BÜYÜK KAÇGUN – Alpay Durduran

Yeni Kıbrıs Partisi

Maraş’ta provokasyona hayır!

YKP, BKP, KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, DEV-İŞ, Mağusa İnisiyatifi, Sol Hareket,  Hayata Dokun Hareketi açıklama yaparak “tüm demokrasi ve barış güçlerini 15 Şubat Cumartesi saat...
00:14:55

YKP, ortak yurdun yeniden birleşmesi için ortak mücadele çağrısı yaptı

Yeni Kıbrıs Partisi, bugün, 12 Şubat, Çarşamba günü sabah saat 10:00’de YKP Genel Merkezi’nde Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı TC’nin tavırları, Kırımlaştırılma, Hataylaştırılma,...

2020 Asgari ücreti ne oldu?

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2020 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş...

Savaş hazırlıklarına hayır, barış için mücadele zamanı

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Akdeniz’deki son gelişmeleri değerlendirdi, “barış için mücadele zamanı” dedi. Açıklama şöyle: Doğu Akdeniz’de bir süredir gerginlik sürekli olarak artmaktadır. Savaş...

YKP’nin de katıldığı, Avrupa Sol Partisi 6. Kongresi gerçekleşti

YKP’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi’nin 13-15 Aralık tarihleri arasında Malaga yakınındaki İspanya şehri Benalmádena’da 6. Kongresi yapıldı. YKP Genel Sekreteri Murat...

Osmanlı hayranlığı giderek azıyor. Halbuki Osmanlı’nın kim olduğunu idrak edebilmiş değiliz. Her beş on yılda bir yönetimimiz beynimizi silip baştan yüklemeye gayret ettiği için öğrendiklerimizi de hemen unutup onlardan sonuç çıkaramamaktayız.

İşin aslı Osmanlı’nın bir aşiretten çıkma aşiret reisinin sahip olduğu zamanın devleti olduğudur. Hiçbir zaman kendini Türk saymadığı halde Batılılar onu Türk devleti diye andıkları için zamanının sonunda Türk devleti yapılmıştır.

Örneğin Prof. Mustafa Akdağ adlı tarihçinin yazdığı ve dünya çağında ün yapan kitabında ekonomi diye göçebe aşiretinin yerleşik ve zamanının en uygar kesimlerinden olan Anadolu toplumunun içinde kendine yer açışını anlatmakta ama zahmet edip de çoğunluk olan yerleşiklerin tarihini aklına getirmemektedir. Türkiye tarihini sadece göçebe Türklerin tarihine indirgemek ancak beynine müdahale edilmiş insanlar tarafından yapılabilir ve öyle de yapıldı.

Mustafa Akdağ bir az düşünse Venedik, Ceneviz, İngiltere, Fransa ve Toskana gibi devletlerin Osmanlı mülkünde (ülkesinde diyemeyiz çünkü o zamanın kafasına göre oraları mülk-ü şahanedir) elçilik, konsolosluk ve ticarethane açmak için bastırırken başında Türk aşiret reisinin çöreklendiği hadım ve devşirmeler yönetiminin neden karşılık olarak mal satmak için üretimi teşvik etmeye çalışmadığını ve olanı olsun yabancılara iyi fiyatla satmaya çalışmadığını sorgular ve kitabında bunu da ele almak için her halde zamanın muhaliflerinin izlerini arardı.

Padişahın ekonomik sefalete rağmen savaş ile ganimet, fidye ve savaş tehdidi ile korumalık muhafızlık yoluyla geçinmeyi tercih ettiğini tarih bangır, bangır anlatmaktadır ama Türkleştirme çalışmaları sırasında bunun zamana ait bir olgu olduğu iddia edilerek geçiştirilmektedir. Ganimetin bir hak olduğunu hepsinin de kabul ettiğinin üzerinden zaman geçmiş olmadığında bile başka devletler savaşa ara verilir verilmez ekonomik kazançlara yönelirlerken Osmanlı padişahı zarara kapanan savaşlarla diretmekte ve insan ve ekonomik kaynakları tüketmekte idi.

Kısaca Muhteşem Yüzyıl diye adlandırılan Kanuni devrinde bile Evliya Çelebi’nin “diyar-ı küffarı gezdim mamureler gördüm, diyar-ı islamı gezdim viraneler gördüm” diye yazdığını hatırlayalım. Nasıl olur da tarihçiler bu gerçeği didiklemezler ve savaş kazanabildikçe etrafa saldıran ve halkını düşünmediği için bir süre sonra savaşlara yete3cek parayı bulamayıp dünyada savaş kaybetme rekoru kıran Osmanlının hayranlığını yaşatırlar?

Haçova meydan savaşını nasıl kazandığını kendi de anlayamayan çoğu Osmanlı yazarları barış antlaşmasının gecikmemesi ve hazır galip sayılırken yapılmasını savunanları övmekte ve artık savaşın masrafının karşılanamamakta olduğunu belirtmektedirler. Gene de yönetim savaşı bırakıp ekonomiye önem vermeyi ve kendi kafasının anlayacağı dille söylersek refah için çalışmayı düşünememektedir.

Halkın refahının artmaması halinde başına bela olan Çarlık ile savaşamayacağını, ödeyemediği askerlerin ve savaş açıp da ganimetle beslenmelerine fırsat yaratamadığı tımarlı sipahilerinin sıvışıp eşkıyalığa başladığını ve onların zulmünden padişahtan sadece reayaya dokunmayın fermanı alabilen ahaliden de çift bozanlar çoğaldığını ve Celali isyanlarının her tarafı tuttuğunu yazıyorlar ama nedenini ellemiyorlar. İşi kavrayacak kültürü olmayan devşirme ve hadım yöneticiler sınıf mı oluşturacaktı? Hayır. Yarınları mı vardı? Hayır? Padişah izin verirse  yaşayacak yoksa öleceklerdi. Onun için çare düşünemediler, bulamadılar  uygulayamadılar değil.

Bizim şimdiki halimiz de öyle. Üretim araçlarını yoğun şekilde istismar etme kabiliyeti kanıtlanmış olan kapitalist görüş açısıyla bugünün ekonomik sorunlarını ele alanlar da çoğaldı ama onlara inat kendileri gibi düşündüğünü sandıkları Türkiye hükümetleri ve onlar zoruyla seçim kazanan UBP, DP, ÖRP ve sair afişe kapitalistler ile sonrada çağdaşlaşma adıyla kapitalistleşip hükümetlere güren CTP, TKP, BDH, TDP gibi soldan kaçanlara rağmen neden hala ihracatı devlet desteği olmadan yapılamayacak kadar pahalıya mal olan süt ve süt mamullerini hala teşvik ettiklerini anlamlandıramamaktadırlar.

Ezberlenebilecek nereye olursa uyabilecek bir reçete yoktur. Olsa hepsi de ayni şeyi söylediği halde dinletecek birini bulamamaktadırlar. Bunu olsun idrak edip de neden bizi dinlemiyorlar diye tasa edebilirlerdi ama hepsi de popülist yaklaşımların kurbanı bunlar deyip kafayı kaldırmıyorlar. Onun için solcu değiller sağcı olduklarını da itiraf edemez oldular.

Soru bellidir. Süte zam yaptın hellim pahalanır, ihracatına en kısa zamanda son vermek için program yapmaktan başka çaren kalmaz. Eleştirirler ama kapitalist yol budur deyip de UBP ve benzerleri olan CTP ve DP’ye karşı çı8karlar mı? TC ile imzalanan paketler 1981’den beri sübvansiyon yani devlet desteği sadece kısa bir süre için kabul edilebilir; hemen o üretim dalından kaçış programı yapılmalı ve sübvansiyon kesilmelidir der. Ekonomistler de paketi destekler ama içeriğini desteklediklerini göstermezler. İçlerinden biri başbakanlık müsteşarlığına kadar tırmandı ama gayretini görmedik.

Bu arkadaşlar yalancı mı yoksa korkunun toplumda yarattığı paranoyalar nedeniyle beyinlerinde arıza olup boşluklar mı oluştu.  Bilinen gerçektir ki korkunun egemen olduğu toplumlarda kişiler bazı şeyleri düşünürlerse başlarını belaya sokacak kanaatlere saplanıp büyüklerine karşı çıkacakları için o bilgileri kafalarından silerler ve göstersen de görmezler.

Siz istediğiniz kadar şaşın arkadaşlarımızın bazıları gerçeğe yüreklerini kapamışlardır. Kur’an’da “onların kalpleri mühürlüdür, ne yapsan görmelerini sağlayamazsın” diye Muhammet teselli edilir. Bunlar için de ben teselli ararım ama kişisel menfaat dolayısıyla görmeyenler de mutlaka vardır.

Paracı kapitalistler para politikasına bakmadan çare önerirse napsın bu Gıbrızlı? Kapanan dükkanlar, işten atılanlar, bitirilemeyen binalar, satılamayan ürünler ve geri giden ucuz işçiler ile kaç gün dönemi başladı. Portakal toplamaya işçi gelsin ama işsiz Gibri napsın Ha! Lampedusa çaresizlere çare örneği mi ?

 

- Advertisement -

More articles

1 YORUM

  1. Her insanın fikri olabilir. Ancak bu fikirler meşruiyetini başkalarının fikirlerinin karalayarak elde edebiliyorsa değerini kaybeder. İnsanlar fikirlerini ideolojisine kurban edip, ideolojisinin gösterdiği yolda yürüyebilmesini engellediği için önüne çıkan “ortada alenen duran bariz hakikatleri” zorlanarak ta olsa kenara itince mi düşünebiliyor olacak? Tırnaklarıyla kazıyarak çıkartabildiği, ortadaki inkar ettiği hakikatlerin yanında kırıntı gibi kalan hakikatlerin üzerine kabartma tozu dökünce mi düşünebiliyor olacak. İdeolojini müdafaa edebilmek için çaresiz olarak taktığın gözlüğünü çıkar da tarihe öyle bak!

    https://kidega.com/yazar/doganay-osman-ulusoy-178223

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -

Yaklaşımlar

Dünyanın ve ülkemizin geldiği hal ve ne yapmak lazım – Ulus Irkad

Üç haftadır eve kapandık. Şimdiye kadar pek karşılaşmadığımız bir salgın var ve öncelikle kendi sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Elbette kendi sağlığımızı korurken aslında birlikte yaşadığımız...

Korona virüsün felaketinin ekonomik ve politik etkileri – Halil Paşa

ÇÖZÜM VE BARIŞ KARŞITLARI KAZANDI Koronavirüs felaketinin dünyada ve adamızda hızla yayılarak derinleştiği bu günlerde daha kötü sonuçlara hazırlıklı olmamız gerektiği ortaya çıkıyor. Böyle bir...

Korona virüs kafalarımızı karıştırdı – Alpay Durduran

İnsanlık yeniden derin sorunları tartışmaya açtı. Bazıları konunun temeline girdi. Sol politikalar hızlı zenginleşme yarışında kapitalist politikalara yenilmiş dedi idi ya şimdi o yarışı...

Coronadan önce Coronadan sonra ve kktc – Rasıh Keskiner

Coronadan önce bazıları için ne güzeldi dünya.. Ne güzeldi yaşamak. Neoliberalizmin kendilerine sağladığı imkanlarla bir eli yağda bir eli balda doymadan yaşamak. Emekçilerin emeklerini...

Öğrencilere olanların düşündürdükleri – Alpay Durduran

Küçük ülkemizde önce denize nazır diploma hazır üniversiteleri kuruldu şikâyetleri duyuldu ama daha öncesinde benim meclisteki konuşmalarda DAÜ’nün kurulması için yüksek teknoloji okulunun adının...