toplumsal muhalefetsendikal hareketEL-SEN, KIB-TEK’İN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞI ÇIKIŞINI SÜRDÜRÜYOR
yazarın tüm yazıları:

EL-SEN, KIB-TEK’İN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞI ÇIKIŞINI SÜRDÜRÜYOR

Yeniçağ podcastını dinleyin

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-SEN), kurumun tamamen veya kısmen özelleştirilmesine karşı olduğunu yineledi. Kamunun, kuruma olan borçlarını ödemesini isteyen EL-SEN, “çocukların geleceğinin karartılmasına seyirci kalmayacağını”, direnişini sürdüreceğini belirtti.

Sendika Başkanı Tuluy Kalyoncu yazılı açıklamasında, çalışanları ve halkı tedirgin eden hükümet yetkililerinin özelleştirme açıklamalarına, son zamanlarda Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi’nin de eklendiğini söyledi. Kalyoncu, tutarsız açıklamalar yapıldığını ve ne yapılacağının halktan gizlendiğini savunarak, çalışanların huzursuz edilmesine son verilmesini istedi.

Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Başbakanı ve çeşitli bakanlarının her akıllarına geldiğinde veya soru sorulduğunda, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun tamamen veya kısmen özelleştirileceğini açıklamaları ve gerek çalışanları ve gerekse halkımızı tedirgin etme çabalarına son zamanlarda Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi de eklendi.

Tutarsız ve birbirini tutmayan açıklamalar yapılırken, ne yapacaklarını halktan gizleyerek sürdürülen çalışmalara dayanarak çalışanların huzursuz edilmesine son verilmelidir.

Elektrik Kurumu’nda, diğer kamu kuruluşlarına göre veya K.K.T.C.’nin geneli veya hatta özel sektöre göre verimsizlik söz konusu değildir. Aksini iddia edenler, Kurum verimsiz çalışıyor demekle yetinmemeli ve varsa verilerini ortaya koymalıdırlar.

Kıb-Tek’e olan kamu borçları yaklaşık 400 milyon TL iken alacakları, yaklaşık 180 milyon TL’dir. Yani kamunun, Kıb-Tek’e olan borcu yaklaşık 220 milyon TL’dir. Bir diğer ifade ile eski para birimi ile 220 trilyon alacaklı olan Kıb-Tek’e, kamu borcunu ödememektedir. Kamunun Başbakanı ve Bakanları da, Elektrik Kurumu özelleştirilecektir demeye devam etmektedirler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi, ülkesini temsil etmeyi bir yana bırakarak elçi olarak bulunduğu bir ülkede dilediğini söylemekte ancak, resmi makamlar sus pus her söyleneni sineye çekmektedirler. Kıbrıs’tan sorumlu T.C. Bakanının, geçmişi kahramanlıklarla dolu Kıbrıs Türk Halkını bir anda Rumcu ilan edebilmesinden cesaret alan elçisi de, bir başka ülkede elçi olmuş olsa idi ağzına bile alamayacağı talepleri, alenen söyleyebilmektedir.

Bir ülke, bir diğer ülkeye sırf mali yardımda bulunuyor diye yardım ettiği ülke halkını bu kadar aşağılayamaz. Hükümet edenler, halklarına yapılanları bu kadar rahat sineye çekemez. En azından sineye çekmemelidir.

EL-SEN, Elektrik Kurumu’nun ne parçalanarak özel sektöre devredilmesine ne de en çok iş kazasının yaşandığı enerji sektörünün çalışanları olarak aşağılanmalarına sessiz kalmayacaktır. Bizler kışın soğuğunda çalışmasını bildiğimiz gibi, direnmesini de çok iyi biliriz. Bizler, canımızı tehlikeye atarak çalışan ve ekmek parasını kazananlar olarak, sırf T.C. Başbakan Yardımcısı veya Elçisi öyle uygun gördü diye canımızdan çok sevdiğimiz çocuklarımızın geleceğinin karartılmasına seyirci kalmayacak, aşağılanmaları sineye çekmeyecek ve meşru her yolla direneceğiz.

Kamu, borcunu ödesin. Kıb-Tek’e uygulanan haksız rekabet koşulları ortadan kaldırılsın. Bazı yöneticilerin dillerinden düşürmedikleri verimlilik veya elektriğin neden vatandaşa pahalı satıldığını bilimsel olarak ortaya koymadan özelleştirilen veya yok edilen diğer kamu malları ve kurumları gibi bizi de parçalayarak yok edemeyeceklerdir.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
5,999BeğenenlerBeğen
796TakipçilerTakip Et
1,253TakipçilerTakip Et
259AboneAbone Ol

yazılar

Yeniçağ Podcastını dinleyin