Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği ve ILGA-Avrupa: ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ

122

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği ve ILGA-Avrupa işbirliğiyle düzenlenen “Dayanışma ve Ağ Oluşturma Konferansı Kıbrıs 2010 – Solidarity and Networking Conference Cyprus 2010” isimli uluslararası etkinlikte, eşcinselliğin suç sayıldığı ülkemizdeki Fasıl 154 Ceza Yasası’nın değiştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Katılımcılar, ülkemizde eşcinselliğin suç sayılmasını, “insan hakları ihlali” olarak nitelendirdi.

Gazeteciler Birliği Lokali’nde düzenlenen basın toplantısıyla, eşcinsellerin haklarına dikkat çekildi. Katılımcılar, İngiliz döneminden kalan “Ceza Yasası”nın kısa bir süre öncesine kadar Kıbrıs’ın güneyinde de yürürlükte olduğunu anımsatarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından mahkum edildiğini ve Avrupa Konseyi’nin ültimatomu üzerine eşcinselliği suç sayan maddelerin kaldırdığını anlattı.

Katılımcılar, eşcinsel ilişkinin Avrupa ülkeleri içinde sadece Kıbrıs’ın kuzeyinde suç olduğuna işaret ederek, bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği, ILGA- Avrupa ve Lambdaİstanbul’dan gelen temsilcilerle 3 Aralık, Cuma günü Meclis Başkanı Hasan Bozer’i ziyaret etti. Heyet, “Ceza Değişiklik Yasası Tasarısı”nı Bozer’e sundu. Bozer, 2011 yılının başında birçoğu İngiliz idaresi döneminden kalan çağdışı yasaların Avrupa Birliği uyum sürecinde Meclis tarafından değiştirileceğini söyledi. Fasıl 154’ün de bu kapsama alabileceği görüşünü ortaya kondu.

Yasal ve toplumsal açıdan insan hakları ihlal ediliyor

Basın toplantısına Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği aktivisti, uzman psikolog Ziliha Uluboy, (Lambdaİstanbul) Lezbiyen Gay Biseksüel Trans (LGBT) Dayanışma Derneği Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyesi Öner Ceylan, Kıbrıs LGBT Örgütü Basın Sorumlusu Yoryis Regginos, ILGA Europe Policy Direktörü Silvan Aguis, Malta Eşcinsel Hakları Örgütü-ILGA Avrupa Yönetim Kurulu üyesi Gabi Calleja, Kıbrıs Gey Özgürlük Hareketi Kurucusu ve Başkanı Alecos Modinos ve birçok aktivist katıldı.

Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği aktivisti, uzman psikolog Ziliha Uluboy, derneğin 29 Temmuz 2007’de toplumdaki homofobi, bifobi, transfobiyi durdurma ve cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden dolayı LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, transvesti, transseksüel) bireylere yönelik ayrımcılıkların önlenmesi amacıyla çalışmalarına başladığını söyledi.

İngiliz idaresi döneminden bu yana halen yürürlükte bulunan Fasıl 154 Ceza Yasası’nın, erkek eşcinsel ilişkiyi yasakladığını ve 5 yıla kadar hapislikle cezalandırıldığını söyleyen Uluboy, güncelliğini ve uygulanabilirliğini yitirmiş ve her geçen gün gelişen ve çağdaşlaşan hukuk anlayışı ve insan hakları karşısında “Ceza Yasası”nda tadilat yapmanın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Uluboy, Homofobiye Karşı İnisiyatif üyelerinin ceza yasasının cinsel yönelime karşı ayrımcılığı öngören bazı maddelerinin değişmesine yönelik yasa değişiklik önerisini 25 Nisan 2008 tarihinde eski Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu’na, meclisin görüşmesi talebiyle sunduğunu anımsatarak, aradan 2 buçuk yıl geçmesine rağmen hiçbir değişiklik yapılmadığını belirtti.

Katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan Uluboy, şöyle devam etti:

“İngiliz döneminden kalan aynı ceza yasasının yürürlükte bulunduğu Kıbrıs Cumhuriyeti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından mahkum edilmesinin ardından (Alekos Modinos davası) Avrupa Konseyi’nin ültimatomu üzerine eşcinselliği suç sayan maddeleri kaldırmak zorunda kalmıştır.

17 Mayıs 2008’de Homofobiye Karşı İnisiyatif dernekleşmek için Lefkoşa Kaymakamlığı’na başvurmuş ancak bir yıl aradan sonra 2009 yılında dernek tescili alabilmiştir.

Toplumda eşcinsel kimlikle yaşamının yasal sürecin dışında lezbiyen ve gey bireyler hayatın tüm alanlarında ciddi ayrımcılıklara maruz kalmaktadırlar. Dernek olarak yapmış olduğumuz bilimsel nitelikteki araştırmanın sonuçları da gösteriyor ki, iş, okul, kamu kuruluşları gibi sosyal yaşamın tüm alanlarda ayrımcılığa maruz kalıyorlar ve gerek yasal gerekse toplumsal açıdan insan hakları ihlal ediliyor.”

Meclise tasarı sundular

Uluboy, yakınlaşma ve ağ oluşturma konferansı adı altında ILGA-Avrupa’nın desteğiyle bir takım etkinlikler dizisinin Lefkoşa’nın kuzeyinde ve güneyinde gerçekleşeceğini belirtti.

Amaçlarının Akdeniz ülkelerinden Türkiye, Malta, Yunanistan ve Kıbrıs ağını oluşturmak, deneyimleri paylaşmak ve birlikte hareket etmeyi sağlamak olduğunun altını çizen Uluboy, ilk etkinliklerinde ILGA- Avrupa’dan ve Lambdaİstanbul’dan gelen temsilcilerle Meclis Başkanı Hasan Bozer’i ziyaret ettiklerini söyledi. Uluboy, Bozer’e Ceza Değişiklik Yasası Tasarısı’nı sunduklarını belirtti.

Hasan Bozer’in kendilerine 2011 yılının başında birçoğu İngiliz idaresi döneminden kalan çağdışı yasaların Avrupa Birliği uyum sürecinde Cumhuriyet Meclisi tarafından değiştirileceği ve Fasıl 154’ü de bu kapsama alabileceklerini dile getirdiğini anlatan Uluboy, LGBT konusunun toplumda hassas bir konu olduğunu ve yoğun bir kamuoyu oluşturulması gerektiği görüşünün de ifade edildiğini belirtti.

Aguis: Sadece Kuzey Kıbrıs’ta suç

ILGA Europe Policy Direktörü Silvan Aguis, Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği’ne destek vermek için adaya geldiklerini belirtti.

Ülkede LGBT haklarını savunmanın her zaman zor olduğunu söyleyen Aguis, Alekos Modinos davasını örnek gösterdi.

Aguis, bugünün Avrupa’sında eşcinselliğin tek suç olduğu ülkenin Kuzey Kıbrıs olduğuna dikkat çekerek, düzenli olarak kendilerinin Avrupa haritası yayınlayıp, LGBT konusundaki haklar ve var olan sorunları gösterdiklerini söyledi.

Sorunlardan birinin yetişkin iki insan arasındaki rızaya dayalı ilişkinin suç sayılması olduğuna işaret eden Aguis, eşcinsel ilişkinin sadece Kuzey Kıbrıs’ta suç sayıldığını vurguladı.

Regginos: Kabul edilemez

Kıbrıs LGBT Örgütü Basın Sorumlusu Yoryis Regginos, “İki yetişkin erkeğin rızaya dayalı sevgisi neden suç?” sorusunu yönelterek başladığı konuşmasında, bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Regginos, eşcinselliğin suç olmaktan çıkartılması için çalıştıklarını belirterek, “Özel bir talepte bulunmuyoruz. Sadece herkesin sahip olduğu eşit hakları istiyoruz. Bunu da başaracağız” dedi.

Calleja: Malta’da suç değil

Malta Eşcinsel Hakları Örgütü-ILGA Avrupa Yönetim Kurulu üyesi Gabi Calleja, Malta’nın küçük bir ülke ve İngiliz sömürgelerinden biri olduğunu söyledi.

Malta’nın 1973 yılında eşcinselliğin suç olmaktan çıkartılması yönünde politik bir karara imza attığını söyleyen Calleja, “Malta’da eşcinsel olmak kolay olmasa da, suç olmaktan çıkartılması en azından bizim kendimizi yabancı hissetmememizi sağladı” dedi.

Calleja, eşcinselliğin Kuzey Kıbrıs’ta suç olmaktan çıkarılması gerektiğini ifade ederek, “İnanıyorum ki, insanlar kim olduklarından dolayı korku içerisinde yaşamamalıdırlar” diye konuştu.

Modinos: Dava açtım, kazandım

Kıbrıs Gey Özgürlük Hareketi Kurucusu ve Başkanı Alecos Modinos, eşcinsel hareketin 1980 yılından beridir Avrupa üyesi olduğunu söyledi.

Eşcinsel suç olduğuna hiçbir zaman inanmadığını belirten Modinos, Kıbrıs hükümetini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava ettiğini ve kazandığını anlattı.

Modinos, bu davada Kıbrıs’ın suçlu bulunarak, mahkum edildiğini ifade edip, eşcinselliği suç sayan yasayı kaldırdığını belirtti.

“Ben Kıbrıslıyım ve bundan gurur duyuyorum” diyen Modinos, “Kendimi Yunan Kıbrıslı gibi hissetmiyorum. Kendimi, Kıbrıslı Türklerden daha farklı görmüyorum. Biz tek bir milletiz, iki topluluğuz” şeklinde konuştu.

Modinos, Kıbrıs’ın kuzeyinde eşcinsellik suç sayıldığından dolayı üzgün olduğunu dile getirerek, Kıbrıslı Türk politikacıların da bu durumun suç olmadığını kabul edeceğini umut etti.

Ceylan: Türkiye’de hiç suç olmadı

Lambdaİstanbul Lezbiyen Gay Biseksüel Trans (LGBT) Dayanışma Derneği Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyesi Öner Ceylan, eşcinsel ilişkinin Türkiye’de hiçbir zaman suç olmadığını söyledi.

Osmanlı tarihinde de böyle bir durumun hiç görülmediğini belirten Ceylan, 2004’de yeni yazılan Türk Ceza Kanunu’nda “eşcinsel yönelime karşı ayrımcılığın” suç olarak tasarıya girdiğini ve sessizce çıkartıldığını belirtti.

Eşcinsellerin ayrımcılığa uğramaması için eşitlik maddesine ek yapmaya çalıştıklarını ifade eden Ceylan, eşcinselliğin Türkiye’de suç olarak görülmediğini ve hiçbir zaman hapis cezası da verilmediğini vurguladı.

Ceylan, Kuzey Kıbrıs’ın da bu uyumu göstermesine inanç belirterek, uluslararası imaj için de önemine işaret etti.

Konferans düzenlendi

Homofobiye Karşı İnisiyatif üyeleri, 4 Aralık, Cumartesi günü de saat 11.00’de Arabahmet Kültür Evi’nde yurt dışından gelen katılımcılarla konferans düzenledi.

Eşcinsel bireylere yönelik ayrımcılıkların önlenmesi amacıyla çalışmalarını yürüten inisiyatifin düzenlediği konferansa çok sayıda vatandaşımız büyük ilgi gösterdi.

Akdenizlilerin tecrübeleri paylaşıldı

Konferansta, Akdeniz ülkelerinden bazı lezbiyen, gay, biseksüel ve transeksüelin deneyimleri paylaşıldı.

Panelde, bireylerin kişisel yönelim ve kimliği ile ortaya çıkma sürecinin, görünür olmanın ve eşcinselliği Kıbrıs’ın kuzeyinde Ceza Yasası’nda suç olmaktan çıkarmanın önemi tartışıldı.

Panele katılanlar arasında, Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği Aktivisti Enver Ethemer, Lambdaİstanbul Lezbiyen Gey Biseksüel Trans (LGBT) Dayanışma Derneği Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyesi Öner Ceylan, Kıbrıs Accept LGBT Örgütü Basın Sorumlusu Yoryis Regginos, ILGA-Avrupa Politik Direktörü Silvan Aguis, Malta Eşcinsel Hakları Örgütü ve ILGA-Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi Gabi Calleja, Kıbrıs Gey Özgürlük Hareketi Kurucusu ve Başkanı Alecos Modinos ve birçok aktivist yer aldı.

Aguis: STÖ’ler desteklemeli

ILGA-Avrupa Politik DirektörübSilvan Aguis, Homofobiye Karşı İnisiyatif Derneği’ne destek vermek için adaya geldiklerini belirtti.

Aguis, bugünün Avrupa’sında eşcinselliğin tek suç olduğu ülkenin Kuzey Kıbrıs olduğuna dikkat çekerek, düzenli olarak kendilerinin Avrupa haritası yayınlayıp, LGBT konusundaki haklar ve var olan sorunları gösterdiklerini bunu yanı sıra sivil toplum örgütlerinin kendilerini de desteklemesi gerektiğini söyledi.

Sorunlardan birinin yetişkin iki insan arasındaki rızaya dayalı ilişkinin suç sayılması olduğuna işaret eden Aguis, eşcinsel ilişkinin sadece Kuzey Kıbrıs’ta suç sayıldığını ancak, ileriki zamanlarda bunun aşılabileceğini umut ettiklerini söyledi.

Regginos: Mücadele ile başaracağız

Kıbrıs Accept LGBT Örgütü Basın Sorumlusu Yoryis Regginos, eşcinselliğin suç olmaktan çıkarılması için çalıştıklarını belirterek, “Özel bir talepte bulunmuyoruz. Sadece herkesin sahip olduğu eşit hakları istiyoruz. Bunu da mücadele ile başaracağız” dedi.

(Kıbrıs Gazetesi, Ergül ERNUR – Emre DİNER; Yeniçağ Gazetesi)