleri “Eko Turizm ve Çevre Bilinci” sempozyumunda “çok değerli” konukların olacağını söyleyen Altan, sempozyumdaki konuşmacılarla ilgili bilgiler verdi.

“Eko – sokak” yaratmayı da çalışmalarına bu yıl kattıklarını söyleyen Altan, sözkonusu “eko – sokağın” ciddi bir örnek olacağını ve belirli bir program dahilinde her yıl bir sokağın “eko – sokak” haline getirileceğini anlattı.

Gün boyunca eğlencelerin süreceğini ifade eden Altan, grupların performanslarını sergileyeceğini ve stantlarda yaklaşık 200 çeşit ürünün satışının yapılacağını söyledi. Altan, en temiz standa ödül verileceğini de kaydetti.

Zekai Altan, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle bazı ürünlerin satışına izin verilmediğini, fiyatlar, ürün kalitesi, hijyen yanında ürünlerin tamamen el yapımı olmasına ve hiçbir kimyasal içermemesine de çok önem verdiklerini vurguladı.

Altan, bölge tanıtımına katkı sağlamak için stant kurma hakkının öncelikli olarak Büyükkonuk ve çevre köylere verildiğini, burada üretilmeyen ürünler olması halinde bölge dışındaki kişilere stant kurma izni verildiğini de anlattı.

Zekai Altan, bazı tarihi yerlerin de temizlenerek ve düzenlenerek tarih ve kültür mirası olarak hayata geçirileceğini de kaydetti.

 

DURSUN

Belediye Meclis Üyesi Mehmet Dursun da, imkansızlıklar içinde büyük işler başardıklarına dikkat çekerek, herkesi eko – güne davet etti.

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -

Yaklaşımlar

Evde kapalı günler – Ulus Irkad

Bir anda gündem nasıl da değişti… Geçen ay Suriye’de İdlib’deki olaylar, göçmenlerin Batı’ya yürüşlerini tartışırken şimdi de tek konumuz Korona virüs oldu ama bana...

Çözüm – Kemal Güçveren

Bu tatsız günleri yaşarken yeniden düşünmemiz ve düşlerimizi hatırlamamız gerekir. Bu bulaşıcı hastalık Koronavirüs ortaya çıkalı, Dünya, goronası dağılmış araba gibi oldu ne itsen...

Dünyanın ve ülkemizin geldiği hal ve ne yapmak lazım – Ulus Irkad

Üç haftadır eve kapandık. Şimdiye kadar pek karşılaşmadığımız bir salgın var ve öncelikle kendi sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Elbette kendi sağlığımızı korurken aslında birlikte yaşadığımız...

Korona virüsün felaketinin ekonomik ve politik etkileri – Halil Paşa

ÇÖZÜM VE BARIŞ KARŞITLARI KAZANDI Koronavirüs felaketinin dünyada ve adamızda hızla yayılarak derinleştiği bu günlerde daha kötü sonuçlara hazırlıklı olmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Böyle bir...

Korona virüs kafalarımızı karıştırdı – Alpay Durduran

İnsanlık yeniden derin sorunları tartışmaya açtı. Bazıları konunun temeline girdi. Sol politikalar hızlı zenginleşme yarışında kapitalist politikalara yenilmiş dedi idi ya şimdi o yarışı...