Bir yalan hikayesi: DOĞA

6618

Doğa koleji ile ilgili her iddiaya yetkililer genel bir yalanlama ile cevap veriyorlar… Doğa temsilcileri adaya geldiklerinde yurtdışına ilk kez açılmaya karar verdik demişlerdi ama web siteleri öyle demiyor:

“2006 yılında Kanada`da açtığımız Doğa Kiosk International College ile eğitim anlayışımızı yurt dışına da taşıdık”

Dilek Göral yazısında Doğa’nın kuruluşunu yazıyor…

“Doğa Koleji İstanbul merkezli bir eğitim kurumu. Kurucusu Fethi Şimşek, Atatürk Eğitim Enstitüsü Fizik-Kimya-Biyoloji Öğretmenliği Bölümü mezunu bir eğitimci. 2001’de Edutime Özel Öğretim Ltd. Şti. adıyla Fethi Şimşek ve Orhan Özbey tarafından kurulan eğitim kurumu, Aralık 2005’te Doğa Eğitim Kurumları Ltd. Şti. adını alıyor.

Kültür Dersaneleri ve Kültür Koleji’nin de kurucu ortağı olduğu bilinen Şimşek’in kurduğu Doğa Koleji’nin gelişimi 2002’den itibaren hızlanıyor.”

http://www.ekonomikpusula.com/dilek-goral/inal-ertekin-doga%E2%80%99ya-satildi

Yine Doğa’nın web sayfasında “1979 yılında öğretmen ve girişimci olarak özel eğitim sektörüne giren Fethi Şimşek” bilgisi ile düşünüldüğünde 1979 – 2002 dershanecilik yapan Fethi Şimşek’in 2002’de şansı bir anda açılıyor…

“Doğa Koleji; 25 bin öğrencisi ve Türkiye çapındaki 35 kampüsüyle omuzlarında taşıdığı yükün ve sorumluluğun farkında ve üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyor”

http://www.dogakoleji.com/sikcasorulanlar/

Yani 2002’den 2011’e birden 25 bin öğrenciye sahip okullar zincirine sahip oluyor…

Dilek Göral’ın yazından DAK ile Doğa ilişkisi görmek mümkün:

“Fethi Şimşek’in Doğa’sının büyüme stratejisi yeni okulların yanı sıra ekonomik olarak güç durumdaki okulların satın alınmasına da dayalı. Bugüne kadar Gökdil, Tepe, İstanbul Amerikan, Özel Acarlar ve Özel Ortadoğu Koleji’ni bünyesine kattı”

Yani zorda olan özel okullar tıpkı DAK’ta olduğu gibi ya beleşe alıp büyümekte…

Ayni yazıda bir ilginç detay daha var:

“Defne Samyeli, 18 Mayıs 2007 tarihli Güneş gazetesindeki yazısında Doğa Koleji’nden kendisine ailesinin dışında kimsenin bilmediği göbek adıyla telefon geldiğini, çocuğunun okula davet edildiğini iddia ediyor ve ekliyor; “Sahipleri her kim olursa olsun, okul çalışanları, vatandaşın nüfus bilgilerini bu kadar kolay elde edebildiklerine göre, devlet dairelerinde epey tanıdıkları olsa gerek..”

Evet, bu kısmında da DAK ile benzerliği var… DAK/DAİ devri karşılığı TC elçiliği tarafında DAÜ finansal destek yapılacağı bizzat rektör tarafında DAÜ-SEN yetkililerine söyleniyor… Yani “TC devletinde epeyi tanıdıkları” olduğu kesin…

Samyeli’nin yazısında Doğa’nın şaibelerine dikkat çekilmişti:

“Çoğunluk hissesi Fethi Şimşek’e ait olan Doğa Koleji’nin kurum temsilciliğini ve genel müdürlüğünü Uğur Gazanker yürütüyor.Diğer hissedarlar kim, bu konuda bilgi verilmiyor..”

http://arsiv.gunes.com/2007/05/18/yazarlar/yd.html

Doğa’nın büyümesinin haberi Milliyet’te de yayınlanmıştı, başlık dikkat çekiciydi; “Batık kolejleri topladı 45 milyon dolar yatırdı”… Haberin devamında şöyle denmekteydi:

“Eğitim sektörüne dersanecilikle adım atan, kendisi de öğretmen olan Doğa Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Şimşek, 2002’den bu yana zor duruma düşen dört özel okulu satın alarak, toplam 45 milyon dolarlık yatırımla Doğa Okulları’nı kurdu.”

http://www.milliyet.com.tr/2007/12/17/ekonomi/eko01.html

Diğer hissedarları belli olmayan Doğa bir anda 45 milyon bulup 2002’de atılım yapıyor…

Büyümenin hızını anlamak için bir habere daha bakmak iyi olabilir; 22 Mart 2010 tarihli bir haber; “Doğa Koleji, Özel İnal Ertekin ile birlikte ilk kez İstanbul dışında bir yerleşkeye sahip olacak”

Bir yıl sonraki 19 Mart 2011 tarihli başka bir habere daha bakalım;

“Türkiye merkezli private equity (özel sermaye fonu) Turkven, Doğa Koleji’ne yüzde 50 oranında ortak oldu. Turkven yönetici ortağı Göktekin Dinçerler ve Doğa Koleji CEO’su Uğur Gazanker, eğitim sektöründe böyle bir ortaklığın ilk kez gerçekleştiğini söyledi. Doğa Koleji’nin şu anda 10 tanesi İstanbul’da olmak üzere 20 kampusu ve 15 bin öğrencisi bulunduğunu ifade eden Gazanker, “Geçtiğimiz yıl 100 milyon TL ciro elde ettik. Hedefimiz 3-4 yıllık bir süre içinde 80 kampus ve 100 bin öğrenciye ulaşmak” dedi.”

http://ekonomi.milliyet.com.tr/doga-koleji-nin-yarisi-turkven-fonuna-satildi/ekonomi/ekonomidetay/19.03.2011/1366241/default.htm

Hızla büyüyen Doğa bir yılda 100 milyon TL ciro elde etmiş…

Bu aslında normal çünkü Fethi Şimşek bunu asla gizlemedi:

DOĞA Okulları kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Şimşek, Türkiye’de eğitimden kâr etmenin ayıp sayılmasını bir türlü anlayamadığını belirterek, “Eğitim de bir sektör. Kurduğumuz okullar sanat müzesi değil ki kâr amacı gütmesin. Bir hizmet veriyoruz, karşılığını da ettiğimiz, edeceğimiz kârla almak istiyoruz” dedi.

http://egitimgazetesi.aktifhaber.com/news_detail.php?id=145903

Bu röportajda yatırımlar ile ilgili şaibe daha da artmakta:

“Kültür Dershanesi’nde benim hissem yüzde 40, Doğa Okulları’nda ise yüzde 70’le çoğunluk hisse bende”

Yani yüzde 40 hisseli dershane ile girip, 45 milyon buluyor ve 10 yıl olmadan yıllık 100 milyon cirosu olan kolej zinciri kuruyor…

Doğa’nın nereden nereye geldiğini gösteren bir küçük yazı daha;

“2002 yılında 100 öğrenci ile eğitim hayatına başlayan ve 30’a yakın okulu bünyesine katarak bugün 15 bin öğrenciye ulaşan Doğa Koleji”

http://www.finansgundem.com/haber/Girisim-sermayesinin-yildizi-/59089

Bu arada Doğa Kolejine ortak girenler de bir ilginç. Yukardaki yazının başında

“Domino’s Pizza Türkiye, Mavi, Migros gibi önemli kuruluşların bulunduğu 14 şirkete ortak olma başarısını gösterdiler. İşte, en son Doğa Koleji’ne ortak olarak gündeme gelen girişim sermayesi şirketi Turkven’in ilham verici öyküsü” şeklinde yazı takdim ediliyor…

 

Gülen bağlantısı

Peki Gülen ile bağlantısı var mı? Kendilerine sorarsanız yok ama Fettullah Gülen bağlantısı ile ilgili ise bir sürü internet sitesinde yorum var. Örneğin http://forum.donanimhaber.com/m_17318075/tm.htm

Doğa Koleji gayet iyi gizlenmiş durumda ama ortakları o kadar değil…

“Okyanus Kolejleri, Orhan ÖZBEY ve Fethi ŞİMŞEK’in kurucusu oldukları Kültür Şirketler Topluluğu’nun bir üyesidir”

Orhan Özbey, Nesil Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanıdır da… Nesil Şirketler Grubu Moral Dünyası diye bir dergi çıkarıyor… http://www.moraldunyasi.com/

Ayrıca Moral Haber diye bir siteleri var. Orda Said Nursi ile ilgili de bir haber kategorisi var…

http://www.moralhaber.net/bediuzzaman/

Bu tip bağlantılar da Doğa Kolejlerinin Gülen okulları ile bağlantısını ortaya koyan dolaylı kanıtlar…