KTÖS: “Türkiye’nin AB üyeliği, siyasi irademize saygıdan geçer”

0
119

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, yaptığı basın açıklamasıyla, Türkiye’nin AB üyeliği için ‘anahtarın’ Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine saygıdan geçtiğini söyledi. Açıklamanın tam metni şöyle:

“Türkiye’nin Avrupa Birliği yolundaki ilerlemesi Kıbrıslı Türkler’in 2004 yılında Annan Planı’na “evet” demeleri ile günümüze kadar ilerleyebilmişti.

Günümüzde ise Türkiye’nin AB süreci Kıbrıs sorunu nedeni ile durmuş durumdadır. AKP hükümetinin, Kıbrıs ile ilgili ortaya koyduğu siyaset samimiyetten uzaktır. Kıbrıslı Türkler’in “eveti” üzerine yatan AKP hükümeti bir yandan çözüm istediğini ortaya koyarken diğer yandan ise adamızın kuzeyi ile ilgili asimilasyon ve entegrasyon politikalarına devam etmesi bu samimiyetsizliği açığa çıkarmıştır. Nüfus aktarma, vatandaşlık dağıtma, AKP’ye yakın sermayeye adamızın kuzeyinin peşkeş çekilmesi, maaş ve ücretlerin düşürülmesi, emeklilerden vergi alınması, Kıbrıslı Türkler’in üretimden koparılıp, fakirleştirilmeleri, çözümsüzlüğe ve adanın kuzeyinin kolonileştirilmesine yönelik politikalardır. AKP hükümeti Türkiye’nin 1974’te neden adaya askeri müdahalede bulunduğunu unutmuş görünmektedir.

Kıbrıslı Türkler’in verdiği mücadele sayesinde, Kıbrıs’ta garantörlük görevi çerçevesinde bulunan Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bozulan anayasal nizamını ve toprak bütünlüğünü korumak için buradadır. Bu gerçeğin hatırlatılarak, Türkiye’nin altına imza koyduğu uluslar arası antlaşmalara saygı göstermesi tıkanan AB görüşmeleri yolunda  önemli bir adım olacaktır.

Kıbrıslı Türkler’in toplumsal varlığını yok sayan AKP hükümeti bilmelidir ki AB yolunda ilerlemek istiyorsa bunun anahtarı Kıbrıslı Türkler’in siyasi iradesine saygıdan geçmektedir. Çözüm konusunda adım atmayan, Kıbrıs Türk toplumunu yokoluşa sürükleyen politikaları dayatan AKP hükümeti bunun karşısında Kıbrıslı Türkler’i bulacaktır.

Yorumunuzu ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.