Antoniadu: Doğal gazın izlerine rastlandı ancak henüz esas tortuya ulaşılmadı

Yeni Kıbrıs Partisi

Maraş’ta provokasyona hayır!

YKP, BKP, KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, DEV-İŞ, Mağusa İnisiyatifi, Sol Hareket,  Hayata Dokun Hareketi açıklama yaparak “tüm demokrasi ve barış güçlerini 15 Şubat Cumartesi saat...
00:14:55

YKP, ortak yurdun yeniden birleşmesi için ortak mücadele çağrısı yaptı

Yeni Kıbrıs Partisi, bugün, 12 Şubat, Çarşamba günü sabah saat 10:00’de YKP Genel Merkezi’nde Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı TC’nin tavırları, Kırımlaştırılma, Hataylaştırılma,...

2020 Asgari ücreti ne oldu?

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2020 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş...

Savaş hazırlıklarına hayır, barış için mücadele zamanı

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendirdi, “barış için mücadele zamanı” dedi. Açıklama şöyle: Doğu Akdeniz’de bir süredir gerginlik sürekli olarak artmaktadır. Savaş...

YKP’nin de katıldığı, Avrupa Sol Partisi 6. Kongresi gerçekleşti

YKP’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin 13-15 Aralık tarihleri arasında Malaga yakınındaki İspanya şehri Benalmádena’da 6. Kongresi yapıldı. YKP Genel Sekreteri Murat...

(KHA) Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Antoniadu, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki Blok 12’de yapılan araştırma sondajında doğal gazın izlerine rastlandığını, ancak bunun beklenen derinlikteki doğal gaz tortuları olmadığını söyledi.

Perşembe günü gazetecilere açıklamalarda bulunan Antoniadu, doğal gaz tortularının, deniz yatağının 4,000 metre aşağısında bulunmasının beklendiğini, şu ana kadar sondajın 2,200 metreye ulaştığını bildirdi.

“Derinde, bazı yerlerde araştırma sondajlarında doğal gaz bulundu” diyen Bakan, tortuların 2,200 metrede bulunmasının beklenmediğini, hedefin deniz yatağının 4,000 metre aşağısı olduğunu anlattı.

Antoniadu, büyük bir olasılık bulunduğunu ancak emin olunmadığını, 18 Eylül’de başlayan sondajın üzerinde 73 gün geçtikten sonra, yani Aralık başına kadar, doğal gaz tortuları olup olmadığını belirleyecek ilk sesi alana kadar teknik sorunlar yaşanmayacağının öngörüldüğünü ifade etti.

Praksula Antoniadu, doğal gaz tortularının bulunması halinde, tortuların kapsamını ve bileşimini saptayacak iki ön değerlendirme sondajının yapılacağını ifade etti.

Aynı zamanda, doğal gaz tortularının araştırılması yolu, bunun yanında kalan Kıbrıs açıklarındaki bloklarına ikinci tur izin verilmesinin görüşülmekte olduğunu açıklayan Bakan, günlük Fileleftheros gazetesinde sondaj sırasında gaz kabarcıklarının oluştuğu ve tuz tespit edildiği haberiyle ilgili olarak sondaj çalışmaları yapılırken deniz yatağındaki temel zeminin değiştiğini söyledi.

Bir başka soruyu yanıtlayan Antoniadu, İsrail şirketlerinin Kıbrıs’ta doğal gaz araştırmalarına katılmaya ilgilerinin olduğunu doğruladı, bunun değerlendirilmekte olduğunu kaydetti.

Sondaj sırasında gaz kabarcıklarının keşfedilmesi konusunda da Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı, doğal gaz izlerine rastlandığının doğru olduğunu belirtti.

Avrupa Parlamentosu’nda, Türkiye’nin AB müzakere sürecinin görüşüldüğü sırada ve kullanılan ifadelerde, Türkiye’nin AB müzakere sürecinde enerji faslının açılmasına taraf olduğuna yönelik bir başka soruya da Antoniadu, Kıbrıs’ın, Deniz Hukuku anlaşmasından kaynaklanan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygı göstermekle yükümlü olan Türkiye’nin Aralık 2010 AB Genel İlişkiler Konseyi kararlarına saygı göstermesine sağlayacak bu faslın açılmasından büyük mutluluk duyacağını kaydetti.

Avrupa Parlamentosu’ndaki tartışmalar sırasında Liberal Demokrat Milletvekili Graham Watson’un bu konudaki görüşlerine değinen Antoniadu, bazen politikacılar yaptıkları bazı açıklamalarda olumlu ifadeler kullanabileceklerini söyledi.

“Benim açıklamalarımda, karşı tarafın da olumlu hareket etmesine meydan okumak amacıyla olumlu bir ifade vardı” diyen Bakan, Türkiye’nin Kıbrıs’ın egemenlik haklarına saygı göstermesi gerektiğini tekrarladı; Türkiye’nin bunu yapması halinde enerji faslının açılmasının yolunu açacağına dikkati çekti.

Praksula Antoniadu, “Ve eğer biz hepimiz ileriye giden yolu görüyorsak ve Kıbrıs’ta doğal gaz aramada geç kalmazsak, yeterince şanslıysak, bütün Kıbrıslılar ve bölgedeki ülkeler için yeni beklentilerin yolunu açabiliriz” şeklinde konuştu.

1974’ten bu yana askeri güçleri Kıbrıs’ın kuzeyini işgal altında tutan Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımıyor.

Sondaj çalışmaları, Houston merkezli Noble Energy şirketi tarafından Kıbrıs’ın güneydoğu açıklarında yürütülüyor.

Lefkoşa’nın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde doğal gaz ve petrol araştırmaya başlama kararından sonra Ankara Doğu Akdeniz’e savaş gemilerini göndermişti.

Kıbrıs’ın işgal altındaki bölgesinde bulunan Kıbrıs Türk rejimiyle kıta sahanlığı olarak adlandırılan bölgeyle ilgili bir anlaşma imzalamıştı.

Kıbrıs hükümeti Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne Türkiye’nin tutumunu protesto etmiş, doğal kaynakları araştırması yapmanın bir egemenlik hakkı olduğunu belirtmiş, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin olası doğal kaynaklardan faydalanacaklarını ifade etmişti.

Kıbrıs Mısır ve İsrail’le Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde doğal gaz ve petrol kaynakları araştırmak amacıyla sınır belirleme anlaşması imzalamıştı. Benzeri bir anlaşma da Lübnan’da yapılmıştı. Lübnan Parlamento henüz bu anlaşmayı onaylamadı.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki üyelik müzakereleri durma noktasına geldi, son 12 ayda hiçbir yeni müzakere faslı açılmadı.

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -

Yaklaşımlar

Evde kapalı günler – Ulus Irkad

Bir anda gündem nasıl da değişti… Geçen ay Suriye’de İdlib’deki olaylar, göçmenlerin Batı’ya yürüşlerini tartışırken şimdi de tek konumuz Korona virüs oldu ama bana...

Çözüm – Kemal Güçveren

Bu tatsız günleri yaşarken yeniden düşünmemiz ve düşlerimizi hatırlamamız gerekir. Bu bulaşıcı hastalık Koronavirüs ortaya çıkalı, Dünya, goronası dağılmış araba gibi oldu ne itsen...

Dünyanın ve ülkemizin geldiği hal ve ne yapmak lazım – Ulus Irkad

Üç haftadır eve kapandık. Şimdiye kadar pek karşılaşmadığımız bir salgın var ve öncelikle kendi sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Elbette kendi sağlığımızı korurken aslında birlikte yaşadığımız...

Korona virüsün felaketinin ekonomik ve politik etkileri – Halil Paşa

ÇÖZÜM VE BARIŞ KARŞITLARI KAZANDI Koronavirüs felaketinin dünyada ve adamızda hızla yayılarak derinleştiği bu günlerde daha kötü sonuçlara hazırlıklı olmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Böyle bir...

Korona virüs kafalarımızı karıştırdı – Alpay Durduran

İnsanlık yeniden derin sorunları tartışmaya açtı. Bazıları konunun temeline girdi. Sol politikalar hızlı zenginleşme yarışında kapitalist politikalara yenilmiş dedi idi ya şimdi o yarışı...