Seçim notları

125
  • seçim2009 seçimleri ile kıyaslandığında 50 vekilin 24’ü yeni… Değişim oranı yüzde 48… 2009’da ise yüzde 36’sı değişmişti…
  • 2009 seçimlerinde UBP 26 vekil çıkardıydı, daha sonra ÖP de katıldı 28, DP’den transferlerle en son 30 vekili vardı; şimdi ise 14 vekil çıkarabildi. Kesinleşmemesine rağmen, UBP  Başkanı ve Genel Sekreteri de seçilemediği yönünde bilgiler var
  • 2009’da DP, 5 vekil çıkarmıştı, 3 UBP’ye gitti, sonra UBP’den 8 vekil katıldı. Katılanlar arasında son kurultayda UBP delegesinin yüzde 50sine yakın oy alan Ahmet Kaşif de vardı… 10 vekil ile girdiği seçimlerde  DP 12 vekil çıkardı
  • 2009’da UBP ve DP toplamı 32 idi, şimdi ise 26 vekil, bunların birçoğunun bir partiden diğerine transferi çok muhtemeldir…
  • 2009’da TDP 2 vekil çıkarmıştı, Eroğlu’nun yerine yapıan seçimlerde de bir vekil daha çıkardı, 3 vekil ile seçimlere girdi, 3 vekilde kaldı…
  • Biri UBP diğer DP’den, partilerini terk eden ve ÖP’ü kuran, CTP ile hükümet macerası yaşayan, sonra 2009’da ÖP’le beraber zar zor meclise giren, en son da parti olarak UBP’ye katılan Turgay Avcı ve Mustafa Gökmen seçilemedi, bakanken Avcı’nın müsteşarı olan, ÖP’den aday olup kaybeden bu seçimde de CTP’den aday olan Kemal Yılmaz  da seçilemedi… ÖP macerası kötü bitti… Daha önce ÖP’ten aday olan Dursun Oğuz ise bu kez vekil seçildi
  • UBP’de sağlam temizlik oldu… UBP Genel Başkanı İrsen Küçük ve Genel Sekreteri Necdet Numan, Güzelyurt ilçe başkanı Ahmet Çaluda, Girne İlçe Başkanı Necdet Numan,  İskele İlçe Başkanı Ali Rıza Usluer milletvekili olarak da girdikleri bu seçimlerden vekil olarak çıkamadılar…  Çaluda hem kendi kaybetti hem de 4 vekil kazanmış Omorfo’yu 2 vekile düşürdü, Girne’de kayıp 5’ten 3’e, İskele’de de 3’ten bire…
  • Meclis Başkanı Hasan Bozer ve Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, Ertuğrul Hasipoğlu,  Mustafa Emiroğluları, Afet Özcafer, Mutlu Atasayan, Türkay Tokel, Fatma Ekenoğlu, Sonay Adem seçilemedi.
  • Toplam 4 kadın vekil seçildi, üçü CTP, biri UBP.. TDP ve DP’de ise kadın vekil seçilemedi… 2009 seçimlerinde de 4 kadın vekil seçilebilmişti, UBP ve CTP ikişer adet çıkarmıştı… Bir önceki seçimlerde ise 3 kadın vekil vardı…

 

Yüksek Seçim Kurulu’ndan alınan resmi olmayan kesin sonuçlara göre partilerin ilçelere göre milletvekilliğini kazanan adayları şu şekilde belirlendi:

LEFKOŞA İLÇESİ

CTP-BG: Sibel Siber; Tufan Erhürman;  Özdil Nami; Özkan Yorgancıoğlu; Ahmet Gülle; Birikim Özgür; Doğuş Derya.

UBP: Tahsin Ertuğruloğlu; Faiz Sucuoğlu; Ersin Tatar; Hüseyin Özgürgün.

DP-UG: Serdar Denktaş; Mustafa  Arabacıoğlu;  Hasan Taçoy; Zorlu Töre.

TDP: Mehmet Çakıcı.

MAĞUSA İLÇESİ

CTP-BG: Teberrüken Uluçay;  Asım Akansoy;  Mustafa Ferdi Soyer;  Erkut Şahali; Dr. Arif Albayrak.

UBP: Sunat Atun;  Hamza Ersan Saner;  Erdal Özcenk; Dursun Oğuz.

DP-UG: Ahmet Kaşif; Fikri Ataoğlu; Hakan Dinçyürek.

TDP: Hüseyin  Angolemli

GİRNE İLÇESİ

CTP-BG: Abbas Sınay; Salih İzbul; Fazilet Özdenefe Kürşat; Ömer Soyer Kalyoncu.

UBP: Ünal Üstel; Kutlu Evren; İzlem Gürçağ.

DP-UG: Özdemir Berova; Esat Ergün  Serdaroğlu.

TDP: Zeki Çeler.

GÜZELYUT İLÇESİ

CTP-BG: Armağan Candan;  Mehmet Çağlar; Dr. Hüseyin Erçal.

UBP:  Dr. Ali Pilli; Kemal Dürüst

DP-UG: Menteş Gündüz.

İSKELE

CTP-BG: Önder Sennaroğlu; Biray Hamzaoğulları.

DP-UG: Hüseyin Alanlı; Dr. Hamit Bakırcı.

UBP:  Nazım Çavuşoğlu.